Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 61/2017

BIKA_61.jpg

Błąd na recepcie: kiedy można wydać lek?

Nieprawidłowości w zakresie realizacji recept to duży problem – z danych NFZ wynika, że tylko w III kwartale 2016 r. na 212 wszczętych postępowań w aptekach 207 zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Biorąc pod uwagę, że uchybienia te mogą skutkować sankcjami finansowymi, w bieżącym numerze sporo miejsca poświęciliśmy prawidłowej realizacji recept. Zapraszam do lektury artykułu Dominiki Chrabańskiej i Szymona Studzińskiego „Błąd na recepcie: kiedy można wydać lek”, w którym autorzy wskazują, kiedy pomimo błędu farmaceuta może wydać pacjentowi lek, a kiedy musi odesłać go do lekarza.

Zmiany w Prawie farmaceutycznym zbliżają się wielkimi krokami. W mediach ogólnopolskich od kilku miesięcy regularnie pojawiają się informacje o planach Ministerstwa Zdrowia, jednak wciąż brakuje szczegółów. Z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa wynika, że reforma mogłaby wejść w życie w połowie roku. W „Biuletynie” będziemy śledzić rozwój sytuacji, a póki co polecam wywiad z Krzysztofem Łandą, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który opowiedział nam o planowanych zmianach.

Coraz częściej w polskich aptekach pojawiają się cudzoziemcy, chcący zrealizować tu swoje recepty. Kiedy zagranicznemu pacjentowi przysługuje refundacja? Jakie dokumenty uprawniają do świadczeń zdrowotnych za granicą? Jakie dane powinna zawierać recepta przedstawiona przez obcokrajowca, aby bez przeszkód można było ją zrealizować? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule Marii Pieńkowskiej „Przychodzi cudzoziemiec do apteki”.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 61/2017

Błąd na recepcie: kiedy można wydać lek?

BIKA_61_03.jpg

Prawidłowo wystawiona recepta umożliwia wydanie pacjentowi produktu leczniczego zgodnie z ordynacją lekarską. W przypadku recept na leki objęte refundacją ze środków publicznych przestrzeganie zasad dotyczących wystawiania i realizacji recept jest o tyle istotne, że płatnik publiczny kontroluje prawidłowość całego procesu, a w sytuacji niezgodności z przyjętymi zasadami stosuje sankcje finansowe w...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 61/2017

Zmiany, zmiany, zmiany

BIKA_61_12.jpg

Rozmowa z drem Krzysztofem Łandą, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia na temat reformy Prawa farmaceutycznego.

Czytaj więcej
nr 61/2017

Od kołatania serca do nadciśnienia – profesjonalne doradztwo w aptece

BIKA_61_34.jpg

Kontynuując temat profesjonalnego doradztwa w aptece, zapoczątkowany w poprzednim numerze, tym razem podpowiadamy, jak pomóc m.in. pacjentowi chorującemu na cukrzycę, niedokrwistość, nadciśnienie czy mającemu problemy skórne.

Czytaj więcej
nr 61/2017

Elewacja i okno wystawowe – wizytówka apteki

BIKA_61_45.jpg

Elewacja oraz okno wystawowe to kluczowe elementy każdego obiektu handlowego, które powinny przyciągać wzrok, zwracać uwagę, informować o tym, co dana placówka oferuje i jakie sprawy można w niej załatwić. W tym zakresie apteka niczym nie różni się od innych miejsc – jej właścicielowi również powinno zależeć na tym, żeby pacjenci zauważyli obiekt i chwilę pomyśleli o swoich potrzebach zdrowotnych.

Czytaj więcej
nr 61/2017

Typologie potrzeb zamiast typologii ludzi

Innego rodzaju wsparcia pacjent oczekuje od lekarza, innego od rodziny i bliskich mu osób, odmienne jest zaś jego nastawienie względem farmaceuty. Z jakimi potrzebami pacjent na ogół przychodzi do apteki?

Czytaj więcej
nr 61/2017

Lactose intolerance

supplements.jpg

Lactose intolerance is the inability to digest lactose, the sugar mainly found in milk and dairy products1. The condition, which is also called lactose malabsorption, is caused by a deficiency of lactase – an enzyme produced in small intestine. After eating or drinking something containing lactose, it passes down gullet into stomach, where it’s digested. The digested food then passes into small intestine,...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 61/2017

Przeziębiona w ciąży. Jak się leczyć

BIKA_61_63.jpg

W okresie zimowym znacząco spada nasza odporność. Katary, kaszle i bóle gardła dokuczają prawie każdemu. Jednak przyszła mama zastanowi się kilka razy, zanim sięgnie po jakikolwiek wspomagający specyfik. Wiele preparatów stosowanych zwyczajowo w przeziębieniu jest bowiem przeciwwskazane podczas ciąży. Dotyczy to zarówno leków syntetycznych, jak i ziół. Kluczowe jest zatem znalezienie równowagi pomiędzy...

Czytaj więcej
nr 61/2017

Prawo w pigułce

BIKA_61_16.png

Obrót lekami zawierającymi w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym.

Czytaj więcej
nr 61/2017

Odpowiedzialność farmaceuty: błąd w sztuce aptekarskiej

BIKA_61_18.jpg

Zgodnie z łacińską sentencją errare humanum est – mylić się jest rzeczą ludzką. W przypadku farmaceutów pomyłki mogą mieć jednak niebezpieczne konsekwencje. Warto więc mieć świadomość, jak kształtuje się odpowiedzialność za błąd i w jaki sposób można zminimalizować ryzyko jego popełnienia.

Czytaj więcej
nr 61/2017

Wymiana leku nierefundowanego na refundowany

BIKA_61_23.jpg

Ustawa refundacyjna przewiduje możliwość zamiany leku refundowanego na lek, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie, na lek, którego cena detaliczna jest równa lub wyższa niż cena leku przepisanego na recepcie, na lek nieobjęty refundacją. Czy istnieje natomiast możliwość wymiany leku nierefundowanego na refundowany?

Czytaj więcej
nr 61/2017

Przychodzi cudzoziemiec do apteki

Wizyta zagranicznego pacjenta w aptece zawsze wywołuje wiele emocji. Tymczasem realizacja recept refundowanych przedstawionych przez cudzoziemców nie jest wcale trudna, jeśli zna się obowiązujące w tej kwestii przepisy.

Czytaj więcej
nr 61/2017

U progu zmian w zakresie opieki farmaceutycznej

BIKA_61_55.jpg

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nową koncepcją opieki farmaceutycznej. Z informacji, które docierają do opinii publicznej, wynika, że miałaby ona charakter świadczenia refundowanego ze środków publicznych. Poza powyższym wiadomo niewiele.

Czytaj więcej
nr 61/2017

HR w aptece, czyli jak zbudować dobry zespół

BIKA_61_59.jpg

Kierownik apteki musi łączyć wiedzę z zakresu farmacji, przepisów prawnych oraz zarządzania. Które kompetencje menedżerskie szczególnie wpływają na efektywność zespołów aptecznych?

Czytaj więcej

Reklama