Blogowanie stało się niezwykle popularne. Najczęściej w Internecie można spotkać blogi modowe, kulinarne, podróżnicze. Są również strony tego typu tworzone przez farmaceutów dla farmaceutów. Które z nich warto śledzić, aby być na bieżąco z nowościami z rynku aptecznego? Gdzie znajdziemy analizę najnowszych zmian w prawie farmaceutycznym? Przedstawiam subiektywne zestawienie ośmiu blogów, które warto obserwować.

Farmaceuci-blogerzy kierują swoje wpisy przede wszystkim do pacjentów, wyjaśniając w nich zawiłości związane ze stosowaniem leków. Nie oznacza to jednak, że farmaceuta nie znajdzie tam nic dla siebie. Prezentowane na wielu blogach informacje pozwalają na usystematyzowanie posiadanej wiedzy, wskazują też, jak w przystępny sposób przekazywać wiedzę pacjentom.

1. Farmaceuta radzi, www.farmaceuta-radzi.pl

Blog prowadzi Magdalena Stolarczyk, doktor nauk farmaceutycznych, mama trójki dzieci. W swoich wpisach przedstawia bezpieczne sposoby leczenia w czasie ciąży oraz karmienia piersią, nie tylko w przypadku tak powszechnych chorób i dolegliwości, jak przeziębienia, niestrawności, bóle głowy czy problemy dermatologiczne, ale także przy przewlekłych stanach chorobowych, takich jak cukrzyca, stany depresyjne, choroby sercowo-naczyniowe. Nadrzędną dewizą blogerki jest bezpieczeństwo stosowania leków u mam i ich dzieci. Swoje artykuły kieruje jednak nie tylko do pacjentów, ale również do kolegów i koleżanek po fachu. Na blogu można znaleźć wskazówki dotyczące stosowania leków podczas laktacji. Wszelkie zawarte tam informacje są poparte najnowszymi doniesieniami naukowymi, dzięki temu farmaceuta pracujący „za pierwszym stołem” może łatwo znaleźć lek, który będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla pacjentki oraz jej dziecka.

2. Pan Tabletka,www.pantabletka.pl

Największy blog prowadzony przez farmaceutę, jaki aktualnie można znaleźć w Internecie. Treści są codziennie aktualizowane, a liczba odwiedzających stronę sięga kilkuset tysięcy miesięcznie. Założycielem bloga jest Marcin Korczyk, magister farmacji, jednak obecnie w prowadzeniu strony pomaga mu kilka innych osób. Jak sam zaznacza, rozwój bloga przerósł jego najśmielsze oczekiwania, więc musiał poszerzyć skład redakcji. Artykuły zamieszczone na stronie przede wszystkim promują zdrową dietę i aktywność fizyczną, obalając przy tym mity krążące wśród pacjentów, np. dotyczące właściwości lewoskrętnej witaminy C, ashwagandhy, berberyny itp.

Na blogu znaleźć można wskazówki w zakresie wzmacniania odporności, radzenia sobie z przeziębieniami i innymi dolegliwościami, z którymi najczęściej pacjenci przychodzą po poradę do apteki. To również spora baza preparatów dostępnych w aptece, opisująca ich skład i zastosowanie, zawierająca opinię dotyczącą ich skuteczności. Blog stanowi wartościową lekturę nie tylko dla pacjentów, ale przede wszystkim dla farmaceutów, którym trudno na bieżąco analizować każdy nowy suplement diety, wyrób medyczny i produkt leczniczy wprowadzany na polski rynek.

Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Jak motywować samego siebie?

BIKA_82_59.jpg

Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 80/2020

Nie dać się zwariować , czyli o stresie w pracy farmaceuty

BIKA_80_60.jpg

„Uspokój się, przestań się złościć. Nie stresuj się”. To słowa, które w naszej kulturze słyszymy tak często, że stają się dla nas jedynym sposobem radzenia sobie z tym, co odczuwamy. W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.

Czytaj więcej

Farmaceuta – konsultant, sprzedawca, a może doradca?

BIKA_77_59.jpg

Jako farmaceuci możemy zadawać sobie pytanie, kim jesteśmy, wykonując swój zawód i pracując za pierwszym stołem w aptece. Czy może konsultantami lub sprzedawcami, czy też doradcami? Każda z tych opcji wiąże się z przyjęciem przez farmaceutę postawy wobec pacjenta i procesu zakupowego, które będą mieć wpływ na finalne zyski apteki. Jaka jest więc siła naszych rekomendacji i jak wpływa ona na sprzedaż w aptece?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama