Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?

Zanim przejdziemy do tematu automotywacji i tego, jak z nią pracować, należy uściślić, co tak naprawdę cię motywuje, co przeszkadza w osiąganiu sukcesu, jakie cele sobie stawiasz, a jakie masz nawyki? Motywować mogą m.in.: pieniądze, rodzina, dążenie do szczęścia, dobra materialne czy chęć rozwoju osobistego. Na początek odpowiedz sobie szczerze: Co chcesz osiągnąć? Jaki masz cel? Co powoduje, że go nie realizujesz?
Automotywacja to proces dynamiczny, na który składa się pięć obszarów:
- myślenie sprzyjające motywacji;
- właściwie postawione cele;
- umiejętność kontrolowania emocji;
- umiejętność zmiany otoczenia;
- umiejętność korzystania z własnych kompetencji.
Myślenie sprzyjające motywacji
To kluczowy element w dążeniu do celu i osiąganiu sukcesu. To, jak myślisz o danej czynności determinuje sposób, w jaki zamieniasz te myśli w czyny. Zastanów się, czy twoje przekonania na dany temat cię wspierają, czy powodują, że odczuwasz dreszczyk podniecenia? Czy wręcz przeciwnie – blokują cię, a w głowie słyszysz głos wewnętrznego krytyka?
Weź pod uwagę trzy najmocniejsze przekonania i wypisz, jakie towarzyszą im myśli. Następnie dopisz po pięć konkretnych potwierdzeń takich myśli, które cię w nich utwierdzają. Przykładem będzie „chcę schudnąć”. Masz poczucie, że jesteś zdeterminowany, by je pogłębić. Znajdź pięć potwierdzeń ze swojego dotychczasowego życia, kiedy udało ci się być konsekwentnym i zdeterminowanym.
Właściwie postawione cele
Sposobów wyznaczania celów jest kilka (w dalszej części artykułu został opisany sposób WARTO). Niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz, by sprecyzować swój cel – najważniejsze, żebyś go miał. Wyznacz konkretną sytuację, oczekiwany efekt. Znacznie ułatwia to działanie, jest drogowskazem w dążeniach do celu, odpowiedzią, gdy pojawi się chwila zawahania i zwątpienia (a zapewne się pojawi). Cel nadrzędny to efekt, do którego chcemy dojść. Możesz też wyznaczyć pomniejsze cele, tak zwane kamienie milowe, które w trakcie krętej drogi, pomagają z niej nie zboczyć. Dodatkowo ich określenie pozwala utrzymać motywację dzięki celebracji mniejszych sukcesów.
Umiejętność kontrolowania emocji
Oprócz myśli, naszym działaniom towarzyszą nierozerwalnie emocje. To od nich również zależy, z jakim nastawieniem podejmujemy wysiłek i realizujemy wyznaczony cel. Mogą nas wspierać lub demotywować. Co do zasady, myśli nie da się kontrolować, gdyż powstają samoistnie. Masz za to wpływ na to, jakie konkretne zdarzenie wywołuje myśli. Następnie jakie powodują emocje, a po nich jakie konkretne reakcje. Umiejętność kontrolowania emocji to zdolność do zamiany tych blokujących, przeszkadzających i ograniczających w takie, które wspierają i podnoszą motywację do działania. Czy obserwowałeś, jak reaguje twoje ciało, jakie emocje się w tobie pojawiają, gdy pomyślisz o wyznaczonym zadaniu? Kiedy ostatnio dopuściłeś do głosu tego wewnętrznego siebie? Bez spójności pomiędzy myślami, celem i emocjami będzie ci bardzo trudno działać. Negatywne, demotywujące myśli będą bojkotowały twoje działania. Dlatego tak ważne jest, abyś poświęcił chwilę i poobserwował, posłuchał siebie w tym zakresie. Zapisz na kartce to, co przychodzi ci do głowy, a potem rozpraw się z negatywnymi przekonaniami, zamieniając myśli na te pozytywnie wspierające.
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuPobierz pliki: