Minęły już czasy, kiedy w codziennej pracy farmaceucie wystarczał sprawny, analityczny umysł, wprawna ręka w recepturze, kartka i długopis. Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej i bez pomocy laptopa, tabletu czy smartfonu trudno wyobrazić sobie pracę w aptece. Jakich narzędzi powinien zatem używać nowoczesny farmaceuta?

Aplikacje mobilne przydatne farmaceutom

Zakres codziennych obowiązków spoczywających na przeciętnym polskim farmaceucie w ciągu ostatniego dwudziestolecia wzrósł kilkukrotnie. Na początku XXI w. w niektórych aptekach przygotowaniem i wydawaniem produktów leczniczych zajmowała się jeszcze fasowaczka, wprowadzaniem faktur i rozkładaniem towaru na półkach – pomoc apteczna, a farmaceuta mógł skupić się na retaksacji recept i pacjencie. Dzisiaj farmaceuta, poza byciem specjalistą w zakresie leków i farmakoterapii, za pierwszym stołem zajmuje się zadaniami z pogranicza księgowości (podlicza utarg, przygotowuje depozyty dla konwojentów), HR-u (rekrutuje i zatrudnia potrzebny personel), marketingu (ustala strategie cenowe, dba o merchandising) i zarządzania (organizuje pracę personelu). W ciągu ostatnich dwóch lat praca farmaceuty została jeszcze mocniej zdigitalizowana za sprawą konieczności raportowania do ZSMOPL, serializacji produktów leczniczych i wdrożenia elektronicznej recepty. By znaleźć czas na doskonalenie umiejętności zawodowych, dodatkowe kształcenie i pracę z pacjentem, polski aptekarz musi być bardzo dobrze zorganizowany. Sojusznikiem w codziennych zmaganiach z różnymi zadaniami mogą być aplikacje mobilne, które pozwalają wykonywać zadania szybciej i wygodniej. Z natury ludzie mocno identyfikują się ze swoimi przyzwyczajeniami i nie lubią zmian. Jednak poświęcenie odrobiny czasu na poznanie nowych technologii i wyrobienie innych nawyków pozwala zyskać czas, który można przeznaczyć na zadania będące kwintesencją zawodu farmaceuty, czyli realną pomoc pacjentowi przy aptecznej ladzie.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Jak się przygotować do nadchodzącego tygodnia?

Jak się przygotować do nadchodzącego tygodnia?

Na pytanie, czy rozdzielać życie zawodowe od osobistego i popołudniami oraz w weekendy pozostawiać je w miejscu pracy, a nie zabierać fizycznie czy psychicznie do domu, odpowiedziałabym stanowczo: tak. Pracujesz co najmniej 40 godzin tygodniowo. Specyfika pracy i konieczność nawiązywania i podtrzymywania relacji z pacjentami rządzą się swoimi prawami. Lata spędzone przeze mnie w branży medycznej niejednokrotnie tak właśnie wyglądały. Z tej perspektywy tym bardziej mogę stwierdzić, że każdy dzień wolny powinien być czasem odpoczynku, nie tylko tego fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Pomyślisz zapewne: łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić? Przecież mam tyle pracy, że inaczej się nie da.

Czytaj więcej

Jak pracować nad umiejętnością adaptacji do nowych warunków

Jak pracować nad umiejętnością adaptacji do nowych warunków

Szybkie tempo zmian, nie tylko w biznesowym środowisku, lecz także w życiu osobistym, stało się normą. Jak należy wobec tego podejść do nowości, by czas potrzebny na adaptację był krótki, a efekty coraz lepsze? W poniższym artykule opisano, jak polubić zmianę i czerpać z niej korzyści.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama