Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 45/2014 (maj-czerwiec)

Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki nr 45/2014 - Opieka farmaceutyczna - teoria i praktyka

Opieka farmaceutyczna ‑ teoria i praktyka

Zmiany, zwłaszcza te, w obliczu których zostajemy postawieni niespodziewanie i jedyne, co nam pozostaje, to przystosować się do nich, nie są łatwe.

Większość z nas czuje niepokój wobec zmian i spodziewa się, że raczej pogorszą niż polepszą sytuację. Niestety, jedyną stałą jest właśnie zmiana, a Państwo, jako osoby biorące udział w rynkowej, dynamicznej grze, wiedzą o tym najlepiej.

W branży farmaceutycznej nudzić się nie pozwalają także zmieniające się realia prawne, zadania aptek i farmaceutów, wymogi, ale także trendy, których znajomość wydaje się być konieczna, by utrzymać klientów.

Chcemy pomagać Państwu przebrnąć przez te zmiany. Kiedy to możliwe, chcemy pokazywać szanse, jakie się z nimi wiążą, a kiedy konieczne – przestrzegać przed zagrożeniami, jakie niosą.

W tym numerze piszemy zatem m.in. o nowych sposobach zatrudniania farmaceutów czy wyzwaniach stojących przed farmacją wobec zmian demograficznych. Sporo miejsca poświęciliśmy także opiece farmaceutycznej, którą można potraktować nie tylko jako modny postulat, ale też jako przepis na sukces apteki. Narzędziem, by go osiągnąć, jest z kolei doskonała obsługa klienta – i tu mamy dla Państwa miniporadnik dotyczący sztuki komunikacji.

My także musimy i chcemy się zmieniać. Moje dołączenie do zespołu jest początkiem przeobrażeń. Mam nadzieję, że kolejne będą przebiegały z Państwa aktywnym udziałem, dlatego zapraszam do kontaktu z redakcją i dzielenia się z nami refleksjami i trudnościami, przed jakimi stoją Państwo w swojej praktyce zawodowej.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 45/2014

Inhaled allergy. Symptoms, causes, tests

Overreacting to something normally harmless in our environment, for example, pollen? Does the body’s overreaction to the substance lead to symptoms such as runny nose, sneezing, blocked sinuses, and watery eyes? This sensitivity is called an inhaled allergy.

Czytaj więcej
nr 45/2014

Jak wdrożyć program opieki farmaceutycznej do praktyki aptecznej?

„Opieka farmaceutyczna w każdej aptece” – to, niestety, w dalszym ciągu tylko hasło, a do praktycznej realizacji tej szczytnej idei droga nadal wydaje się daleka. O projekcie wdrożenia opieki farmaceutycznej mówi się w Polsce od ponad 10 lat, w tej sprawie opracowano liczne dokumenty, a wiele osób z tytułami naukowymi było i jest zaangażowanych w to, aby idea opieki farmaceutycznej przerodziła się...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Zmiany demograficzne a zadania opieki farmaceutycznej

Zasoby demograficzne kraju są istotnym czynnikiem rozwoju aptek, ich pozycji ekonomicznej oraz pracy farmaceutów. Aby skutecznie planować działania apteki, warto zdawać sobie sprawę z przemian, które będą zachodziły w liczebności oraz strukturze ludności Polski. Pisząc o trendach ogólnych, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda apteka ma własną, unikatową lokalizację, w przypadku której zasoby...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Komu jest potrzebna opieka farmaceutyczna?

Pomysł opieki farmaceutycznej powstał w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęto o niej mówić w latach 90. poprzedniego wieku, a od kilku lat na studiach farmaceutycznych do obowiązkowego programu nauczania wprowadzane są elementy opieki farmaceutycznej, natomiast dla pracujących aptekarzy organizowane są szkolenia o tej tematyce (z podziałem na choroby, np. opieka farmaceutyczna...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Alergie – never‑ending story

Alergia określana jest reakcją obronną systemu immunologicznego organizmu człowieka w wyniku kontaktu z alergenem. Ta specyficzna reakcja układu odpornościowego wpływa na wytworzenie przeciwciał, m.in. IgE. Tak się dzieje przy pierwszym kontakcie z czynnikiem alergizującym. Kolejny kontakt z alergenem (pyłki traw, roztocze domowe, sierść zwierząt) wpływa na aktywny mechanizm IgE z komórkami tucznymi,...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Sztuka komunikacji z klientem

Zawód farmaceuty to nie tylko wydanie leku przepisanego przez lekarza lub sprzedanie syropu na kaszel. Tego typu zachowania uznawane były za normę jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu, ale dzisiaj od aptekarza oczekuje się znacznie więcej. Współczesny farmaceuta musi wykazać się wiedzą, mądrością, dobrym wyczuciem, a także umiejętnościami komunikacyjnymi.

Czytaj więcej
nr 45/2014

Leczenie ran przewlekłych

Rana przewlekła wg definicji to ubytek skóry spowodowany procesem chorobowym lub urazem, niepoddający się leczeniu. Przyjmuje się, że czas trwania leczenia, po przekroczeniu którego można mówić o ranie przewlekłej, to ponad 6-8 tygodni1.

Czytaj więcej
nr 45/2014

Specyfika potrzeb farmaceutycznych ludzi młodych

Prowadzenie rozważań na temat potrzeb farmaceutycznych ludzi młodych jest trudne z uwagi na brak bezpośrednich badań z tego zakresu. Są jednak dostępne różnorodne źródła wtórne, obserwacje, informacje jakościowe oraz doświadczenia, które można wykorzystać w dyskusji nad problematyką potrzeb farmaceutycznych ludzi młodych.

Czytaj więcej
nr 45/2014

Polacy chętnie sięgają po suplementy diety. Rośnie ich sprzedaż i ceny

Polacy coraz częściej i coraz chętniej kupują suplementy diety. Wybierane są przede wszystkim te produkty, które mogą uzupełnić codzienną dietę o niezbędne witaminy i minerały – stanowią one połowę sprzedaży w tym segmencie. Konsumenci chętnie sięgają też po specyfiki mające służyć zdrowiu i urodzie. Wartość rynku suplementów diety z roku na rok systematycznie rośnie. W ubiegłym roku na takie produkty...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Franczyza na rynku aptecznym

Duże sieci aptek coraz częściej rozwijają się, wykorzystując franczyzę jako model prowadzenia działalności gospodarczej. Jak to często bywa, nie robią tego jednak wyłącznie ze względu na atrakcyjność ekonomiczną tego systemu. Skłaniają je do tego regulacje prawne, które ograniczają możliwość prowadzenia działalności aptecznej w innych formach. Artykuł 99 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Odpowiedzialność apteki za szkody wyrządzone przez leki

Kwestia odpowiedzialności apteki za szkody wyrządzone przez leki może być, i jest, bardzo złożona. Odpowiadać może producent, importer, dystrybutor, apteka, farmaceuta, lekarz, szpital, a nawet państwo – w sytuacji bezprawnego dopuszczenia leku do użytku. Jak pokazują badania przeprowadzane w laboratoriach, nie ma leków całkowicie bezpiecznych.

Czytaj więcej
nr 45/2014

Farmaceuta w polskim systemie opieki zdrowotnej

Środowisko farmaceutyczne cały czas boryka się z wieloma problemami zawodowymi, a jednym z nich jest współpraca pomiędzy lekarzem a farmaceutą. Ostatnio popularnym postulatem jest propozycja włączenia w proces leczenia farmaceuty, który miałby wspierać lekarza. Farmaceuci często borykają się również z koniecznością właściwego obsadzania personelu apteki oraz cały czas zaznaczającymi się różnicami pomiędzy...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Wydawanie z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych – normy postępowania

Farmaceuta realizujący receptę ma obowiązek sprawdzenia, czy ilość leku zapisanego na recepcie, związana z formą opakowań, w których lek jest wprowadzany do obrotu, nie spowoduje wydania leku w ilości przekraczającej potrzeby trzymiesięcznej kuracji. W takim przypadku powinien wydać tylko taką ilość opakowań danego leku, możliwych do wydzielenia, które nie przekroczą ilości leku przeznaczonego do trzymiesięcznej...

Czytaj więcej
nr 45/2014

Formy zatrudniania farmaceutów w aptekach

Apteka jako placówka ochrony zdrowia publicznego musi być prowadzona przez wykwalifikowaną kadrę. Prawo farmaceutyczne wskazuje, że osobami uprawnionymi do dyspensacji leków są magistrzy farmacji i technicy farmacji, który dają pewność prawidłowej realizacji funkcji wyznaczonych aptece i jej zadań.

Czytaj więcej

Reklama