Minęły już czasy, kiedy w codziennej pracy farmaceucie wystarczał sprawny, analityczny umysł, wprawna ręka w recepturze, kartka i długopis. Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej i bez pomocy laptopa, tabletu czy smartfonu trudno wyobrazić sobie pracę w aptece. Jakich narzędzi powinien zatem używać nowoczesny farmaceuta?

Zakres codziennych obowiązków spoczywających na przeciętnym polskim farmaceucie w ciągu ostatniego dwudziestolecia wzrósł kilkukrotnie. Na początku XXI w. w niektórych aptekach przygotowaniem i wydawaniem produktów leczniczych zajmowała się jeszcze fasowaczka, wprowadzaniem faktur i rozkładaniem towaru na półkach – pomoc apteczna, a farmaceuta mógł skupić się na retaksacji recept i pacjencie. Dzisiaj farmaceuta, poza byciem specjalistą w zakresie leków i farmakoterapii, za pierwszym stołem zajmuje się zadaniami z pogranicza księgowości (podlicza utarg, przygotowuje depozyty dla konwojentów), HR-u (rekrutuje i zatrudnia potrzebny personel), marketingu (ustala strategie cenowe, dba o merchandising) i zarządzania (organizuje pracę personelu). W ciągu ostatnich dwóch lat praca farmaceuty została jeszcze mocniej zdigitalizowana za sprawą konieczności raportowania do ZSMOPL, serializacji produktów leczniczych i wdrożenia elektronicznej recepty. By znaleźć czas na doskonalenie umiejętności zawodowych, dodatkowe kształcenie i pracę z pacjentem, polski aptekarz musi być bardzo dobrze zorganizowany. Sojusznikiem w codziennych zmaganiach z różnymi zadaniami mogą być aplikacje mobilne, które pozwalają wykonywać zadania szybciej i wygodniej. Z natury ludzie mocno identyfikują się ze swoimi przyzwyczajeniami i nie lubią zmian. Jednak poświęcenie odrobiny czasu na poznanie nowych technologii i wyrobienie innych nawyków pozwala zyskać czas, który można przeznaczyć na zadania będące kwintesencją zawodu farmaceuty, czyli realną pomoc pacjentowi przy aptecznej ladzie.
Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu