Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 68/2018

BIKA_68.jpg

Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach?

Wielu grupom pacjentów przysługują tańsze leki, ale nie wszystkie i nie w każdej sytuacji. Zapewne nie raz i nie dwa spotkali się Państwo z pytaniem: „Dlaczego muszę za ten lek zapłacić, skoro należy mi się za darmo?”. Trudno się dziwić – przepisy w zakresie refundacji są skomplikowane i nawet farmaceutom trudno się w nich poruszać, a co dopiero pacjentom. Dlatego w bieżącym numerze „Biuletynu” wskazujemy, komu przysługują leki refundowane, a także na jakich zasadach oraz w jaki sposób obliczyć cenę leku refundowanego dla pacjenta. Zapraszam do lektury artykułu Macieja Bireckiego „Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach”.

Z jednej strony rynek apteczny należy do najbardziej konkurencyjnych, co prowadzi do walki cenowej wśród aptek, z drugiej – ceny części leków są regulowane odgórnie. Jak w takiej sytuacji kształtować politykę cenową w swojej placówce, aby nie stracić pacjentów i jednocześnie nie dopłacać do interesu? Zapytaliśmy o to Marcina Jelonka, farmaceutę prowadzącego bloga poświęconego marketingowi aptecznemu, który okazał się bardzo interesującym rozmówcą.

Jeśli o rentowności apteki i działaniach zwiększających sprzedaż mowa, wielu farmaceutów zadaje sobie pytanie: gdzie tu jest miejsce na etykę zawodową? Dobra obsługa, kompetentny i pomocny personel, doradztwo w zakresie farmakoterapii pozwalają budować lojalność pacjentów. Większa sprzedaż będzie skutkiem ubocznym. A jak to wygląda w praktyce? Polecam artykuł Doroty Rachelskiej „Apteka: między sprzedażą a etyką”.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Archiwum