Kwestie związane z wydawaniem tzw. zamienników leków regulowane są w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r.,

poz. 1536). Zgodnie z art. 44 tej ustawy osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości zakupu przez niego tańszego, droższego lub nawet nierefundowanego odpowiednika leku zapisanego na recepcie, a także wydać taki lek. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której na recepcie znajduje się adnotacja „nie zamieniać” lub „NZ”.

Informacja o rzeczywiście wydanym leku jest elementem otaksowania recepty. Zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2016 r., poz. 62 z późn. zm.) otaksowanie recepty polega na czytelnym naniesieniu na recepcie określonych danych dotyczących każdego z opakowań wydanych leków. Wśród danych tych znajduje się m.in. nazwa własna leku. Nie budzi wątpliwości, że w otaksowaniu należy wpisać nazwę rzeczywiście wydanego leku (odpowiednika), a nie nazwę własną leku przepisanego.

Pozostałe 42% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Czy umiesz odpoczywać?

BIKA_83_60.jpg

O tym, jak ważny jest odpoczynek i odpowiednia regeneracja, nikogo nie trzeba przekonywać.

Czytaj więcej

Jak motywować samego siebie?

BIKA_82_59.jpg

Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 80/2020

Nie dać się zwariować , czyli o stresie w pracy farmaceuty

BIKA_80_60.jpg

„Uspokój się, przestań się złościć. Nie stresuj się”. To słowa, które w naszej kulturze słyszymy tak często, że stają się dla nas jedynym sposobem radzenia sobie z tym, co odczuwamy. W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama