Bilans ekonomiczny vs zadowolony pacjent

Rozmowa z Marcinem Jelonkiem, farmaceutą prowadzącym blog poświęconymarketingowi aptecznemu Pharmacymanagement.pl – o tym, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, budując strategię cenową apteki.

Z jednej strony rynek apteczny należy do najbardziej konkurencyjnych, co prowadzi do walki cenowej wśród aptek, z drugiej – ceny części leków są regulowane odgórnie. Jak w takiej sytuacji kształtować politykę cenową w swojej placówce, aby nie stracić pacjentów i jednocześnie nie dopłacać do ekspediowanego towaru, tylko zgodnie z zasadami ekonomiki na nim zarabiać?

To prawda, zarówno sytuacja ekonomiczna, jak i zmieniające się uwarunkowania prawne wywierają znaczną presję na placówki obrotu lekami, ograniczając swobodę działania. Dlatego stworzenie, regularne udoskonalanie i uaktualnianie strategii cenowej jest warunkiem ich istnienia. Należy brać czynny udział w życiu apteki, nie wolno zamykać się w biurze. Żyjemy w czasach największej w historii konkurencji na rynku aptek. Kształtowanie polityki cenowej to bardzo ważny czynnik konkurencyjności. Jeśli ustawa reguluje część cen, to przy budowaniu zysku trzeba się wesprzeć na innych filarach.

Niezwykle ważne jest umiejętne ustalanie cen tzw. preparatów opiniotwórczych. Budowanie marży opieramy wówczas na preparatach mniej znanych producentów, u których udało się wynegocjować duże rabaty cenowe. Wprowadzenie do asortymentu nowych marek, które w większości mogą zastąpić te bardziej popularne, może okazać się ciekawym rozwiązaniem. Wielu pacjentów lubi nowości i chętnie je wybiera, czasem nawet sugerując polecenie preparatu, którego do tej pory nie stosowali. Podejmując działania marketingowe, nie zapominajmy, że jedna osoba nie jest w stanie zrobić wszystkiego sama. Apteka to przede wszystkim zgrany zespół ludzi, który działając w określonym kierunku, może skutecznie wpływać na budowanie zysku.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu strategii cenowej apteki?

Wszystko zależy od tego, czy ustalamy koncepcję apteki nowo otwieranej, czy już istniejącej na rynku. Strategia powinna kojarzyć się z procesem, długofalowym planowaniem, a przede wszystkim z bieżącym uaktualnianiem. Chcąc osiągnąć sukces, musimy więc stale dostosowywać nasze cele oraz założenia do bieżących trendów i zachowań pacjentów na rynku. Bez aktywnego udziału w analizie rynku nie poznamy ich oczekiwań, a to przecież oni są w centrum całego rynku farmaceutycznego. Pacjent jako odbiorca ma decydujący wpływ na to, co i za ile sprzedamy w aptece. Strategie cenowe powinny zatem ewoluować. Jeśli na przykład autorzy reklamy telewizyjnej komunikują, że cena danego preparatu w aptekach jest niższa niż 5 zł, to oczywiście nie możemy oferować go w wyższej cenie, w przeciwnym razie nasza apteka będzie postrzegana jako nieuczciwa i „droga”.

Nie ma uniwersalnego schematu tworzenia strategii, a wszystko, nad czym pracujemy, wymaga rzetelnej i uczciwej analizy. Na początku działalności większość przedsiębiorców ma nadzieję na „kilometrowe” kolejki w swojej placówce. Nie ma w tym nic złego i nieosiągalnego, ale nie stanie się to z dnia na dzień i bez nakładu pracy. Musimy znaleźć sposób, żeby zainteresować pacjentów – aby opłacało się im wejść do naszej apteki, a nawet postać w kolejce i żeby na końcu nie mieli poczucia, że był to czas stracony. Takim uzasadnieniem może być dla pacjenta niska cena, ale również profesjonalna obsługa, empatyczny personel oraz asortyment na tyle szeroki, aby zaspokoić potrzeby odbiorców. Choć większość pacjentów deklaruje, że cena jest dla nich decydującym kryterium wyboru apteki, rzeczywistość pokazuje co innego. Jeśli zaproponujemy pacjentowi preparat o kilka złotych droższy, ale za tym będzie szła wyższa jakość, to z pewnością nie będzie w tym nic niestosownego.

Czy według pana analiza mikrootoczenia apteki powinna mieć decydujące znaczenie przy wyborze strategii cenowej?

Na pewno nie należy ignorować takiej analizy, m.in. przy okazji otwierania nowej placówki, gdy ustalenie strategii cenowej jest jednym z podstawowych działań marketingowych. Trzeba pamiętać, że analizą mikrootoczenia posługujemy się także przy przeorientowaniu dotychczasowego kierunku pracy apteki, reagując na przykład na zmiany w jej bliskim otoczeniu. Tego typu obserwacje należy brać pod uwagę jako punkt wyjścia do tworzenia biznesplanów oraz przy rozpoznawaniu sytuacji wewnętrznej w aptece, aby w przypadku wykrycia jakichkolwiek niekorzystnych wariantów móc odpowiednio szybko wprowadzać programy naprawcze.

Jak wspominałem, strategie cenowe muszą być odpowiedzią na aktualne warunki rynku, w tym także zmieniające się mikrootoczenie apteki. Ceny zakupu preparatów, godziny otwarcia innych placówek, bliskość centrum handlowego, przychodni oraz gabinetów lekarskich to wstępna analiza, która nie może zostać pominięta, gdyż niewątpliwie stanowi jeden z najważniejszych czynników wyboru strategii cenowej.

Jakie narzędzia można wykorzystać przy tworzeniu polityki cenowej, gdy wiele z tych stosowanych przez inne firmy – takich jak programy lojalnościowe – jest niezgodne z prawem?

Na szczęście programy lojalnościowe nie są jedynym narzędziem polityki cenowej. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że są przereklamowane, bo stały się wszechobecne, przez co w moim odczuciu są coraz mniej atrakcyjną formą współpracy z klientem. Budowanie trwałej relacji z pacjentem wymaga pracy oraz zaangażowania i jest z pewnością o wiele bardziej efektywne niż karty lojalnościowe. W przypadku tych programów oferujemy jedynie relacje bazujące na transakcji kupna-sprzedaży, brakuje tu miejsca na prawdziwą relację opartą na zaufaniu i przywiązaniu emocjonalnym.

O wiele bardziej atrakcyjnym narzędziem polityki cenowej będą comiesięczne, cotygodniowe bądź sezonowe promocje w danej kategorii asortymentu – dzięki temu pacjent do nas wraca, wiedząc, że może trafić na okazyjną cenę, np. kosmetyków firmy X – w pierwszym tygodniu miesiąca. Elementy zaskoczenia i niewiadomej są dla pacjentów o wiele bardziej atrakcyjne niż stałe profity zbierane przy określonych transakcjach.

A co z polityką rabatową? W jaki sposób zmaksymalizować skuteczność akcji rabatowych?

Akcje rabatowe wpisują się we współczesny obraz handlu – niemal wszędzie mamy do czynienia z promocjami i rabatami. Wskazane jest zatem, aby w aptece pojawiały się naprawdę atrakcyjne promocje, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i obowiązującego prawa. Jednak żadna kampania rabatowa czy promocja nie ma racji bytu, jeśli nie zostanie zakomunikowana. Jeżeli pacjent nie dowie się, że aktualnie w promocji mamy saszetki na przeziębienie, nie pomyśli o ich zakupie. Jeśli preparaty, które obecnie mamy w bardzo korzystnej cenie, będą w szufladzie albo na półkach w magazynie aptecznym, z pewnością nikt nie zauważy promocji i z niej nie skorzysta. Pamiętajmy, że wszyscy kupujemy oczami, a to, co jest w zasięgu wzroku, sprzedaje się najlepiej. Obniżenie ceny preparatu, np. o 2 zł, i niezakomunikowanie tego faktu pacjentowi z punku widzenia rachunku ekonomicznego jest bardzo nieodpowiedzialne. To tak, jakby każde 2 zł po prostu wyrzucać.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Polecamy

Archiwum