Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 63/2017 (maj-czerwiec)

Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki nr 63/2017 - Apteka w e-commerce

Apteka w e‑commerce

Ludzie kupują w sieci już nie tylko książki, ubrania, czy żywność, ale coraz częściej także leki. W tej sytuacji apteki, które chcą być konkurencyjne, powinny rozważyć swoją obecność w tym kanale. Możliwości jest kilka, o czym w artykule „Apteka w e-commerce” pisze Grzegorz Głowiak. Wspomina o wadach i zaletach każdej z opcji, a także o kosztach, które trzeba wziąć pod uwagę. Z kolei Michał Filipowicz, kierownik sprzedaży internetowej w e-zikoapteka.pl, w rozmowie z nami ocenia rynek aptek internetowych w Polsce i wskazuje wyzwania, z jakimi trzeba się zmierzyć przed uruchomieniem e-apteki. Mówi również o tym, na czym polega realizacja opieki farmaceutycznej na odległość.

Wiele z kontroli przeprowadzanych przez NFZ w aptekach wykazuje nieprawidłowości w realizacji recept. Przykładowo, w II kwartale 2016 r. na 224 postępowania 199 zakończyło się wydaniem zaleceń pokontrolnych. Magdalena Kołodziej i Aleksander Zarzeka w artykule „Procedura kontroli recept” odpowiadają na najczęstsze wątpliwości dotyczące kontroli NFZ.

O zmianach w prawie farmaceutycznym pisaliśmy dużo w poprzednich numerach, ponieważ sporo się ostatnio dzieje w tym obszarze. Także w bieżącym numerze dużo miejsca poświęciliśmy temu zagadnieniu – piszemy m.in. o nowych zasadach udzielania zezwoleń na prowadzenie aptek („Apteka dla Aptekarza”), a także o zmienionej procedurze specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów. W kolejnych wydaniach będziemy rozwijać te tematy. Mogą być Państwo pewni, że trzymamy rękę na pulsie!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

Tekst otwarty nr 63/2017

Apteka w e‑commerce

Apteka w e-commerce

W dobie ostrej konkurencji cenowej i walki o pacjenta apteki poszukują nowych dróg rozwoju, a jedną z nich jest wykorzystanie internetu. Z jakich narzędzi i możliwości może zatem korzystać apteka, aby zwiększyć swoje przychody? Czy warto – a jeśli tak, to w jakiej formie – otworzyć aptekę internetową? Jakie są inne drogi rozwoju? I co zrobić, aby przypadkiem nie złamać zakazu reklamy aptek?

Czytaj więcej
nr 63/2017

Dane trzeba umieć czytać

Rozmowa z Michałem Filipowiczem, kierownikiem sprzedaży internetowej w e-zikoapteka.pl – o tym, z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć przed uruchomieniem e-apteki, czym różni się e-pacjent od pacjenta i na czym polega realizacja opieki farmaceutycznej na odległość.

Czytaj więcej
nr 63/2017

Środki na alergię bez recepty ‑ kiedy lek, kiedy suplement?

Środki na alergię bez recepty - kiedy lek, kiedy suplement?

Alergia to nieprawidłowa reakcja na bodźce (zwane w tym kontekście alergenami), które w normalnych warunkach nie stanowią zagrożenia. Układ odpornościowy rozpoznaje je w błędny sposób, co prowadzi do reakcji nieadekwatnej i nadmiarowej, inicjując proces uszkadzania tkanek. Aby temu zapobiec, konieczne staje się stosowanie leków przeciwalergicznych. Są one dostępne zarówno na receptę, jak i odręcznie....

Czytaj więcej
nr 63/2017

Żeby pacjent wrócił

Pisanie o tym, że polskim aptekom coraz trudniej jest zabiegać o lojalnego pacjenta, byłoby oczywistym truizmem. Mimo to, obserwując rynek, wyraźnie widzimy, że przyjęcie odpowiednich strategii w tym zakresie może przynieść bardzo dobre rezultaty, nawet w obliczu wielu ograniczeń prawnych i w otoczeniu bardzo prężnie działającej konkurencji.

Czytaj więcej
nr 63/2017

Varicose veins – causes, symptoms and pharmaceutical treatment

Varicose veins – causes, symptoms and pharmaceutical treatment

Varicose veins are swollen, enlarged veins that bulge the skin surface.1 They are usually purplish or bluish in color, and mostly appear on the backs of the legs or calves,2 although varicose veins can occur elsewhere. Veins have pairs of leaflet valves to prevent blood from flowing backwards (venous reflux). Leg muscles pump the veins to return blood to the heart against the effects of gravity. When...

Czytaj więcej
nr 63/2017

Analiza potrzeb pacjentów kluczem do dobrej obsługi

Analiza potrzeb pacjentów kluczem do dobrej obsługi

Kluczowa przy analizie potrzeb pacjentów jest umiejętność zadawania pytań. Wywiad z pacjentem to nie tylko podstawa skutecznej rekomendacji. To również jeden ze sposobów zwiększania skuteczności sprzedażowej.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 63/2017

Trzy kroki do zdrowego uśmiechu dziecka

Trzy kroki do zdrowego uśmiechu dziecka

Ząbkowanie rozpoczyna się zwykle w 6-8 miesiącu życia. Nowe zęby pojawiają się stopniowo, aż do wieku ok. 2,5 roku, kiedy dziecko ma ich 20. Zęby mleczne nie powinny się psuć, a od siódmego roku życia rozpoczynają swoje fizjologiczne wypadanie. Zaniedbane i nieleczone zęby mleczne gwarantują próchnicę niedojrzałych, świeżo wyrżniętych zębów stałych na zasadzie przenoszenia bakterii z ubytków próchnicowych...

Czytaj więcej
nr 63/2017

Procedura kontroli recept

Procedura kontroli recept

Czy Narodowy Fundusz Zdrowia może nadzorować realizację recept nierefundowanych? Jak reagować, gdy kontroler zaczyna interesować się dokumentami spoza zakresu kontroli? Z zagadnieniem prawnej regulacji nadzoru nad realizacją recept wiąże się wiele pytań. W niniejszym artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości dotyczące tego tematu.

Czytaj więcej
nr 63/2017

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego w aptece

Czym środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego różnią się od zwykłych środków spożywczych? Jakie elementy powinna zawierać recepta na takie środki? Czy pacjent może zwrócić środek do apteki, jeśli okaże się on wadliwy?

Czytaj więcej
nr 63/2017

Kiedy farmaceuta ma prawo wydać lek na receptę bez recepty?

Produkty lecznicze o kategorii Rp wydawane są z apteki zasadniczo na podstawie recepty wystawionej przez lekarza, felczera, pielęgniarkę lub położną.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 63/2017

Klauzula sumienia dla farmaceutów?

Klauzula sumienia dla farmaceutów?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej aptek określających się mianem „pro-life”, które odmawiają pacjentom sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Uzasadnieniem tych działań jest tzw. klauzula sumienia. Zdarza się również, że pacjent otrzymuje informację, że apteka nie ma w asortymencie takich środków i nie wiadomo, kiedy będą dostępne. Działalność aptek „pro-life” wzbudza coraz większe kontrowersje,...

Czytaj więcej
nr 63/2017

Rynek apteczny 2016: kontynuacja trendów czy nowe rozdanie?

Rynek apteczny 2016: kontynuacja trendów czy nowe rozdanie?

Historycznie największą rolę w zmianach na rynku aptecznym odegrały prawdopodobnie prywatyzacja aptek i wprowadzenie nowej ustawy refundacyjnej w 2012 roku. Obecnie z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jesteśmy świadkami trzeciej istotnej zmiany, która może wynikać z regulacji zwanej umownie „Apteka dla Aptekarza (AdA)”. Wprowadzenie nowego prawa może zmienić zasady funkcjonowania rynku...

Czytaj więcej

Reklama