Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 70/2018

BIKA_70.jpg

Tajemnica aptekarska

Prawo zobowiązuje przedstawicieli wielu zawodów, również farmaceutów, do zachowania tajemnicy zawodowej. Jednak o tajemnicy aptekarskiej słyszymy niezwykle rzadko. Moim zdaniem warto pochylić się nad tym zagadnieniem głębiej, szczególnie po wejściu w życie RODO. Zdarzyło mi się bowiem kilkukrotnie usłyszeć w aptece, jak farmaceuta podczas realizacji recepty niezwykle głośno dopytywał pacjenta o szczegóły dotyczące jego stanu zdrowia. Czy takie zachowanie można uznać za naruszenie tajemnicy aptekarskiej? Zapraszam do lektury tematu numeru, w którym Tomasz Jan Siemiński wyjaśnia, na czym polega tajemnica aptekarska, jakie działania stanowią jej złamanie i czy dotyczy ona również techników farmaceutycznych.

Nocne dyżury aptek wzbudzają ogromne emocje w branży. Czy sprzedaż w porze nocnej równoważy koszty związane z wynagrodzeniem pracownika i zużyciem mediów? Artur Rakowski, doświadczony kierownik jednej z zielonogórskich aptek, postanowił przeanalizować ten problem. Pod uwagę wziął również apteki czynne 24 godzinny 7 dni w tygodniu. Czy ten model działalności może być opłacalny? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zawiera się w słowach „to zależy…”. Polecam artykuł „Apteka całodobowa: za czy przeciw?”.

Pracowników-cudzoziemców w Polsce jest coraz więcej. Co prawda zatrudnienie obcokrajowca na stanowisku farmaceuty jest trudniejsze niż np. w rolnictwie, gdyż wymaga potwierdzenia kwalifikacji i dobrej znajomości języka polskiego, jednak zdarza się coraz częściej. W tym numerze Paweł Gutowski opisuje dla Państwa procedurę zatrudnienia cudzoziemca w aptece.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 70/2018

Tajemnica aptekarska

BIKA_70_03.jpg
Wykonywanie zawodu farmaceuty nieodłącznie wiąże się z uzyskiwaniem prywatnych, a często wręcz intymnych informacji dotyczących pacjenta. Farmaceuta ma obowiązek zachować tę wiedzę w poufności. Co grozi za jego złamanie? Jakich działań należy unikać, żeby nie być narażonym na ryzyko odpowiedzialności za naruszenie tajemnicy aptekarskiej?
Czytaj więcej
nr 70/2018

Dawkowanie leków to duży problem

BIKA_70_10.jpg
Rozmowa z Magdaleną Stolarczyk, dr nauk farmaceutycznych, autorką bloga Farmaceuta-radzi.pl o edukowaniu rodziców małych pacjentów, a także kobiet w ciąży i matek karmiących.
Czytaj więcej
nr 70/2018

Farmaceuta na ciągłym szkoleniu

BIKA_70_27.jpg
Rozwój zawodowy, oparty o nieustanne dokształcanie się i aktualizację wiedzy z zakresu najnowszych osiągnięć nauk farmaceutycznych oraz szkolenia ciągłe, jest obowiązkiem farmaceutów zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych, przyzakładowych lub w hurtowniach farmaceutycznych. Wynika to z art. 89e ustawy Prawo farmaceutyczne.
Czytaj więcej
nr 70/2018

8 najczęstszych błędów przy przygotowywaniu współczesnej receptury

BIKA_70_32.jpg
Od ponad 15 lat polskie apteki mają obowiązek świadczyć usługę sporządzania leków recepturowych. Dla wielu farmaceutów receptura jest wizytówką zawodu i w pewnym sensie podtrzymuje ducha apteki jako placówki ochrony zdrowia. Niestety sporządzanie leków jest trudną sztuką, wymaga doświadczenia i ciągłego doskonalenia. Bez tego łatwo o błędy, a tych w naszych aptekach jest coraz więcej.
Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 70/2018

Edukacja pacjentów: dobre praktyki

BIKA_70_37.jpg

Wciąż zmieniające się przepisy prawa nakładają na farmaceutów kolejne obowiązki. Formalności związane z wdrożeniem systemu elektronicznych recept, koniecznością monitorowania zamówień czy niezwłocznego przesyłania listy brakujących produktów są niezbędne. Rodzą jednak obawy, że trudno będzie znaleźć czas na edukowanie pacjentów. Jak zatem wśród prawnych zawiłości i codziennych obowiązków nie zapomnieć...

Czytaj więcej
nr 70/2018

Hipowitaminoza ‑ witareksja ‑ awitaminoza

BIKA_70_41.jpg
Nie stanowią źródła energii ani składnika budulcowego komórek ludzkiego organizmu, jednak są niezbędne do przeżycia. Witaminy, bo o nich mowa, należą do zróżnicowanej grupy związków chemicznych, będących niebiałkowymi składnikami enzymów. Jako biokatalizatory są niezbędne do przeprowadzania wielu reakcji, które zapewniają utrzymanie homeostazy organizmu.
Czytaj więcej
nr 70/2018

ABC leczenia ran z perspektywy farmaceuty

BIKA_70_47.jpg
Z uwagi na powszechną dostępność aptek zdarza się, że farmaceuta musi udzielić pierwszej pomocy pacjentowi ze świeżo powstałą raną urazową. Jako znawca technologii postaci leku, farmakoterapii oraz aktualnej oferty rynkowej, może zapewnić bezcenne wsparcie w doborze optymalnych środków leczniczych w zależności od etiologii i obrazu klinicznego.
Czytaj więcej
nr 70/2018

Dieta bogatobłonnikowa w prewencji i leczeniu

BIKA_70_54.jpg
Popularyzowanie wśród pacjentów wiedzy na temat diety bogatobłonnikowej jest jednym z kluczowych elementów warunkujących zdrowie społeczeństwa. Na podstawie badań potwierdzono korzystny wpływ błonnika w dietoterapiach nadwagi, otyłości, cukrzycy, zaburzeń lipidowych, zaparć nawykowych oraz wielu innych jednostek chorobowych.
Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 70/2018

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM już za niecałe dwa miesiące

Już za niecałe dwa miesiące odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. Kongres odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 70/2018

Stopy bez odcisków, pęcherzy i modzeli

BIKA_70_63.jpg

W okresie wiosenno-letnim nasilają się schorzenia i choroby stóp spowodowane nadmierną potliwością, niewłaściwą higieną lub źle dobranym obuwiem. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy odciski, nagniotki, modzele, pęcherze, brodawki pospolite, a także zakażenia grzybicze oraz łuszczycę, krostkowicę czy rogowiec. Schorzenia stóp z reguły są uciążliwe, trudno z nimi walczyć, leczenie jest uporczywe,...

Czytaj więcej
nr 70/2018

Prawo w pigułce: Zmiany w zakresie wystawiania i realizacji recept

BIKA_70_13.jpg
Czytaj więcej
nr 70/2018

ZSMOPL: obowiązki aptek

BIKA_70_16.jpg
Asumptem do wdrożenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi był proceder nielegalnego wywozu leków z terytorium Polski oraz konieczność wprowadzenia rozwiązań prawnych, które miały go ukrócić. Czy po prawie trzech latach od wejścia w życie ustawy wprowadzającej ZSMOPL jest szansa, że system zacznie wreszcie spełniać zakładaną funkcję?
Czytaj więcej
nr 70/2018

Zatrudnienie cudzoziemca w aptece

Zmiany na rynku pracy, w szczególności wzrost zainteresowania polskich farmaceutów pracą za granicą, a także coraz wyższy poziom prezentowany przez specjalistów pochodzących z innych państw, mogą skłonić właścicieli aptek do poszukiwania kandydatów do pracy wśród cudzoziemców, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Jakie działania należy podjąć, żeby zgodnie z prawem zatrudnić w aptece farmaceutę lub technika...

Czytaj więcej
nr 70/2018

Apteka całodobowa: za czy przeciw?

Od lat w środowisku aptekarskim toczy się zażarta dyskusja na temat zasadności pełnienia dyżurów przez apteki w porze nocnej. W spór zaangażowani są aptekarze, samorząd terytorialny oraz Inspektorat Farmaceutyczny. W wielu powiatach problem niechcianego obowiązku rozwiązuje się sam z powodu funkcjonowania jednej, a nawet kilku aptek całodobowych. Czy apteka czynna 24 godziny i 7 dni w tygodniu to dobry...

Czytaj więcej

Reklama