Materiały dla pacjentów

BIKA_72_63.jpg

Borelioza: objawy, diagnostyka, leczenie

Borelioza z Lyme to wieloukładowa, przewlekła, wielopostaciowa choroba zakaźna wywołana przez bakterie Gram-ujemne – krętki Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest w Europie przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Po raz pierwszy chorobę opisano w 1977 r. Jej obraz kliniczny wiąże się z zajęciem skóry, stawów, układu nerwowego i serca.

Właściwa dieta w ciąży

Dla kobiety w ciąży nie tylko stosowanie leków – zarówno przewlekle, jak i doraźnie – stanowi problem. Kłopotliwe okazuje się także żywienie. Narosło wiele mitów, niepopartych żadnymi badaniami, ale powtarzanych przez lata, więc ciężkich do obalenia. Istnieje jednak kilka prostych zasad żywieniowych, które warto przestrzegać w czasie ciąży.
BIKA_70_63.jpg

Stopy bez odcisków, pęcherzy i modzeli

W okresie wiosenno-letnim nasilają się schorzenia i choroby stóp spowodowane nadmierną potliwością, niewłaściwą higieną lub źle dobranym obuwiem. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy odciski, nagniotki, modzele, pęcherze, brodawki pospolite, a także zakażenia grzybicze oraz łuszczycę, krostkowicę czy rogowiec. Schorzenia stóp z reguły są uciążliwe, trudno z nimi walczyć, leczenie jest uporczywe, długotrwałe, a same zmiany mają tendencje do nawrotów.
BIKA_66_63.jpg

Grypa jelitowa: objawy, leczenie, profilaktyka

„Grypa jelitowa” to potoczne określenie zespołu nagle występujących objawów, takich jak biegunka, wymioty, gorączka, bóle głowy, bóle stawów. Zazwyczaj trwa krótko, kilka dni, rozpoczyna się 1-2 dni od zakażenia, a objawy mijają bez powikłań. Dorosłe osoby chorują średnio 24-60 godzin, dzieci nawet do tygodnia.

Menopauza - najczęściej zadawane pytania

Z medycznego punktu widzenia menopauza to ostatnia naturalna, samoistna i regularna miesiączka, po której w okresie minimum 12 miesięcy nie nastąpiła kolejna. Rozdziela ona okres klimakterium na etap pre- (43--49 lat) i postmenopauzalny (49-55 lat). Oczywiście granice te są umowne, a wahania mogą sięgać nawet do 4 lat w obie strony.

BIKA_63_63.jpg

Trzy kroki do zdrowego uśmiechu dziecka

Ząbkowanie rozpoczyna się zwykle w 6-8 miesiącu życia. Nowe zęby pojawiają się stopniowo, aż do wieku ok. 2,5 roku, kiedy dziecko ma ich 20. Zęby mleczne nie powinny się psuć, a od siódmego roku życia rozpoczynają swoje fizjologiczne wypadanie. Zaniedbane i nieleczone zęby mleczne gwarantują próchnicę niedojrzałych, świeżo wyrżniętych zębów stałych na zasadzie przenoszenia bakterii z ubytków próchnicowych z zębów chorych na zdrowe.

Polecamy

Archiwum