Blogowanie stało się niezwykle popularne. Najczęściej w Internecie można spotkać blogi modowe, kulinarne, podróżnicze. Są również strony tego typu tworzone przez farmaceutów dla farmaceutów. Które z nich warto śledzić, aby być na bieżąco z nowościami z rynku aptecznego? Gdzie znajdziemy analizę najnowszych zmian w prawie farmaceutycznym? Przedstawiam subiektywne zestawienie ośmiu blogów, które warto obserwować.

Farmaceuci-blogerzy kierują swoje wpisy przede wszystkim do pacjentów, wyjaśniając w nich zawiłości związane ze stosowaniem leków. Nie oznacza to jednak, że farmaceuta nie znajdzie tam nic dla siebie. Prezentowane na wielu blogach informacje pozwalają na usystematyzowanie posiadanej wiedzy, wskazują też, jak w przystępny sposób przekazywać wiedzę pacjentom.

1. Farmaceuta radzi, www.farmaceuta-radzi.pl

Blog prowadzi Magdalena Stolarczyk, doktor nauk farmaceutycznych, mama trójki dzieci. W swoich wpisach przedstawia bezpieczne sposoby leczenia w czasie ciąży oraz karmienia piersią, nie tylko w przypadku tak powszechnych chorób i dolegliwości, jak przeziębienia, niestrawności, bóle głowy czy problemy dermatologiczne, ale także przy przewlekłych stanach chorobowych, takich jak cukrzyca, stany depresyjne, choroby sercowo-naczyniowe. Nadrzędną dewizą blogerki jest bezpieczeństwo stosowania leków u mam i ich dzieci. Swoje artykuły kieruje jednak nie tylko do pacjentów, ale również do kolegów i koleżanek po fachu. Na blogu można znaleźć wskazówki dotyczące stosowania leków podczas laktacji. Wszelkie zawarte tam informacje są poparte najnowszymi doniesieniami naukowymi, dzięki temu farmaceuta pracujący „za pierwszym stołem” może łatwo znaleźć lek, który będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla pacjentki oraz jej dziecka.

2. Pan Tabletka,www.pantabletka.pl

Największy blog prowadzony przez farmaceutę, jaki aktualnie można znaleźć w Internecie. Treści są codziennie aktualizowane, a liczba odwiedzających stronę sięga kilkuset tysięcy miesięcznie. Założycielem bloga jest Marcin Korczyk, magister farmacji, jednak obecnie w prowadzeniu strony pomaga mu kilka innych osób. Jak sam zaznacza, rozwój bloga przerósł jego najśmielsze oczekiwania, więc musiał poszerzyć skład redakcji. Artykuły zamieszczone na stronie przede wszystkim promują zdrową dietę i aktywność fizyczną, obalając przy tym mity krążące wśród pacjentów, np. dotyczące właściwości lewoskrętnej witaminy C, ashwagandhy, berberyny itp.

Na blogu znaleźć można wskazówki w zakresie wzmacniania odporności, radzenia sobie z przeziębieniami i innymi dolegliwościami, z którymi najczęściej pacjenci przychodzą po poradę do apteki. To również spora baza preparatów dostępnych w aptece, opisująca ich skład i zastosowanie, zawierająca opinię dotyczącą ich skuteczności. Blog stanowi wartościową lekturę nie tylko dla pacjentów, ale przede wszystkim dla farmaceutów, którym trudno na bieżąco analizować każdy nowy suplement diety, wyrób medyczny i produkt leczniczy wprowadzany na polski rynek.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Farmaceuta – konsultant, sprzedawca, a może doradca?

BIKA_77_59.jpg

Jako farmaceuci możemy zadawać sobie pytanie, kim jesteśmy, wykonując swój zawód i pracując za pierwszym stołem w aptece. Czy może konsultantami lub sprzedawcami, czy też doradcami? Każda z tych opcji wiąże się z przyjęciem przez farmaceutę postawy wobec pacjenta i procesu zakupowego, które będą mieć wpływ na finalne zyski apteki. Jaka jest więc siła naszych rekomendacji i jak wpływa ona na sprzedaż w aptece?

Czytaj więcej

Podwyżka motywuje na krótko

BIKA_76_9.jpg

Każdy farmaceuta, obejmując stanowisko kierownika apteki, ma pewne wyobrażenie o tym, jakim menedżerem chciałby być dla swojego zespołu. Odnalezienie się w nowej roli nie jest jednak proste, bo przecież nikt nas nie uczy zarządzania grupą ludzi. Jakich błędów w obszarze zarządzania zespołem unikać? W jaki sposób przekazywać trudne decyzje? Jak budować swój autorytet w gronie niedawnych kolegów? I co to znaczy być dobrym szefem? Zapytaliśmy o to Luizę Stroińską, trenerkę biznesu, która od wielu lat szkoli kierowników aptek z umiejętności menedżerskich.

Czytaj więcej

Konopie medyczne: wciąż sporo znaków zapytania

BIKA_75_58.jpg

W styczniu 2019 r. w polskich aptekach pojawił się nowy surowiec farmaceutyczny – tzw. medyczna marihuana, czyli kwiaty konopi siewnej (Cannabis sativa flos). Jest to efekt wysiłków różnych grup lobbujących za wprowadzeniem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która do tej pory uniemożliwiała pacjentom powszechny, legalny dostęp do surowca. W artykule przedstawiono zarys bardzo obszernej problematyki związanej ze stosowaniem medycznych konopi.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama