Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 53/2015

BIKA_53.jpg

Kolejne zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne nakładają na apteki szereg nowych obowiązków. Jeden z nich dotyczy raportowania przez uczestników obrotu detalicznego określonymi produktami do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, o czym piszemy w aktualnym wydaniu Biuletynu. Pozostałe zmiany będziemy szczegółowo omawiać w kolejnych wydaniach, w niniejszym koncentrujemy się na konsekwencjach niewywiązania się z obowiązków wynikających ze zmian wprowadzonych w ustawie w lipcu br.

Być może jednak polskie apteki czeka jeszcze większa rewolucja. W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się rozmowy o wprowadzeniu refundowanej opieki farmaceutycznej. Okazuje się jednak, że już na poziomie wstępnych projektów środowisko nie jest jednomyślne, co z pewnością nie ułatwi działań legislacyjnych. Do końca listopada ma jednak powstać projekt uwzględniający finansowanie opieki farmaceutycznej ze środków publicznych.

Bez względu na te rozstrzygnięcia właściciele i kierownicy muszą podejmować szereg decyzji istotnych dla bieżącego funkcjonowania apteki. Podpowiadamy, o jakie elementy zadbać, by pacjenci byli lojalni wobec placówki, oraz jak stworzyć strategię marketingową w zależności od lokalizacji apteki. Ważnym czynnikiem jest tu kompetentny farmaceuta, który potrafi porozmawiać o intymnych problemach i wie, jak korzystać z informacji zawartych na opakowaniach produktów kosmetycznych – takie wskazówki również znajdą Państwo w bieżącym numerze. Aby takiego znaleźć, warto skorzystać z rad specjalistki z branży HR, która podpowiada, jak rekrutować pracowników. Niestety, czasem konieczne jest rozstanie z podwładnym, co nie jest łatwe dla żadnej ze stron. Jak zminimalizować dyskomfort w czasie takiej rozmowy, dowiedzą się Państwo z tekstu Katarzyny Szober-Pawletty.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 53/2015

Spór o opiekę farmaceutyczną

O opiece farmaceutycznej w Polsce mówi się od dawna, lecz ten funkcjonujący z powodzeniem w innych krajach system dopiero teraz doczekał się poważnej próby legislacyjnej formalizacji. Próba ta jednak – choć zainspirowana przez samorząd aptekarski – przez władze samorządu nie została zaakceptowana.

Czytaj więcej
nr 53/2015

Pilnie zatrudnię farmaceutę!

Dziesiątki aplikacji, które nawet nie są bliskie naszej wizji kandydata. Czy to możliwe, że nie ma na rynku odpowiednich ludzi? W jaki sposób zredagować ogłoszenie o pracę i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby przyciągnąć najlepszych? Jakich zapisów się wystrzegać, aby uniknąć dużej liczby przypadkowych zgłoszeń? Jakie pytania zadawać?
Czytaj więcej
nr 53/2015

Zwalnianie pracownika „w pigułce”

Zdarza się, że – z różnych przyczyn – przełożony musi przeprowadzić tak zwaną rozmowę separacyjną, to jest taką, w konsekwencji której rozwiązany zostanie stosunek pracy z podwładnym. Ten szczególny typ rozmowy z pracownikami należy do najmniej przyjemnych. Po fakcie często odczuwa się ulgę, ale wcześniej może to być źródło stresu, co nieraz prowadzi do rozważania zmiany bądź odłożenia decyzji w czasie....

Czytaj więcej
nr 53/2015

Vaginal infections and intimate discomforts

The most common women`s intimate problems are: bacterial vaginosis (BV), trichomonasis and yeast infection (thrush). They are diagnosed in about 33% of women at age 16 to 30 and about 44% in menopausal women1. Although the symptoms of these infections can be very similar, there are some differences to look for in the color and odor of the discharge.
Czytaj więcej
nr 53/2015

Dermokosmetyki – przewodnik

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe produkty nazywane dermokosmetykami. Czym właściwie są dermokosmetyki i kosmeceutyki? Czy warto wprowadzać je do swojej apteki? Jak spośród tysięcy produktów wybrać te, które przyciągną największą grupę klientów (pacjentów)?

Czytaj więcej
nr 53/2015

Intymny problem

Infekcje pochwy zdarzają się niemal każdej kobiecie. Problemy intymne dla dużej rzeszy pacjentek nadal pozostają tematem nieco wstydliwym, dlatego wiedza i właściwa profilaktyka będą odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę. 

Czytaj więcej
nr 53/2015

Nowe obowiązki aptek – sankcje oraz drogi odwoławcze

Prawo farmaceutyczne przewiduje dwa rodzaje kar za nieprzestrzeganie przepisów. Są to sankcje karne oraz kary pieniężne. Przepisy przewidujące kary za działanie sprzeczne z prawem znajdują się w rozdziale 9 Prawa farmaceutycznego (art. 124-133a tej ustawy).
Czytaj więcej
nr 53/2015

Raportowanie do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi

W dniu 12 lipca 2015 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw1 (dalej: Ustawa), jednakże część jej przepisów zacznie obowiązywać dopiero z dniem 1 stycznia 2017 roku, w tym między innymi ten dotyczący obowiązku raportowania przez uczestników obrotu detalicznego określonymi produktami do Zintegrowanego Systemu Monitorowania...

Czytaj więcej
nr 53/2015

Wstąpienie w całość praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej

Zbycie przedsiębiorstwa następuje za pomocą różnego rodzaju czynności, w zależności od tego, w jakiej formie jest ono prowadzone. W przypadku apteki prowadzonej przez spółkę jawną narzędziem, które może służyć do jej przejęcia, jest przeniesienie na inną osobę ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej.

Czytaj więcej
nr 53/2015

Lojalność oznacza wierność!

Każda firma dąży do pozyskania lojalności klientów. Im bardziej konkurencyjny staje się rynek, tym większą rolę odgrywają stali klienci, czyli ci, którzy nie zmieniają miejsca dokonywania zakupów. W czasie ostatniego kryzysu na rynkach zauważalne było to, że najmniej ucierpiały firmy i produkty, wobec których klienci są lojalni. Stały klient daje pewność określonego obrotu i bezpieczeństwo, że nawet...

Czytaj więcej
nr 53/2015

Jak zaoszczędzić na podatkach?

Wybór formy opodatkowania jest niezwykle istotny przy prowadzeniu i apteki, i każdej innej działalności. Prawidłowa forma opodatkowania pozwala na zoptymalizowanie obciążeń podatkowych, a w konsekwencji na zwiększenie dochodów. Jednak nie wszystkie formy opodatkowania są dostępne dla właścicieli aptek.

Czytaj więcej
nr 53/2015

Pomysł na klienta, czyli strategie marketingowe w aptece

Kończące się lato i początek jesieni to dla każdego kierownika dobry czas na nabranie dystansu do swojej apteki przed kolejnym sezonem. Spojrzenie z perspektywy, czyli tzw. stopklatka, skutecznie poszerza pole widzenia. Sprzyja przemyśleniom i kiełkowaniu dobrych pomysłów. Te zaś pomagają rozwijać aptekę i tworzyć nowe strategie marketingowe. Dlaczego nowe?

Czytaj więcej
nr 53/2015

Oznakowanie trwałości produktów kosmetycznych. Jak je rozumieć i jak informować o nim pacjentów?

Wymagania w zakresie wprowadzania do obrotu, bezpieczeństwa, składu, wytwarzania i oznakowania produktów kosmetycznych reguluje rozporządzenie 1223/2009/WE. Rozporządzenie określa także wymagania w zakresie oceny i oznakowania minimalnej trwałości, czyli daty, do której dany produkt kosmetyczny, przechowywany w odpowiednich warunkach, zachowuje w pełni swoje pierwotne właściwości. Wymagania te określa...

Czytaj więcej

Reklama