Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 65/2017

BIKA_65.jpg

Receptura apteczna: od przygotowania pomieszczenia do realizacji recepty

Od 2002 r. wszystkie apteki mają obowiązek prowadzenia receptury, jednak wielu placówkom on ciąży. Wiąże się bowiem z dużymi kosztami, co przy znikomej liczbie recept na leki recepturowe sprawia, że jej utrzymywanie jest nierentowne. W najnowszym wydaniu „BIKA” Joanna Żarnowska pisze o tym, jak za pomocą receptury budować przewagę konkurencyjną, jakie czynniki wziąć pod uwagę, rozbudowując recepturę oraz z jakimi wydatkami trzeba się liczyć. Zapraszam do lektury artykułu „Receptura apteczna: od przygotowania pomieszczenia do realizacji recepty”. Z kolei Wojciech Chmielak, autor projektu Ściąga z receptury, w rozmowie z nami ocenia rynek leków recepturowych w Polsce i wskazuje bariery, które uniemożliwiają jego rozwój.

Uregulowania dotyczące obrotu wyrobami medycznymi zawarte są w wielu aktach prawnych, stąd wiele pułapek czyhających na kierowników aptek. Magdalena Świąder i Aleksander Zarzeka w tekście „Dokumentacja dotycząca wyrobów medycznych” rozwiewają najczęstsze wątpliwości związane z tym tematem.

Wegan wśród Polaków jest coraz więcej, dlatego warto zatroszczyć się o potrzeby tej grupy pacjentów. Tym bardziej że dla wielu z nich weganizm to nie tylko dieta, ale styl życia, co wiąże się z pytaniem, czy dany lek lub suplement zawiera substancje odzwierzęce. Euceryna* w artykule „Weganin w aptece” wyjaśnia, na czym polega dieta wegańska, jak można wspomóc ją preparatami z apteki oraz jakie składniki w lekach są niepożądane.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Archiwum