Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 72/2018 (november-december)

BIKA_72.jpg

Strategia rozwoju apteki

Apteka, jak każdy inny biznes, powinna opierać się na strategii. Oczywiście działanie bez żadnego planu może przez pewien czas przynosić całkiem dobre efekty, ale na dłuższą metę osłabia firmę. A w przypadku jakichkolwiek zmian w bliższym i dalszym otoczeniu może doprowadzić nawet do bankructwa. Podejmowanie decyzji biznesowych po omacku po prostu się nie opłaca. Dlatego zachęcam do lektury artykułu Marcina Jelonka, w którym autor wskazuje, od czego rozpocząć tworzenie strategii oraz z jakich narzędzi skorzystać. Warto też wrócić do poprzedniego numeru i sięgnąć po tekst Artura Rakowskiego poświęcony segmentacji pacjentów – bez niej trudno opracować skuteczną strategię rozwoju.

Ziołolecznictwo to dziedzina nauki przez wielu pacjentów niedoceniana. Dwoje farmaceutów, Magda Jabłowska i Daniel Grochowski, próbuje to zmienić i za pomocą swojego bloga popularyzuje stosowanie ziół w celach leczniczych. W rozmowie z nami rozprawiają się z mitami dotyczącymi ziołolecznictwa, mówią też o skuteczności oraz bezpiecznym stosowaniu ziół przy różnych schorzeniach.

W tym numerze przeczytają Państwo również pierwszy artykuł z cyklu Leksykon badań. Będziemy w nim opisywać, jak wygląda dane badanie, w jakich sytuacjach jest wskazane, jak się do niego przygotować, czego możemy się dowiedzieć na podstawie wyników. Pierwszy tekst z tej serii poświęciliśmy cytologii.

W prawie farmaceutycznym sporo się ostatnio dzieje. Najnowsze zmiany omawiamy w Prawie w pigułce, natomiast w kolejnym numerze podsumujemy to, co już zostało wdrożone oraz przeanalizujemy to, czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach.

PDF download is available for logged users only. Log in or select best subscription option here.

Log in Order a subscription Buy PDF

Articles

no. 72/2018

Strategia rozwoju apteki

BIKA_72_5.jpg

W ciągu ostatnich 20 lat, dzięki transformacji ustrojowej i nowelizacjom Prawa farmaceutycznego, zaszło wiele zmian na rynku aptecznym. Widać to chociażby po wzroście ogólnej liczby aptek i punktów aptecznych oraz liczbie mieszkańców, która przypada na jedną placówkę. W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku apteka musi koncentrować uwagę na budowie i wdrażaniu koncepcji rozwojowych opierających...

Read more
no. 72/2018

Znalezienie złotego środka

BIKA_72_10.jpg

Rozmowa z Magdą Jabłonowską i Danielem Grochowskim – farmaceutami popularyzującymi stosowanie ziół w celach leczniczych, m.in. na blogu ZiołowaSzyszka.pl – o mitach na temat ziołolecznictwa, skuteczności oraz bezpiecznym stosowaniu ziół przy różnych schorzeniach.

Read more
no. 72/2018

Konstruktywna rozmowa zamiast jałowej dyskusji

BIKA_72_33.jpg

Mało czasu, sporo obowiązków – w taki sposób podsumowuje swoją pracę wielu farmaceutów, zarówno z mniejszych placówek, jak i z aptek sieciowych. Wielu ma również nie najlepsze doświadczenia z zebraniami, traktując je głównie jako marnowanie czasu na jałową dyskusję. Co zrobić, żeby pracownicy chętnie brali w nich udział?

Read more
no. 72/2018

Sztuka dawania feedbacku

BIKA_72_37.jpg

W jaki sposób informować pracowników o błędach, żeby zmotywować ich do poprawy? Dawanie feedbacku, czyli informacji zwrotnej, wpisuje się nieodzownie w trudną sferę skutecznego zarządzania personelem i pozwala w sposób konstruktywny rozmawiać o negatywnych zachowaniach.

Read more
no. 72/2018

Polacy chcą leków od farmaceuty

BIKA_72_43.jpg

W sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, w której znalazł się zapis o wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. Ta opcja ma dotyczyć tylko osób z problemami z poruszaniem się. Środowisko zareagowało negatywnie, a jakie jest zdanie pacjentów? Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki opublikowało wyniki badań opinii Polaków na temat dostarczania...

Read more
Open access no. 72/2018

Leksykon badań: cytologia

BIKA_72_45.jpg

Rak szyjki macicy to drugi spośród najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Statystyki pokazują, że w Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się o tej chorobie, a 5 na nią umiera. Co roku odnotowuje się 500 tys. nowych przypadków zachorowań, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Od 60 lat nie ma lepszego testu diagnostycznego, pomagającego we wczesnym wykrywaniu choroby, niż cytologia....

Read more
no. 72/2018

Dieta a trądzik

BIKA_72_49.jpg

Problem trądziku budzi niepokój, szczególnie wśród osób młodych, będących w okresie dojrzewania. Nie wszyscy pacjenci borykający się z tym schorzeniem zdają sobie sprawę, że oprócz zewnętrznego dbania o skórę w postaci stosowania różnego typu maści, kremów czy maseczek, równie ważna jest troska o wenętrze, czyli odpowiednio skomponowana dieta.

Read more
no. 72/2018

Diet and lifestyle topics in hypothyroidism

BIKA_72_54.jpg

Can certain foods increase or decrease underactive thyroid functions? Generally, there`s no diet for patients with hypothyroidis. Although claims about hypothyroidism diets abound, there’s no evidence that eating or avoiding certain foods will improve thyroid function in people with hypothyroidism.

Read more
Open access no. 72/2018

Borelioza: objawy, diagnostyka, leczenie

BIKA_72_63.jpg
Borelioza z Lyme to wieloukładowa, przewlekła, wielopostaciowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie Gram-ujemne – krętki Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest w Europie przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Po raz pierwszy chorobę opisano w 1977 r. Jej obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca.
Read more
no. 72/2018

Książka kontroli w aptece

BIKA_72_18.jpg

Jedno z zadań organów inspekcji farmaceutycznej stanowi kontrola, czy apteka jest zarządzana z uwzględnieniem wszelkich przewidzianych prawem obowiązków. Należy bowiem pamiętać, że z punktu widzenia przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej, posiadanie apteki zalicza się do działalności regulowanej, wobec czego podlega bardziej restrykcyjnym zasadom.

Read more
no. 72/2018

Lokal do wynajęcia, czyli umowa najmu dla apteki

BIKA_72_23.jpg

Jedną z pierwszych kwestii, jakie należy przeanalizować przed rozpoczęciem działalności polegającej na prowadzeniu apteki, jest wybór odpowiedniego lokalu. Okoliczność ta nie budzi wątpliwości, gdy planujemy prowadzenie apteki stacjonarnej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wysyłkowej sprzedaży leków również trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią, ponieważ taką sprzedaż może prowadzić tylko...

Read more
no. 72/2018

RODO: obowiązki pracodawcy

BIKA_72_28.jpg

Przetwarzanie danych osobowych jest wpisane w sferę zatrudnienia i realizacji stosunku pracy. Tym samym, tak jak pracodawca zobowiązany jest w związku z zatrudnianiem pracowników znać i stosować przepisy Kodeksu pracy, tak w zakresie przetwarzania ich danych osobowych musi znać i stosować przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Read more
no. 72/2018

Prawo w pigułce: Nowy wykaz substancji narkotycznych

Read more
no. 72/2018

Prawo w pigułce: Krajowy system cyberbezpieczeństwa

Read more
no. 72/2018

Prawo w pigułce: Zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept

Read more
no. 72/2018

Prawo w pigułce: Minimalne wymagania organizacyjno‑techniczne ZSMOPL

Read more
no. 72/2018

Dermokosmetyki: fakty i mity

BIKA_72_58.jpg

Zmiany na rynku aptecznym, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu latach, dotyczą nie tylko Prawa farmaceutycznego, ale również asortymentu dostępnego w polskich aptekach. Wynika to z wielokierunkowych potrzeb pacjentów – jeśli apteka chce być konkurencyjna, musi zawsze wychodzić naprzeciw obowiązującym trendom. Z tego względu oprócz leków, suplementów diety czy wyrobów medycznych w aptekach powinno...

Read more

Advertisement