Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 69/2018 (maj-czerwiec)

Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki nr 69/2018 - Co z tą reklamą?

Co z tą reklamą?

W innych branżach reklama pomaga przedsiębiorcy trafić do klienta, pokazać korzyści płynące z zakupu produktu lub usługi. Właściciele aptek w zasadzie nie mają możliwości dotrzeć do pacjenta i zachęcić do dokonania zakupów w swojej placówce. Z orzecznictwa WIF wynika, że nawet szyld i nazwa mogą zostać uznane za formę reklamy, a ta – jak wiadomo – w przypadku aptek jest zabroniona. Oczywiste jest, że specyfika aptek wymaga, aby kwestia ich promowania się była w jakiś sposób uregulowana, czy jednak obecne regulacje nie idą za daleko i nie dają zbyt dużego pola do interpretacji? W bieżącym numerze Kamil Rzeczkowski analizuje orzecznictwo WIF i sądów administracyjnych pod tym kątem – z tej analizy płyną ciekawe wnioski.

1 stycznia 2020 r. e-recepty zajmą miejsce recept drukowanych. Ta zmiana to wyzwanie nie tylko dla lekarzy, ale również dla aptek. Wymaga odpowiedniej infrastruktury technicznej, przede wszystkim odpowiedniej jakości łącza internetowego. Trzeba też zadbać o zabezpieczenie danych (RODO!). Magdalena Świąder i Szymon Studziński wskazują, na co jeszcze należy zwrócić uwagę, przygotowując się do wdrożenia zmian.

Jednym z obowiązków kierownika apteki jest nadzór nad procesem realizacji recept na leki recepturowe – od przyjęcia recepty aż do wykonania i wydania leku pacjentowi. Przepisy jednak nie precyzują, jak ten nadzór powinien wyglądać. Małgorzata Zięba, doświadczony kierownik apteki, w artykule „Nadzór nad recepturą” wskazuje dobre praktyki w tym zakresie.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 69/2018

Co z tą reklamą?

Co z tą reklamą?

W każdej branży reklama odgrywa istotną rolę. Umożliwia dotarcie do klientów i pokazanie, dlaczego warto wybrać właśnie ten, a nie inny produkt czy skorzystać z danej usługi. Zagadnienie to jest bardzo skomplikowane w przypadku aptek i punktów aptecznych – objętych przecież zakazem reklamy, którym też zależy na tym, żeby przyciągnąć uwagę pacjentów. Jest to wyraźnie widoczne w kontekście interpretacji...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 69/2018

Dieta, która leczy

Dieta, która leczy

Rozmowa z Moniką Czerepak, dietetykiem, diagnostą laboratoryjnym i mikrobiologiem klinicznym o tym, jak właściwa dieta wspiera proces zdrowienia oraz na co zwrócić pacjentowi uwagę w związku z żywieniem przed wydaniem leku.

Czytaj więcej
nr 69/2018

Receptura pod nadzorem

Receptura pod nadzorem

Mimo olbrzymiej dostępności na rynku aptecznym gotowych leków i suplementów diety leki złożone, przygotowywane według określonej receptury dla konkretnej osoby, nadal cieszą się olbrzymią popularnością wśród lekarzy i pacjentów. Przez kilka ostatnich lat receptura przeżywa renesans. Artykuł przybliża zadania kierownika apteki jako osoby bezpośrednio nadzorującej proces realizacji recepty złożonej –...

Czytaj więcej
nr 69/2018

Język rosyjski w aptece: przydatne słówka i wyrażenia

Język rosyjski w aptece: przydatne słówka i wyrażenia

Według danych portalu Money.pl pod koniec ubiegłego roku w Polsce pracowały 2 miliony osób pochodzenia ukraińskiego, natomiast w 2018 r. ma ich być o milion więcej. Wiele z nich nie zna języka polskiego, przez co kontakt z nimi w codziennym życiu jest utrudniony. Problem ten dotyczy również aptek.

Czytaj więcej
nr 69/2018

Dietoterapia kamicy moczowej

Dietoterapia kamicy moczowej

Jednym z istotnych elementów leczenia kamicy układu moczowego jest właściwe postępowanie dietetyczne, w którym obok zaleceń ogólnych kierowanych do wszystkich pacjentów równie ważne są wskazania szczegółowe, ściśle uzależnione od składu powstałych kamieni.

Czytaj więcej
nr 69/2018

Bisfenol – trująca substancja w opakowaniach

Bisfenol – trująca substancja w opakowaniach

Bisfenol A od lat jest używany w produkcji tworzyw sztucznych. Niestety ostatnie badania wskazują, że związek ten może wywierać negatywny wpływ na organizm ludzki. Stosowanie go w wyrobach medycznych i opakowaniach przeznaczonych dla dzieci budzi zatem spore kontrowersje.

Czytaj więcej
nr 69/2018

Magnez: rola, niedobór i nadmiar, suplementacja

Magnez jest ważnym regulatorem wielu procesów w organizmie, zarówno fizjologicznych, jak i biochemicznych. Odpowiedni poziom tego pierwiastka, wynikający ze zdrowej diety lub/i suplementacji oraz unikania czynników obniżających jego wchłanianie, zapewnia poprawę zdrowia i samopoczucia. Warto po niego sięgać w ramach codziennego dbania o zdrowie.

Czytaj więcej
nr 69/2018

Psoriasis vulgaris

Psoriasis vulgaris

Psoriasis vulgaris is a chronic inflammatory disease that often comes and goes. Psoriasis signs and symptoms are different for everyone.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 69/2018

Alergia na leki u dzieci: objawy, przyczyny, postępowanie

Alergia na leki to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na przyjęty w normalnej, zalecanej dawce medykament niezależnie od drogi podania (doustna, domięśniowa, dożylna). Lek jest traktowany jak toksyna, obce ciało, więc organizm stara się go wyeliminować.

Czytaj więcej
nr 69/2018

E‑recepta: jak się przygotować do zmian?

E‑recepta: jak się przygotować do zmian?

E-recepta jest jednym z kluczowych elementów trwającego obecnie procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia, służącego usprawnieniu obsługi pacjentów. Zakłada się, że ułatwi dostęp do danych medycznych, przyspieszy proces realizacji recept oraz zwiększy poziom bezpieczeństwa farmakoterapii. Niedawno uchwalono nową ustawę , która ma ułatwić przygotowanie się do zmian. W niniejszym artykule przedstawiamy...

Czytaj więcej
nr 69/2018

RODO, czyli jak zabezpieczyć dane pacjentów

RODO, czyli jak zabezpieczyć dane pacjentów

Już 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, tzw. RODO. Nowe przepisy dotyczą także aptek, w których przetwarzane są dane osobowe o stanie zdrowia pacjentów, a zatem objęte szczególnymi wymaganiami prawnymi. Jak zatem zapewnić...

Czytaj więcej
nr 69/2018

Apteka: między sprzedażą a etyką

Apteka: między sprzedażą a etyką

Współczesny rynek aptek jest mocno skomercjalizowany i nastawiony na osiąganie celów biznesowych. Niewielkim, samodzielnym aptekom coraz trudniej utrzymać konkurencyjne ceny, jeśli nie przystąpią do grup zakupowych. Z kolei nastawienie na zysk sprawia, że łatwo zniweczyć misję zawodu farmaceuty, którą zgodnie z Kodeksem Etyki Aptekarza jest przekazanie pacjentowi odpowiednich w jego dolegliwościach...

Czytaj więcej

Reklama