Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 70/2018

BIKA_70.jpg

Tajemnica aptekarska

Prawo zobowiązuje przedstawicieli wielu zawodów, również farmaceutów, do zachowania tajemnicy zawodowej. Jednak o tajemnicy aptekarskiej słyszymy niezwykle rzadko. Moim zdaniem warto pochylić się nad tym zagadnieniem głębiej, szczególnie po wejściu w życie RODO. Zdarzyło mi się bowiem kilkukrotnie usłyszeć w aptece, jak farmaceuta podczas realizacji recepty niezwykle głośno dopytywał pacjenta o szczegóły dotyczące jego stanu zdrowia. Czy takie zachowanie można uznać za naruszenie tajemnicy aptekarskiej? Zapraszam do lektury tematu numeru, w którym Tomasz Jan Siemiński wyjaśnia, na czym polega tajemnica aptekarska, jakie działania stanowią jej złamanie i czy dotyczy ona również techników farmaceutycznych.

Nocne dyżury aptek wzbudzają ogromne emocje w branży. Czy sprzedaż w porze nocnej równoważy koszty związane z wynagrodzeniem pracownika i zużyciem mediów? Artur Rakowski, doświadczony kierownik jednej z zielonogórskich aptek, postanowił przeanalizować ten problem. Pod uwagę wziął również apteki czynne 24 godzinny 7 dni w tygodniu. Czy ten model działalności może być opłacalny? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zawiera się w słowach „to zależy…”. Polecam artykuł „Apteka całodobowa: za czy przeciw?”.

Pracowników-cudzoziemców w Polsce jest coraz więcej. Co prawda zatrudnienie obcokrajowca na stanowisku farmaceuty jest trudniejsze niż np. w rolnictwie, gdyż wymaga potwierdzenia kwalifikacji i dobrej znajomości języka polskiego, jednak zdarza się coraz częściej. W tym numerze Paweł Gutowski opisuje dla Państwa procedurę zatrudnienia cudzoziemca w aptece.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Archiwum