Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 68/2018 (marzec-kwiecień)

Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki nr 68/2018 - Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach?

Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach?

Wielu grupom pacjentów przysługują tańsze leki, ale nie wszystkie i nie w każdej sytuacji. Zapewne nie raz i nie dwa spotkali się Państwo z pytaniem: „Dlaczego muszę za ten lek zapłacić, skoro należy mi się za darmo?”. Trudno się dziwić – przepisy w zakresie refundacji są skomplikowane i nawet farmaceutom trudno się w nich poruszać, a co dopiero pacjentom. Dlatego w bieżącym numerze „Biuletynu” wskazujemy, komu przysługują leki refundowane, a także na jakich zasadach oraz w jaki sposób obliczyć cenę leku refundowanego dla pacjenta. Zapraszam do lektury artykułu Macieja Bireckiego „Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach”.

Z jednej strony rynek apteczny należy do najbardziej konkurencyjnych, co prowadzi do walki cenowej wśród aptek, z drugiej – ceny części leków są regulowane odgórnie. Jak w takiej sytuacji kształtować politykę cenową w swojej placówce, aby nie stracić pacjentów i jednocześnie nie dopłacać do interesu? Zapytaliśmy o to Marcina Jelonka, farmaceutę prowadzącego bloga poświęconego marketingowi aptecznemu, który okazał się bardzo interesującym rozmówcą.

Jeśli o rentowności apteki i działaniach zwiększających sprzedaż mowa, wielu farmaceutów zadaje sobie pytanie: gdzie tu jest miejsce na etykę zawodową? Dobra obsługa, kompetentny i pomocny personel, doradztwo w zakresie farmakoterapii pozwalają budować lojalność pacjentów. Większa sprzedaż będzie skutkiem ubocznym. A jak to wygląda w praktyce? Polecam artykuł Doroty Rachelskiej „Apteka: między sprzedażą a etyką”.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 68/2018

Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach?

Tańsze leki: dla kogo, kiedy, na jakich zasadach?

W przypadku leków refundowanych pacjenci nie zawsze mogą liczyć na niższą cenę. Niektóre mogą otrzymać ze zniżką we wszystkich wskazaniach, a inne tylko w przypadkach określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Na jakich zasadach refundowane są produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia oraz wyroby medyczne? Jak obliczyć cenę refundowanych preparatów dla pacjenta? W jaki sposób można...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 68/2018

Bilans ekonomiczny vs zadowolony pacjent

Rozmowa z Marcinem Jelonkiem, farmaceutą prowadzącym blog poświęconymarketingowi aptecznemu Pharmacymanagement.pl – o tym, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, budując strategię cenową apteki.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Rekrutacja nowego pracownika

Rekrutacja nowego pracownika

Rekrutacja to jeden z najważniejszych procesów związanych z obszarem zarządzania zasobami ludzkimi. Obecnie zwiększa się jego znaczenie także na rynku aptecznym, gdzie możliwości pozyskania nowych pracowników bywają bardzo ograniczone. Wiedza o tym, jak rekrutować, pomaga nie tylko reagować na nagłe zmiany, takie jak odejście pracownika, ale też w znacznym stopniu obniża koszty ewentualnego braku wystarczającej...

Czytaj więcej
nr 68/2018

Konflikt ze zmianami organizacyjnymi w tle

Praca w aptece jest pracą zespołową. Grupa ludzi rzadko jest monolitem, a różnorodność poszczególnych jej członków stanowi tak naprawdę o jej sile. Różne kompetencje społeczne pracowników mogą prowadzić niekiedy do nieporozumień i konfliktów. Sztuką jest wyjść z tej trudnej sytuacji obronną ręką i przekuć nieporozumienie w coś pozytywnego.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Rola farmaceuty w skutecznej farmakoterapii

Rola farmaceuty w skutecznej farmakoterapii

Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie przełomowy dla farmaceutów w Polsce. Pilotaż opieki farmaceutycznej oraz prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty mogą już wkrótce przywrócić aptekarzom należne miejsce w systemie opieki zdrowotnej. Nie czekając na te zmiany, już dziś można otoczyć swoich pacjentów należytą opieką.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Dieta kontra migrena

Dieta kontra migrena

Według statystyk migrena może dotyczyć 12-28% społeczeństwa. Znaczna część osób cierpiących na to schorzenie powinna zwrócić szczególną uwagę na codzienną dietę. Modyfikacja kilku czynników żywieniowych może uchronić przed kolejnym napadem bólu migrenowego.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Helicobacter pylori – przyczyny, skutki, leczenie

Helicobacter pylori – przyczyny, skutki, leczenie

Helicobacter pylori to gram-ujemna pałeczka zasiedlająca nabłonek żołądka i dwunastnicy. Szacuje się, że zakażone nią jest nawet 50-60% populacji; w 80% przypadków jej obecność jest bezobjawowa, w 15% prowadzi do owrzodzenia żołądka i jelit, a w kilku procentach może zakończyć się rozwojem raka żołądka.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Pneumonia

Pneumonia

Pneumonia is swelling (inflammation) of the tissue in one or both of lungs. It’s usually caused by an infection. At the end of the breathing tubes in lungs are clusters of tiny air sacs. In pneumonia, these tiny sacs become inflamed and swell up with fluid.1 The germs which cause pneumonia are usually breathed in.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 68/2018

Pierwsza pomoc: alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów oznacza nadmierną, gwałtowną, miejscową lub ogólną reakcję na użądlenie lub ukłucie.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 68/2018

Lek ze zniżką

Farmaceuci spotykają czasem w aptece pacjentów, którzy twierdzą, że należą im się leki „z dodatkową zniżką”. Tymczasem na recepcie brakuje informacji, która potwierdzałaby ich specjalne uprawnienia. Kiedy pacjent rzeczywiście ma prawo do „zniżek”, co musi zawierać recepta i jak powinien zachować się farmaceuta, gdy na recepcie są braki w zakresie specjalnych uprawnień?

Czytaj więcej
nr 68/2018

Prawo w pigułce

Prawo w pigułce

Torby foliowe objęte obowiązkową opłatą recyklingową

Czytaj więcej
nr 68/2018

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że praca farmaceuty w aptece ogólnodostępnej jest pozbawiona większych zagrożeń. Sama apteka jawi się natomiast jako miejsce bardzo bezpieczne. Tymczasem przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w przypadku aptek jest szczególnie istotne. Wynika to przede wszystkim ze styczności z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.

Czytaj więcej
nr 68/2018

Zasady archiwizacji recept

Zasady archiwizacji recept

Prawidłowa archiwizacja i przechowywanie recept umożliwiają nie tylko sprawne zarządzanie dokumentacją, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko otrzymania zaleceń pokontrolnych wraz ze zobowiązaniem do usunięcia określonych uchybień oraz konieczności zwrotu kwoty nienależnie pobranej refundacji w przypadku przeprowadzenia kontroli recept przez Inspekcję Farmaceutyczną oraz Narodowy Fundusz Zdrowia....

Czytaj więcej

Reklama