W związku z nieustannym postępem nauk medycznych i farmaceutycznych oraz ewolucją roli farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej niezbędne jest aktualizowanie wiedzy. Głównym sposobem dokształcania farmaceuty jest uczestniczenie w szkoleniach w ramach tzw. kształcenia ustawicznego, natomiast nieocenione wsparcie w codziennej praktyce stanowi również fachowa literatura.

Zapowiadane od wielu lat zmiany w praktyce farmaceutycznej, m.in. wprowadzenie e-recepty czy usługi opieki farmaceutycznej, nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Będą one nieuchronnie wiązać się ze zmianami standardu obsługi pacjenta – z przeniesieniem centrum uwagi w kierunku rozwiązywania problemów o charakterze klinicznym. Naturalną konsekwencją będzie wzrost oczekiwań w tym obszarze wobec farmaceutów. Nie należy ponadto zapominać o nieustannym rozwoju technologii farmaceutycznej oraz wiedzy o czynnikach wpływających na losy substancji czynnej w ustroju po podaniu leków. W artykule przedstawiono przegląd aktualnego wyboru podręczników z dziedziny medycyny i farmacji, które stanowią rzetelne źródło do samokształcenia współczesnego farmaceuty.

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Jak motywować samego siebie?

BIKA_82_59.jpg

Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?

Read more
Open access no. 80/2020

Nie dać się zwariować , czyli o stresie w pracy farmaceuty

BIKA_80_60.jpg

„Uspokój się, przestań się złościć. Nie stresuj się”. To słowa, które w naszej kulturze słyszymy tak często, że stają się dla nas jedynym sposobem radzenia sobie z tym, co odczuwamy. W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.

Read more

Farmaceuta – konsultant, sprzedawca, a może doradca?

BIKA_77_59.jpg

Jako farmaceuci możemy zadawać sobie pytanie, kim jesteśmy, wykonując swój zawód i pracując za pierwszym stołem w aptece. Czy może konsultantami lub sprzedawcami, czy też doradcami? Każda z tych opcji wiąże się z przyjęciem przez farmaceutę postawy wobec pacjenta i procesu zakupowego, które będą mieć wpływ na finalne zyski apteki. Jaka jest więc siła naszych rekomendacji i jak wpływa ona na sprzedaż w aptece?

Read more

Go to

Partners

Advertisement