Materiały dla pacjentów

BIKA_75_64.jpg

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Pierwsza pomoc, zwana również pomocą przedmedyczną, oznacza nie tylko pomoc przy wypadkach drogowych, lecz każde zagrożenie zdrowia, z którym spotykamy się na co dzień, np. ukąszenia owadów, skaleczenia czy oparzenia. Polskie prawo zobowiązuje każdego świadka zdarzenia zagrażającego czyjemuś zdrowiu i życiu zarówno do udzielenia pomocy na miejscu, jak i wezwania odpowiednich służb.

BIKA_74_63.jpg

Ocena stanu odżywienia: badania, które warto zrobić

Jednym z czynników warunkujących zdrowie jest stan odżywienia wynikający ze zwyczajowego spożycia żywności i możliwości wykorzystania składników odżywczych w organizmie. Nadmiar lub niedobór energii i składników pokarmowych powoduje zaburzenia stanu odżywienia. Niedożywienie prowadzi m.in. do zaburzeń metabolicznych i fizjologicznych, w tym zmniejszonej czynności narządów i tkanek oraz utraty masy ciała. W ocenie stanu odżywienia pomagają opisane poniżej badania.

BIKA_73_63.jpg

Nadciśnienie: jak zmniejszyć ryzyko zachorowania

Ciśnienie tętnicze krwi to siła, z jaką wypychana przez serce fala krwi uderza o ścianę naczynia. Wartość ta mierzona może być za pomocą ciśnieniomierza, a pomiar wyrażony jest w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Ciśnienie tętnicze może być skurczowe (mierzone podczas skurczu serca, zwane „górnym”) i rozkurczowe (mierzone na rozkurczu serca, zwane „dolnym”).
BIKA_72_63.jpg

Borelioza: objawy, diagnostyka, leczenie

Borelioza z Lyme to wieloukładowa, przewlekła, wielopostaciowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie Gram-ujemne – krętki Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest w Europie przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Po raz pierwszy chorobę opisano w 1977 r. Jej obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca.

Właściwa dieta w ciąży

Dla kobiety w ciąży nie tylko stosowanie leków – zarówno przewlekle, jak i doraźnie – stanowi problem. Kłopotliwe okazuje się także żywienie. Narosło wiele mitów, niepopartych żadnymi badaniami, ale powtarzanych przez lata, więc ciężkich do obalenia. Istnieje jednak kilka prostych zasad żywieniowych, które warto przestrzegać w czasie ciąży.
BIKA_70_63.jpg

Stopy bez odcisków, pęcherzy i modzeli

W okresie wiosenno-letnim nasilają się schorzenia i choroby stóp spowodowane nadmierną potliwością, niewłaściwą higieną lub źle dobranym obuwiem. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy odciski, nagniotki, modzele, pęcherze, brodawki pospolite, a także zakażenia grzybicze oraz łuszczycę, krostkowicę czy rogowiec. Schorzenia stóp z reguły są uciążliwe, trudno z nimi walczyć, leczenie jest uporczywe, długotrwałe, a same zmiany mają tendencje do nawrotów.
BIKA_66_63.jpg

Grypa jelitowa: objawy, leczenie, profilaktyka

„Grypa jelitowa” to potoczne określenie zespołu nagle występujących objawów, takich jak biegunka, wymioty, gorączka, bóle głowy, bóle stawów. Zazwyczaj trwa krótko, kilka dni, rozpoczyna się 1-2 dni od zakażenia, a objawy mijają bez powikłań. Dorosłe osoby chorują średnio 24-60 godzin, dzieci nawet do tygodnia.

Archiwum