Euceryna stanowi podstawę większości maści robionych w aptece. Odpowiedni dobór jej rodzaju zdecydowanie ułatwia wykonywanie oraz poprawia trwałość leków recepturowych.

Początki tworzenia maści, w których podłożem lub jednym z licznych składników jest euceryna, datuje się na koniec XIX w., kiedy to w Stanach Zjednoczonych z ropy naftowej po raz pierwszy otrzymano wazelinę. Charakteryzowała się ona jednak niską liczbą wodną (ok. 10) i nie wspomagała wchłaniania substancji leczniczych do skóry w takim stopniu, jak tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Kilkanaście lat później zaczęto używać lanoliny – oczyszczonego wosku z wełny owczej – znanej już w starożytności. Na początku XX w. w Niemczech złożono wniosek o nadanie patentu na użycie eucerytu, czyli emulgatora wyizolowanego z lanoliny. To mieszanina alkoholi steroidowych: cholesterolu i izocholesterolu (ok. 30%), lanosterolu (27%) i wyższych alkoholi alifatycznych (20%) otrzymanych na drodze hydrolizy estrów zawartych w lanolinie. Ostatecznie na początku XX w. do lecznictwa została wprowadzona euceryna, tj. połączenie eucerytu z wazeliną.

Skład euceryny podawany w monografiach z lat 70. XX w.:

Steroli lanae 5,0 Ung. Paraffini 95,0

W skład Ung. Paraffini wchodzi:

Adeps lanae 10,0 Ceresinum (Paraffinum solidum) 40,0 Paraffinum liq. 50,0

lub krótko:

Euceryt 6,0 Vaselinum album 94,0

Różny skład podłoża

W Polsce w ciągu ostatnich lat na rynku farmaceutycznym zaczęły się pojawiać podłoża o zróżnicowanym składzie, które producenci nazywają ogólnie euceryną. Obecnie w obrocie jest dostępnych dziewięć takich podłoży. W zależności od producenta wazelinę w części zastąpiły inne składniki poprawiające właściwości euceryny, np. olej parafinowy lub też w całości mieszanina oleju parafinowego, oleju wazelinowego, parafiny twardej i niekiedy parafiny miękkiej.

Zróżnicowany jest także skład jakościowy emulgatorów i ich zawartość: zamiast alkoholi i eucerytu w jednym z podłoży występuje sama lanolina w stężeniu sięgającym 38%. W niektórych przypadkach producenci nie podają kompletnego składu jakościowego. Zmiany w składzie prowadzą do różnic w możliwościach technologicznych, dlatego trzeba zawsze dokładnie zapoznać się z właściwościami danego podłoża przed wykonywaniem leku.

Przykład

Dodatek do maści z euceryną wodnych roztworów witaminy A. Pomimo wysokiej liczby wodnej w trakcie przechowywania obserwuje się brak homogenności i rozdział faz układu olej/woda. Powodem destabilizacji jest niezgodność emulgatorów.

Przykładem jednego z najczęściej wypisywanych przez osoby uprawnione leku recepturowego na bazie euceryny, w którym pojawia się niezgodność, jest recepta o następującym składzie:

Rp. Vit. A liq. 3,0 3% Sol. Acidi borici 30,0 Eucerini ad 100,0 M. f. Ung.

 

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Monitorowanie temperatury w aptece

bika_76_50.jpg

Zachowanie odpowiedniej temperatury w każdym ogniwie łańcucha dystrybucji gwarantuje skuteczność leku oraz zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa. Produkty lecznicze muszą być zatem przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla nich wymagań. W sytuacji nieprzestrzegania zasad dotyczących przechowywania leków okoliczność ta może bowiem powodować ryzyko wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. W tekście omówię regulacje prawne dotyczące monitorowania temperatury w aptece.

Czytaj więcej

Asortyment atrakcyjny dla pacjenta, czyli co poza lekami

bika_76_47.jpg

Ponad 10 lat temu wydawnictwo Medpharm opublikowało poradnik dla farmaceutów. Jego duża popularność i poczytność wynikała z tego, że humorystycznie przedstawiono koncepcje dotyczące możliwości łączenia asortymentu w taki sposób, aby pacjent dokonywał zakupów kompleksowo. Jednym z pomysłów była ekspozycja chusteczek higienicznych obok kropli do nosa i kremu natłuszczającego. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, jak skutecznie zarządzać asortymentem w aptece, uwzględniając wiedzę o pacjentach i ich potrzebach.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 76/2019

Aby apteka była widoczna

bika_76_44.jpg

Rynek apteczny w Polsce od wielu lat wymaga od właścicieli aptek dużej czujności w zakresie tego, czy stosowane przez nich zabiegi marketingowe są zgodne z obowiązującym prawem. Jednocześnie bardzo duża konkurencja wymaga, aby w miarę dostępnych możliwości starać się aktywnie pozyskiwać pacjentów i ich zainteresowanie.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama