Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 73/2019

BIKA_73.jpg

Prawo farmaceutyczne A.D. 2019

W drugiej połowie 2018 roku zaszło sporo zmian w prawie farmaceutycznym. Również pierwsze miesiące 2019 roku będą pod tym kątem niezwykle dynamiczne. Dlatego – aby uporządkować to, co już wiemy, i to, co nas czeka – dużą część numeru poświęciliśmy na omówienie i ustrukturyzowanie nowych regulacji. Po pierwsze, polecam artykuł Macieja Bireckiego „Prawo farmaceutyczne A.D. 2019” podsumowujący najważniejsze zmiany, które weszły w życie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, oraz analizujący te dopiero planowane. Po drugie, zachęcam do przeczytania tekstów Dominiki Chrabańskiej oraz Dariusza Tarabasza o nowych zasadach realizacji zapotrzebowań lekowych oraz obrotu kosmetykami.

O planowane zmiany w prawie farmaceutycznym zapytaliśmy również Ministerstwo Zdrowia, w imieniu którego odpowiedział Krzysztof Jakubik, Dyrektor Biura Prasy i Promocji. Niestety jego odpowiedzi są bardzo ogólnikowe, niewiele można z nich wywnioskować. Więcej wynika z naszej rozmowy z Elżbietą Piotrowską-Rutkowską, Prezes NRA. Niemniej zapraszam do przeczytania obu wywiadów.

Warto również zwrócić uwagę na artykuł Mariusza Mogielnickiego na temat lekooporności, która stanowi coraz poważniejszy problem. Tym większego znaczenia nabiera więc edukacja pacjentów, czym może grozić niestosowanie się do zaleceń lekarza w kwestii antybiotykoterapii oraz przyjmowanie leków bez konsultacji z fachowcem. Z kolei w Materiałach dla pacjentów zamieszczamy ulotkę z informacjami na temat nadciśnienia – kiedy ciśnienie jest prawidłowe, a kiedy nie, co zwiększa ryzyko zachorowania oraz jak postępować, aby się przed nim chronić.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum