7 mitów na temat szczepień

BIKA_67_14.jpg

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim oraz Karoliną Zioło-Pużuk o akcji „Zaszczep się wiedzą” oraz mitach na temat szczepień.

Coraz więcej rodziców zastanawia się nad sensem szczepienia swoich dzieci. Z wyliczeń fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń wynika, że rocznie przybywa w Polsce około trzech tysięcy nieszczepionych dzieci, głównie w dużych miastach. Z czego to wynika?

Karolina Zioło-Pużuk, portal Zaszczepsiewiedza.pl: Rodzice, co całkowicie naturalne, wyrażają obawy o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. W Internecie natomiast, obok wiarygodnych informacji na stronach różnych instytucji i na przykład naszej akcji „Zaszczep się wiedzą”, można znaleźć wiele stron poświęconych szczepieniom, ale niestety zawierających błędne dane lub wręcz nieprawdziwe, anegdotyczne, a nie naukowe dane. Bywa, że sami rodzice, w emocjach, przekazują dalej niesprawdzone informacje. Rodzic oczywiście chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale czasem – na podstawie nieprawdziwych lub niepełnych informacji – podejmuje decyzję o nieszczepieniu, która może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia dziecka, a nawet dla całej rodziny, jeśli niezaszczepione dziecko zachoruje i zarazi innych domowników. Rodzicielska troska idzie niekiedy w parze z nieumiejętnością oceny realnego ryzyka: tego, czy w większym stopniu narażeni jesteśmy na zachorowanie, czy na niepożądany odczyn poszczepienny (NOP). Dane, które można znaleźć na przykład na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, jasno wskazują: szczepienia ratują życie ludziom na całym świecie.

W społeczeństwie pokutuje wiele mitów na temat szczepień. Porozmawiajmy o nich. Mit pierwszy: szczepionki mogą powodować autyzm.

dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog: Ta nieprawdziwa hipoteza była tyle razy obalona, że aż dziw bierze, że jeszcze znajdują się tacy, którzy ją powtarzają. Jej autorem był angielski chirurg – oszust, który utracił z tego powodu prawo wykonywania zawodu. Dziś mówi się o podstawach genetycznych powstania autyzmu, zaburzeniach jelitowo-mózgowych albo czynnikach zewnętrznych, które nie tyle wywołują autyzm, co przyspieszają pojawienie się objawów. W krajach, w których nie szczepi się szczepionką MMR, odsetek dzieci autystycznych jest taki sam jak tam, gdzie dzieci są szczepione.

Istnieje jednak baza Vaers, notująca pojawienie się autyzmu, paraliżu i innych, czasami śmiertelnych przypadków, które miały miejsce po szczepieniu.

PG: To nie jest baza wiarygodnych, zweryfikowanych danych o niepożądanych odczynach poszczepiennych, o czym można przeczytać na jej pierwszej stronie. Jest to rządowa strona internetowa, na której każdy może zgłosić dowolne informacje, my, na przykład, na próbę zgłosiliśmy, że poród nastąpił po szczepieniu i system to przyjął – bez żadnych konsekwencji. Można więc wpisać tam, co się chce. Ja oczywiście nie wierzę, że tabuny ludzi robią sobie żarty, korzystając z tej bazy, ale należy pamiętać, że żadne z podanych tam informacji nie zostały potwierdzone ani też nie udowodniono, że którekolwiek zdarzenie miało związek przyczynowo-skutkowy ze szczepieniem. Statystyki z bazy Vaers nie mogą być traktowane jako wskaźniki występujących NOP-ów, o czym informuje rząd USA. Aby znaleźć wiarygodne informacje o NOP-ach, należałoby przeczytać raporty CDC czy też naszego PZH. Szkoda, że przeciwnicy szczepień właśnie tam nie szukają informacji.

Mit drugi: wystarczy poprawa higieny, a szczepienia nie będą potrzebne.

PG: Podstawą naszego zdrowia jest nie tylko higiena, ale przede wszystkim odporność. Nawet najlepsza higiena nie zapobiegnie zachorowaniu, na przykład na odrę. Higiena ma wpływ na zmniejszenie rozprzestrzeniania się zakażeń – przede wszystkim tych chorób, które popularnie nazywamy „chorobami brudnych rąk” – ale, jak wiadomo, nawet najbardziej restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny nie eliminuje tych chorób w pełni.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum