Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 65/2017 (wrzesień-październik)

BIKA_65.jpg

Receptura apteczna: od przygotowania pomieszczenia do realizacji recepty

Od 2002 r. wszystkie apteki mają obowiązek prowadzenia receptury, jednak wielu placówkom on ciąży. Wiąże się bowiem z dużymi kosztami, co przy znikomej liczbie recept na leki recepturowe sprawia, że jej utrzymywanie jest nierentowne. W najnowszym wydaniu „BIKA” Joanna Żarnowska pisze o tym, jak za pomocą receptury budować przewagę konkurencyjną, jakie czynniki wziąć pod uwagę, rozbudowując recepturę oraz z jakimi wydatkami trzeba się liczyć. Zapraszam do lektury artykułu „Receptura apteczna: od przygotowania pomieszczenia do realizacji recepty”. Z kolei Wojciech Chmielak, autor projektu Ściąga z receptury, w rozmowie z nami ocenia rynek leków recepturowych w Polsce i wskazuje bariery, które uniemożliwiają jego rozwój.

Uregulowania dotyczące obrotu wyrobami medycznymi zawarte są w wielu aktach prawnych, stąd wiele pułapek czyhających na kierowników aptek. Magdalena Świąder i Aleksander Zarzeka w tekście „Dokumentacja dotycząca wyrobów medycznych” rozwiewają najczęstsze wątpliwości związane z tym tematem.

Wegan wśród Polaków jest coraz więcej, dlatego warto zatroszczyć się o potrzeby tej grupy pacjentów. Tym bardziej że dla wielu z nich weganizm to nie tylko dieta, ale styl życia, co wiąże się z pytaniem, czy dany lek lub suplement zawiera substancje odzwierzęce. Euceryna* w artykule „Weganin w aptece” wyjaśnia, na czym polega dieta wegańska, jak można wspomóc ją preparatami z apteki oraz jakie składniki w lekach są niepożądane.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 65/2017

Receptura apteczna: od przygotowania pomieszczenia o realizacji recepty

BIKA_65_05.jpg

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że wykonywanie leków recepturowych przez farmaceutów w aptekach odchodzi do lamusa. Tymczasem ich rola w lecznictwie nadal jest nieoceniona. Szczególnie w przypadku schorzeń bądź pacjentów, dla których nie ma na rynku gotowych rozwiązań.

Czytaj więcej
nr 65/2017

Anaemia ‑ causes, classification and treatment

BIKA_65_59.jpg

There are three considerable factors taken into account to diagnose anaemia: enough lacks of healthy red blood cells (RBCs), enough lacks of or hemoglobin which binds the oxygen, lower hematocrit. Anaemia is a blood disorder.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 65/2017

Weganin w aptece

BIKA_65_51.jpg

Coraz więcej pacjentów decyduje się przejść na dietę wegańską. Dla jednych powodem jest religia, dla innych ideologia bądź chwilowy trend. Początkowa zmiana diety niejednokrotnie prowadzi do całkowitej zmiany stylu życia, co wpływa na wybór ubrań, kosmetyków, a także leków i suplementów diety. Na czym tak naprawdę polega dieta wegańska? Jakie niesie za sobą korzyści, a jakie zagrożenia? Komu jest przeciwwskazana?...

Czytaj więcej
nr 65/2017

Jeśli nie kredyt, to co?

BIKA_65_46.jpg

Obecnie na rynku można znaleźć całą gamę produktów ułatwiających rozwój i bieżące finansowanie działalności niemal każdego przedsiębiorstwa – od małego start-upu po firmę z długą historią. Właściciel rozwijającej się apteki również może skorzystać ze wsparcia finansowego: kredytu inwestycyjnego lub obrotowego, pożyczki, leasingu, a także pomocy ze strony inkubatorów przedsiębiorczości, akceleratorów...

Czytaj więcej
nr 65/2017

7 najczęstszych błędów sprzedaży impulsowej w aptece

BIKA_65_41.jpg

Sprzedaż impulsowa rozwijana jest w większości aptek od dłuższego czasu. Początkowo sceptyczni właściciele i kierownicy od kilkunastu lat odnajdują w tej metodzie dodatkowe narzędzie zwiększania rentowności swojego biznesu. To zrozumiałe, gdyż – jak pokazują analizy rynkowe – w przypadku dobrze wdrożonej strefy impulsowej gra toczy się o 30% dodatkowej sprzedaży1.

Czytaj więcej
nr 65/2017

Rola aptek w realizacji programów zdrowotnych

BIKA_65_37.jpg

Od początku transformacji ustrojowej rynek apteczny w Polsce niewiele się zmienił. Oprócz dużego wzrostu liczby aptek rola farmaceuty została zdegradowana do sprzedawcy leków i urzędnika weryfikującego prawidłowość wypełnienia recepty. Liczy się sprzedaż jak największej liczby preparatów, natomiast zdrowie pacjenta to sprawa wtórna. Celem artykułu jest zainspirowanie farmaceutów do wykorzystania swojej...

Czytaj więcej
nr 65/2017

Potrzebna edukacja lekarzy ‑ rozmowa z Wojciechem Chmielakiem, autorem projektu Ściąga z receptury na temat rynku leków recepturowych w Polsce

W. Chmielak - small.jpg

Rozmowa z Wojciechem Chmielakiem, autorem projektu Ściąga z receptury na temat rynku leków recepturowych w Polsce.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 65/2017

Menopauza ‑ najczęściej zadawane pytania

Z medycznego punktu widzenia menopauza to ostatnia naturalna, samoistna i regularna miesiączka, po której w okresie minimum 12 miesięcy nie nastąpiła kolejna. Rozdziela ona okres klimakterium na etap pre- (43--49 lat) i postmenopauzalny (49-55 lat). Oczywiście granice te są umowne, a wahania mogą sięgać nawet do 4 lat w obie strony.

Czytaj więcej
nr 65/2017

Recepta weterynaryjna w aptece

BIKA_65_32.jpg

Zdarza się, że w drzwiach apteki pojawia się pacjent z receptą wystawioną przez lekarza weterynarii na lek stosowany u ludzi. Czy aptekarz może odmówić realizacji takiej recepty? W niniejszym artykule wyjaśniono podstawy wydania i realizacji recepty weterynaryjnej oraz najistotniejsze kwestie praktyczne, które w naszej ocenie mogą mieć znaczenie zarówno dla kierowników apteki, jak i farmaceutów czy...

Czytaj więcej
nr 65/2017

Gospodarka odpadami w aptece

BIKA_65_26.jpg

Prowadzenie apteki jest obwarowane szczególnymi restrykcjami określonymi w Prawie farmaceutycznym. Dodatkowo na właścicielu apteki ciążą także obowiązki wynikające z innych przepisów, np. dotyczących ochrony środowiska, które regulują postępowanie z lekami przeterminowanymi i odpadami medycznymi.

Czytaj więcej
nr 65/2017

Dokumentacja dotycząca wyrobów medycznych

BIKA_65_22.jpg

Jedną z usług farmaceutycznych wykonywanych przez apteki jest wydawanie wyrobów medycznych. Obrót wyrobami medycznymi wykazuje pewne podobieństwa, ale też wiele odmienności w porównaniu z obrotem produktami leczniczymi. W artykule wyjaśniamy wybrane problemy praktyczne związane z prowadzeniem w aptece dokumentacji dotyczącej wyrobów medycznych.

Czytaj więcej
nr 65/2017

Prawo w pigułce

BIKA_65_20.jpg

31 lipca 2017 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana ustawa nowelizująca ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawę o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowe przepisy regulują m.in. kwestie wykorzystywania ziela konopi w celach medycznych.

Czytaj więcej
nr 65/2017

W jaki sposób zrealizować receptę dla osoby z kodem uprawnień "S", jeśli lekarz nie zaznaczył odpłatności przy danym leku, a lek jest w wykazie dla "S"?

Kwestie związane z realizacją recept z określonymi brakami reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012 r., poz. 260 z późn. zm.). Zgodnie z § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, jeśli lekarz lub pielęgniarka nie wpisali lub niepoprawnie wpisali kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca określa go na podstawie odpowiednich dokumentów...

Czytaj więcej
nr 65/2017

Czy farmaceuta ma obowiązek zaznaczania na recepcie, że wydano odpowiednik leku?

Kwestie związane z wydawaniem tzw. zamienników leków regulowane są w Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r.,

Czytaj więcej

Reklama