Pacjent w aptece

BIKA_66_41.jpg

Dietoterapia nadwagi i otyłości

Jednym z istotnych elementów leczenia otyłości jest urozmaicona i prawidłowo zbilansowana dieta, będąca punktem wyjścia dla zachowania właściwej masy ciała, a tym samym dobrego samopoczucia. Jakie są przyczyny i skutki otyłości? Jakie produkty są zalecane, częściowo zalecane, a jakie przeciwwskazane w diecie ubogo energetycznej? Jak prawidłowo skomponować taką dietę? Na wszystkie te pytania można szukać odpowiedzi w niniejszym artykule.

BIKA_66_47.jpg

Leczenie zapachem

Aromaterapia to metoda terapii za pomocą naturalnych olejków eterycznych. Są one wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub skórę (kąpiel, kompres, masaż). Nie jest ona wprawdzie w stanie zastąpić medycyny konwencjonalnej, ale może skutecznie zapobiec wielu schorzeniom i załagodzić objawy istniejących, dzięki czemu można ograniczyć ilość przyjmowanych standardowych leków.

BIKA_65_51.jpg

Weganin w aptece

Coraz więcej pacjentów decyduje się przejść na dietę wegańską. Dla jednych powodem jest religia, dla innych ideologia bądź chwilowy trend. Początkowa zmiana diety niejednokrotnie prowadzi do całkowitej zmiany stylu życia, co wpływa na wybór ubrań, kosmetyków, a także leków i suplementów diety. Na czym tak naprawdę polega dieta wegańska? Jakie niesie za sobą korzyści, a jakie zagrożenia? Komu jest przeciwwskazana? Czy i jak można wspomóc wegańską dietę preparatami z apteki?

bika_64_pacjent.png

Pacjent, który się wstydzi

W komunikacji farmaceuty z pacjentem, pomimo dobrych intencji obu stron, pojawiają się różne trudności. Są one najczęściej wynikiem braku rzetelnego wywiadu, pośpiechu, niezrozumienia czy rozbieżnych oczekiwań. Proces komunikacji komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli przedmiotem rozmowy jest sfera szeroko pojętej intymności pacjenta i kiedy pojawia się wstyd. Trudno w takiej sytuacji o rzeczową rekomendację przy jednoczesnym zachowaniu komfortu zarówno pacjenta, jak i farmaceuty.

BIKA_63_30.jpg

Środki na alergię bez recepty - kiedy lek, kiedy suplement?

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce (zwane w tym kontekście alergenami), które w normalnych warunkach nie stanowią zagrożenia. Układ odpornościowy rozpoznaje je w błędny sposób, co prowadzi do reakcji nieadekwatnej i nadmiarowej, inicjując proces uszkadzania tkanek. Aby temu zapobiec, konieczne staje się stosowanie leków przeciwalergicznych. Są one dostępne zarówno na receptę, jak i odręcznie.

Archiwum