Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 61/2017

BIKA_61.jpg

Błąd na recepcie: kiedy można wydać lek?

Nieprawidłowości w zakresie realizacji recept to duży problem – z danych NFZ wynika, że tylko w III kwartale 2016 r. na 212 wszczętych postępowań w aptekach 207 zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Biorąc pod uwagę, że uchybienia te mogą skutkować sankcjami finansowymi, w bieżącym numerze sporo miejsca poświęciliśmy prawidłowej realizacji recept. Zapraszam do lektury artykułu Dominiki Chrabańskiej i Szymona Studzińskiego „Błąd na recepcie: kiedy można wydać lek”, w którym autorzy wskazują, kiedy pomimo błędu farmaceuta może wydać pacjentowi lek, a kiedy musi odesłać go do lekarza.

Zmiany w Prawie farmaceutycznym zbliżają się wielkimi krokami. W mediach ogólnopolskich od kilku miesięcy regularnie pojawiają się informacje o planach Ministerstwa Zdrowia, jednak wciąż brakuje szczegółów. Z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa wynika, że reforma mogłaby wejść w życie w połowie roku. W „Biuletynie” będziemy śledzić rozwój sytuacji, a póki co polecam wywiad z Krzysztofem Łandą, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który opowiedział nam o planowanych zmianach.

Coraz częściej w polskich aptekach pojawiają się cudzoziemcy, chcący zrealizować tu swoje recepty. Kiedy zagranicznemu pacjentowi przysługuje refundacja? Jakie dokumenty uprawniają do świadczeń zdrowotnych za granicą? Jakie dane powinna zawierać recepta przedstawiona przez obcokrajowca, aby bez przeszkód można było ją zrealizować? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule Marii Pieńkowskiej „Przychodzi cudzoziemiec do apteki”.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Przy okienku

Polecamy

Archiwum