Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 74/2019

BIKA_74.jpg

Farmaceuta vs technik: czy da się rozwiązać odwieczny konflikt

Debata na temat roli techników farmaceutycznych w aptece trwa od lat, a zdania na ten temat są mocno podzielone. Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia z grudnia ubiegłego roku o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie na nowo rozgrzały wszystkie strony sporu. Czy podział kompetencji między farmaceutami i technikami to jedyna przyczyna wzajemnej niechęci obu grup? Widać ją chociażby w komentarzach na portalach i forach branżowych, a także w mediach społecznościowych – wzajemne zarzuty o brak wiedzy i lekceważenie są na porządku dziennym. A przecież i bez farmaceuty, i bez technika żadna apteka nie mogłaby dobrze funkcjonować. Co więc powinno się zmienić, aby obie strony zakopały wojenny topór? Odpowiedzi na to pytanie szuka Maciej Birecki w artykule „Farmaceuta vs technik: czy da się rozwiązać odwieczny konflikt?”.

O podział kompetencji między technikami i farmaceutami we współczesnej aptece zapytaliśmy przedstawicieli obu zawodów: Elżbietę Piotrowską-Rutkowską – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Marzenę Napieracz – członka zarządu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek. Przed lekturą obu wywiadów warto sięgnąć po tekst Mariusza Mogielnickiego, w którym analizuje nowy program kształcenia techników farmaceutycznych opublikowany na początku roku przez Ministerstwo Zdrowia.

Wraz z numerem 74. rozpoczynamy nowy cykl: „Zioła w aptece”, przygotowywany przez Daniela Grochowskiego, współautora bloga ZiolowaSzyszka.pl, w którym będzie omawiał skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W numerze znajdą też Państwo kontynuację cyklu „Leksykon badań”, gdzie tym razem omówiliśmy badanie EEG.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum