Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 71/2018

BIKA_71.jpg

Czy znasz swojego pacjenta, czyli segmentacja w praktyce

Segmentacja to proces podziału pacjentów na w miarę jednorodne grupy służący lepszemu planowaniu sprzedaży i promocji. W niewielu aptekach przywiązuje się do niego wagę, a przecież różne grupy pacjentów mają odmienne oczekiwania wobec obsługi i dostępnego w placówce asortymentu. Tym bardziej że każda apteka funkcjonuje w określonym mikrootoczeniu. Przykładowo wśród pacjentów odwiedzających tę umiejscowioną na nowo powstałym osiedlu dominować będą rodzice z małymi dziećmi, a w tej położonej blisko przychodzi seniorzy. Co za tym idzie – nieco inne preparaty będą cieszyły się powodzeniem w obu placówkach, innego podejścią będą oczekiwać pacjenci. Jak więc przeprowadzić segmentację w swojej aptece? W jaki sposób jej wyniki przełożyć na strategię biznesową? O tym przeczytają Państwo w artykule „Czy znasz swojego pacjenta, czyli segmentacja w praktyce” Artura Rakowskiego.

Ustalenie terminu przydatności do użycia leku recepturowego nie jest proste. Pod uwagę trzeba wziąć tak wiele czynników, że często pojawiają się błędy. Maciej Birecki w tekście „Termin przydatności leku recepturowego” wyjaśnia, w jaki sposób określić termin do użycia dla różnych postaci leków recepturowych.

O RODO pisaliśmy już sporo. Temat jednak jest na tyle ważny, że postanowiliśmy go kontynuować. Tym razem w rozmowie z Agnieszką Grzesiek-Kasperczyk, radcą prawnym, która wskazuje, jak wywiązać się ze wszystkich jego wymagań w ramach aptecznej codzienności i jednocześnie uspokaja, że RODO nie oznacza dla aptek rewolucji, a jego wdrożenie to raczej kwestia przeprowadzenia pewnych porządków w aptecznych procesach.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Archiwum