Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 10/2010

BIKA_10.jpg

Oddajemy dziś w Państwa ręce kolejny numer „Biuletynu Informacyjnego Kierownika Apteki" Numer w całkowicie nowej szacie graficznej, poszerzony do 48 stron i - co dla Państwa najważniejsze - z jeszcze większą liczbą praktycznych artykułów, opinii prawnych i opracowań. Zmieniamy się, ponieważ mamy ambicją, by Biuletyn na stałe pozostał dla Państwa najważniejszym źródłem informacji o funkcjonowaniu aptek, obowiązkach spoczywających na kierownikach, a także wymaganiach i zasadach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Inspekcją Farmaceutyczną. Zmieniamy się na lepsze i mamy nadzieję, że docenią Państwo nasze starania.

W bieżącym numerze szczególnie polecam Państwa uwadze obszerny artykuł na temat zasad obowiązujących przy realizacji recept refundowanych dla obcokrajowców ubezpieczonych w krajach UE i EFTA. Opracowanie przygotował Grzegorz Zagórny, Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przełom września i października charakteryzuje się dużą liczbą zachorowań na przeziębienia i grypę. To czas zwiększonej sprzedaży leków OTC i warto ten okres wykorzystać z pożytkiem dla Państwa apteki. W najnowszym numerze proponujemy więc Państwu pełen zakres informacji o przeziębieniu i grypie, które wskażą Państwu, jak pomóc klientom apteki. Dodatkowo zamieszczamy bardzo ciekawy tekst Henryka Mruka na temat tego, jak przygotować się do promocji leków: stworzyć strategię działania, wybrać najlepsze miejsca ekspozycji i prawidłowo oznaczyć leki w promocyjnych cenach.

W Biuletynie znajdą Państwo jeszcze wiele ciekawych artykułów z zakresu prawa farmaceutycznego, opieki farmaceutycznej oraz organizacji i zarządzania apteką. Mając powyższe na uwadze, zachęcam gorąco do lektury, a wszystkich chętnych do dzielenia się uwagami z Redakcją o nowym kształcie naszego czasopisma.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 10/2010

Zasady przechowywania pakietów/kontenerów z materiałem sterylnym w aptece

Cel: zapewnienie sterylności materiałów poddanych wyjałowieniu aż do momentu ich użycia. Zasadą elementarną jest utrzymanie sterylności mate¬riału poddanego procesowi wyjaławiania zależy od: rodzaju zastosowanego opakowania sterylizacyjnego, warunków przechowywania pakietów/kontenerów po sterylizacji.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Umowa na zastępstwo w aptece

Często zdarza się, iż pracownicy z różnych powodów przez pewien okres nie mogą świadczyć pracy. W takim przypadku rozwiązaniem na zapełnienie braków kadrowych jest umowa na zastępstwo. Umowa na czas zastępstwa jest szczególną postacią umowy o pracę na czas określony. Zatrudnienie zastępcy zyskuje szczególne znaczenie wówczas, gdy pracodawca nie ma możliwości rozdzielenia obowiązków nieobecnej osoby...

Czytaj więcej
nr 10/2010

Monitorowanie działań niepożądanych produktów leczniczych

Nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii (ang. pharmacovigilance) stanowi istotny element funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej. Polega on na monitorowaniu niepożądanych działań produktów leczniczych i identyfikacji nowych powikłań terapii, interakcji lekowych i wykrywaniu zmian w częstości ich występowania. Obejmuje także określanie czynników ryzyka oraz prawdopodobieństwa ich zaobserwowania,...

Czytaj więcej
nr 10/2010

Marketing w aptece jesienią

Przełom września i października charakteryzuje się dużą liczbą zachorowań na przeziębienie i grypę. To czas zwiększonej sprzedaży leków OTC i warto ten okres wykorzystać z pożytkiem dla naszej apteki.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Praktyczne informacje dla pacjentów na temat przeziębień i grypy

Grypa i przeziębienie to częste infekcje układu oddechowego. Pacjenci apteki wielokrotnie zgłaszają się do farmaceuty prosząc o pomoc w doborze odpowiednich środków farmaceutycznych, mających zastosowanie w tych schorzeniach.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z problemami kardiologicznymi

Rola, jaką pełni farmaceuta w systemie ochrony zdrowia, jest bardzo duża. Do zakresu jego obowiązków należy prawidłowe wydanie środka leczniczego, monitorowanie występowania działań niepożądanych leków, jak również nadzór nad prawidłową farmakoterapią, promocja i profilaktyka zdrowia.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Problem czystości surowców i jego wpływ na jakość otrzymywanych leków recepturowych i aptecznych

Jednym z najważniejszych czynników decydującym o jakości, bezpieczeństwie i skuteczności leku recepturowego jest jakość użytej substancji czynnej. Istotne są również użyte substancje pomocnicze, rodzaj opakowania i prawidłowe, zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Aptecznej (GMP), prowadzenie procesu technologicznego.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Coraz mniej leków w punktach aptecznych

Właściciele punktów aptecznych wciąż czekają na poprawione rozporządzenie, zawierające wykaz produktów, które mogą sprzedawać w swoich placówkach.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Wydajemy mniej na leki przeciwko nadciśnieniu

W 2009 roku Polacy zapłacili o 13% mniej za leki przeciw nadciśnieniu w porównaniu z rokiem 2006. W 2010 roku nadal utrzyma się tendencja zniżkowa.

Czytaj więcej
nr 10/2010

RPO pyta o zasady zwrotu leku kupionego w aptece internetowej

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Ministra Zdrowia w sprawie problemów aptekarzy związanych z wysyłkową sprzedażą produktów leczniczych.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Czy sprzedaż wysyłkowa leków jest legalna?

Problem wysyłkowej sprzedaży leków pojawił się od 2003 roku, gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwo¬ści w sprawie Deutscher Apotehekerverband e. V contra Doc Moris NV i Jackes Waterval w wyroku z dnia 11 grudnia 2003 roku orzekł, że zakaz sprzedaży wysył-kowej leków dostępnych z przepisu lekarza (na receptę), obowiązujący na terenie Niemiec, nie jest sprzeczny z art. 28 i 30 Traktatu Unii Europejskiej....

Czytaj więcej
nr 10/2010

Rękojmia należytego prowadzenia apteki

I. Zgodnie z art. 99 ust. 4a ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zra., dalej „Pf") podmiot prowadzący aptekę jest obowiązany zatrudnić osobę odpowiedzialną zaprowadzenie apteki (tj. kierownika apteki), dającą rękojmię należytego prowadzenia apteki.

Czytaj więcej
nr 10/2010

Realizacja recept dla obcokrajowców

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego została wprowadzona w Polsce w 2006 roku. Od tego czasu stanowi podstawowy dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń medycznych, w tym również do realizacji recept refundowanych.

Czytaj więcej
nr 10/2010

ŚIA ‑ realizacja recept od 1 września 2010 roku

Od 1 września 2010 roku w związku ze zmia¬nami, które wprowadza NFZ, recepty wypisywane na terenie działalności Śląskiej Izby Aptekarskiej ulegają ujednolicaniu.

Czytaj więcej

Reklama