Kwestie związane z wydawaniem tzw. zamienników leków regulowane są w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r.,

poz. 1536). Zgodnie z art. 44 tej ustawy osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości zakupu przez niego tańszego, droższego lub nawet nierefundowanego odpowiednika leku zapisanego na recepcie, a także wydać taki lek. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której na recepcie znajduje się adnotacja „nie zamieniać” lub „NZ”.

Informacja o rzeczywiście wydanym leku jest elementem otaksowania recepty. Zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2016 r., poz. 62 z późn. zm.) otaksowanie recepty polega na czytelnym naniesieniu na recepcie określonych danych dotyczących każdego z opakowań wydanych leków. Wśród danych tych znajduje się m.in. nazwa własna leku. Nie budzi wątpliwości, że w otaksowaniu należy wpisać nazwę rzeczywiście wydanego leku (odpowiednika), a nie nazwę własną leku przepisanego.

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

8 blogów farmaceutycznych, które warto śledzić

bika_76_75.jpg

Blogowanie stało się niezwykle popularne. Najczęściej w Internecie można spotkać blogi modowe, kulinarne, podróżnicze. Są również strony tego typu tworzone przez farmaceutów dla farmaceutów. Które z nich warto śledzić, aby być na bieżąco z nowościami z rynku aptecznego? Gdzie znajdziemy analizę najnowszych zmian w prawie farmaceutycznym? Przedstawiam subiektywne zestawienie ośmiu blogów, które warto obserwować.

Read more

Podwyżka motywuje na krótko

BIKA_76_9.jpg

Każdy farmaceuta, obejmując stanowisko kierownika apteki, ma pewne wyobrażenie o tym, jakim menedżerem chciałby być dla swojego zespołu. Odnalezienie się w nowej roli nie jest jednak proste, bo przecież nikt nas nie uczy zarządzania grupą ludzi. Jakich błędów w obszarze zarządzania zespołem unikać? W jaki sposób przekazywać trudne decyzje? Jak budować swój autorytet w gronie niedawnych kolegów? I co to znaczy być dobrym szefem? Zapytaliśmy o to Luizę Stroińską, trenerkę biznesu, która od wielu lat szkoli kierowników aptek z umiejętności menedżerskich.

Read more

Konopie medyczne: wciąż sporo znaków zapytania

BIKA_75_58.jpg

W styczniu 2019 r. w polskich aptekach pojawił się nowy surowiec farmaceutyczny – tzw. medyczna marihuana, czyli kwiaty konopi siewnej (Cannabis sativa flos). Jest to efekt wysiłków różnych grup lobbujących za wprowadzeniem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która do tej pory uniemożliwiała pacjentom powszechny, legalny dostęp do surowca. W artykule przedstawiono zarys bardzo obszernej problematyki związanej ze stosowaniem medycznych konopi.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Advertisement