Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 67/2018

BIKA_67.jpg

Analiza asortymentu w aptece

Regularna analiza asortymentu jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, optymalizujemy zapasy, dzięki czemu możemy wyeliminować z oferty preparaty, które nie rotują lub rotują słabo. Po drugie, dostosowujemy asortyment do potrzeb swoich pacjentów – problem z dostępnością lub konieczność oczekiwania na dany lek z pewnością niekorzystnie odbije się na ocenie placówki. Po trzecie, decyzje dotyczące zaopatrzenia mają racjonalne uzasadnienie, co wpływa korzystanie na rentowność apteki. To jednak nie wszystko! Jakie czynniki wziąć pod uwagę, optymalizując asortyment? Czy na półkach powinny się znajdować wszystkie leki z danej grupy, czy też należy postawić na wybrane preparaty? Czy każdą wprowadzać do oferty? To pytania, na które w artykule „Analiza asortymentu w aptece” odpowiada Dorota Rachelska.

Za rok wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia produktów leczniczych oraz ich weryfikacji przez podmioty uczestniczące w obrocie lekami. Jak te zmiany wpłyną na funkcjonowanie aptek? W jaki sposób przygotować się do ich wdrożenia? O tym przeczytają Państwo w tekście „Dyrektywa fałszywkowa z perspektywy apteki” Rafała Lorenta.

Apteka to nie sklep, ale sprzedaż również tu ma istotne znaczenie, dlatego jest często głównym kryterium w systemach motywowania pracowników aptek. System motywacyjny powinien jednak uwzględniać także interes pacjenta. Jak połączyć te dwa – wydawałoby się sprzeczne – warunki? Co jeszcze wziąć pod uwagę? Jakie czynniki poza pieniędzmi motywują ludzi? Polecam artykuł „System motywacyjny w aptece” Tomasza Barałkiewicza.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 67/2018

Analiza asortymentu w aptece

BIKA_67_05.jpg

Dostępność leków dla pacjenta i korzystne ceny przy jednoczesnym podnoszeniu rentowności to główne wyzwania dla osób odpowiedzialnych za zaopatrzenie apteki. Polityka zakupowa nie może być dziełem przypadku. Na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzje zakupowe? Czy na półkach powinny się znajdować wszystkie leki z danej grupy, czy może warto postawić na wybrane preparaty? Pytań jest wiele i...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 67/2018

7 mitów na temat szczepień

BIKA_67_14.jpg

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim oraz Karoliną Zioło-Pużuk o akcji „Zaszczep się wiedzą” oraz mitach na temat szczepień.

Czytaj więcej
nr 67/2018

System motywacyjny w aptece

BIKA_67_40.jpg

To nie wydaje się skomplikowane: ludzie powinni mieć jasno określony cel działania, do którego dążą. Z jego realizacji należy ich rozliczać i kontrolować w czasie, czy zbliżają się do niego, czy od niego oddalają. Wyznaczenie określonych celów to najprostszy sposób, aby obiektywnie weryfikować wyniki pracy ludzi. Obiektywnie, czyli sprawiedliwie i uczciwie dla pracowników oraz apteki. Dopiero później...

Czytaj więcej
nr 67/2018

Trądzik zaczyna się po trzydziestce

BIKA_67_44.jpg

Problem, z którym zmaga się większość nastolatków, coraz częściej dotyka starszych osób. Trądzik, bo o nim mowa, bywa uciążliwy nie tylko dla młodych, ale i dla 30-, 40-, a nawet 50-latków. Przyczyny jego powstawania w tym wieku są bardzo zróżnicowane, a schematy leczenia często skomplikowane. Farmaceuci, do których w pierwszej kolejności kierują się pacjenci powinni umiejętnie doradzić, jakie kroki...

Czytaj więcej
nr 67/2018

Życie w ciągłym napięciu

Pojęcie „stres” robi w ostatnim czasie zawrotną karierę. Jest powszechnie używane, lecz jednocześnie niejednoznaczne. Odnosi się zarówno do sytuacji codziennych, jak i do wydarzeń traumatycznych, niezwykłych. W jaki sposób radzić sobie ze stresem i jego skutkami?

Czytaj więcej
nr 67/2018

Dieta przy refluksie

BIKA_67_54.png

Refluks żołądkowo-przełykowy jest przypadłością występującą aż u 40% populacji. Tak szerokie rozpowszechnienie tego schorzenia jest ściśle związane z niewłaściwym stylem życia, w tym przede wszystkim z nieprawidłowym sposobem żywienia. Promowanie wiedzy na temat zmiany diety i nawyków żywieniowych może się stać kluczowym elementem walki z tą chorobą.

Czytaj więcej
nr 67/2018

Hyperhidrosis – definition, causes and treatment

face_1.jpg

Hyperhidrosis, also known as polyhidrosis or sudorrhea, is a condition characterized by excessive sweating. Most cases of this disorder begin during childhood or puberty. Hyperhidrosis that begins in adult life should prompt the doctor to look for a systemic illness, medication side effect, or metabolic disorder.1

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 67/2018

Nie trać słuchu, zadbaj o uszy!

BIKA_67_63.jpg

Słuch to jedno z podstawowych narzędzi komunikacji. Na co dzień nie przywiązujemy do niego większej wagi. Dopiero gdy dopadają nas problemy ze słuchem, uświadamiamy sobie, jak istotną rolę pełni i jak ważne jest dbanie o słuch każdego dnia.

Czytaj więcej
nr 67/2018

Prawo w pigułce

W dniu 27 października Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół roboczy do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej („Zespół”). Na czele powołanego zespołu ma stanąć obecny wiceminister zdrowia, Marcin Czech. Jak czytamy w dokumencie, podstawowym zadaniem grupy roboczej jest „wypracowanie i wdrożenie modelu pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej.”

Czytaj więcej
nr 67/2018

Dyrektywa fałszywkowa z perspektywy apteki

BIKA_67_20.jpg

W lutym 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy wprowadzające szereg obowiązków związanych z zabezpieczeniami produktów leczniczych oraz ich weryfikacją przez podmioty uczestniczące w obrocie lekami. Zmiany prawne będą miały bezpośredni wpływ na bieżące funkcjonowanie aptek. Czy farmaceutów czeka rewolucja?

Czytaj więcej
nr 67/2018

PIP kontroluje aptekę

BIKA_67_25.jpg

Nie tylko Inspekcja Farmaceutyczna ma prawo kontrolować apteki. Uprawnienia takie przysługują także Narodowemu Funduszowi Zdrowia, ministrowi zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organom podatkowym i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Kontrolę może przeprowadzić również Państwowa Inspekcja Pracy. Jak przebiega kontrola PIP? Jakie uprawnienia mają inspektorzy? Jakie są prawa i obowiązki apteki...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 67/2018

Utrata prawa wykonywania zawodu

Zawód farmaceuty jest zawodem zaufania publicznego, a szczególna piecza nad jego wykonywaniem wynika nie tylko z ustaw, ale z samej Konstytucji (art. 17 ust. 1). Nie każdy może pełnić istotną społecznie funkcję farmaceuty, dlatego prawo wykonywania zawodu nie jest dane raz na zawsze. W jakich sytuacjach można je utracić?

Czytaj więcej
nr 67/2018

Mobbing w aptece

BIKA_67_35.jpg

Mobbing, dyskryminacja, molestowanie i molestowanie seksualne – czy te pojęcia są tożsame? Kogo pracownik może pozwać, jeśli w pracy doznał mobbingu – sprawcę czy pracodawcę? Wyjaśniamy największe wątpliwości dotyczące wymienionych wyżej zachowań.

Czytaj więcej
nr 67/2018

Refundacja na recepcie

Recepta jest na ZK, a w polu „odpłatność” widnieje informacja o refundacji 50%. Czy w tej sytuacji wydajemy lek bezpłatnie (bo zawiera symbol ZK), czy na 50%?

Czytaj więcej

Reklama