Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 74/2019 (marzec-kwiecień)

BIKA_74.jpg

Farmaceuta vs technik: czy da się rozwiązać odwieczny konflikt

Debata na temat roli techników farmaceutycznych w aptece trwa od lat, a zdania na ten temat są mocno podzielone. Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia z grudnia ubiegłego roku o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie na nowo rozgrzały wszystkie strony sporu. Czy podział kompetencji między farmaceutami i technikami to jedyna przyczyna wzajemnej niechęci obu grup? Widać ją chociażby w komentarzach na portalach i forach branżowych, a także w mediach społecznościowych – wzajemne zarzuty o brak wiedzy i lekceważenie są na porządku dziennym. A przecież i bez farmaceuty, i bez technika żadna apteka nie mogłaby dobrze funkcjonować. Co więc powinno się zmienić, aby obie strony zakopały wojenny topór? Odpowiedzi na to pytanie szuka Maciej Birecki w artykule „Farmaceuta vs technik: czy da się rozwiązać odwieczny konflikt?”.

O podział kompetencji między technikami i farmaceutami we współczesnej aptece zapytaliśmy przedstawicieli obu zawodów: Elżbietę Piotrowską-Rutkowską – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i Marzenę Napieracz – członka zarządu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek. Przed lekturą obu wywiadów warto sięgnąć po tekst Mariusza Mogielnickiego, w którym analizuje nowy program kształcenia techników farmaceutycznych opublikowany na początku roku przez Ministerstwo Zdrowia.

Wraz z numerem 74. rozpoczynamy nowy cykl: „Zioła w aptece”, przygotowywany przez Daniela Grochowskiego, współautora bloga ZiolowaSzyszka.pl, w którym będzie omawiał skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W numerze znajdą też Państwo kontynuację cyklu „Leksykon badań”, gdzie tym razem omówiliśmy badanie EEG.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 74/2019

Farmaceuta vs technik: Czy da się rozwiązać odwieczny konflikt?

BIKA_74_4.jpg

Konflikt na linii farmaceuci – technicy farmaceutyczni trwa od lat. Poziom kształcenia, uprawnienia, rola we współczesnej aptece to jego główne osie. Widoczny jest chociażby w wypowiedziach przedstawicieli obu grup, którzy nie szczędzą sobie gorzkich słów w mediach i na forach branżowych. Czasem spór przenosi się do apteki, co psuje atmosferę i w rezultacie odbija się na pracy. Co powinno się zmienić...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 74/2019

Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej – najwyższy czas!

Pilotaz pionowe.jpeg

Jeśli szukać kwestii, która rozgrzeje każdą farmaceutyczną dyskusję, to zdecydowanie jest to opieka farmaceutyczna. Grupa opieka.farm w 2019 r. rozpoczyna nowatorski projekt „Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej”. Jego celem będzie zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej. Badanie zorientowane jest na ocenę satysfakcji pacjentów...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 74/2019

Bezpieczeństwo leków

lb710a.jpg

Przechowywanie leków, temat nadal aktualny

Czytaj więcej
nr 74/2019

Większość farmaceutów nie identyfikuje się z wojną na górze

MC_62_s. 94.jpg

Jak rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece widzi doświadczony kierownik apteki? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Katarzynę Krześniak-Dęgę – magister farmacji, kierownika apteki z 15-letnim stażem i nauczyciela w szkole dla techników.

Czytaj więcej
nr 74/2019

Brakuje jasnego rozdziału kompetencji

BIKA_73_17.jpg

Dyskusja na temat roli i kompetencji techników farmaceutycznych we współczesnej aptece toczy się od wielu lat, a środowisko apteczne jest w tej kwestii mocno podzielone. Pod koniec roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wznowienie wygaszonego kilka lat wcześnie kształcenia w tym zawodzie. Pojawił się również projekt nowej podstawy programowej. Debata ponownie rozgorzała. Zapytaliśmy więc Elżbietę...

Czytaj więcej
nr 74/2019

Technicy powinni mieć swój samorząd

Izba_logo.png

„Nic o nas bez nas”, dlatego o rolę techników farmaceutycznych we współczesnej aptece i filary, na jakich powinno się opierać ich kształcenie, zapytaliśmy Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, w imieniu której odpowiedziała nam Marzena Napieracz, członek zarządu IGWPAiA.

Czytaj więcej
nr 74/2019

Zioła w aptece: sok z brzozy jako tradycyjny preparat wzmacniający

BIKA_74_32.jpg

Rynek suplementów diety w Polsce wciąż zwiększa wartość. Szacuje się, że do 2020 r. może osiągnąć nawet 5 mld zł. W obliczu ogromnego (i nieustannie rosnącego) popytu na suplementy diety warto zaopatrzyć aptekę w surowce pochodzenia naturalnego, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem oraz zaufaniem pacjentów. Jednym z nich jest sok z brzozy, nazywany niegdyś oskołą. Jakie są jego skład chemiczny...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 74/2019

Leksykon badań: EEG, czyli elektroencefalografia

BIKA_74_38.jpg

Elektroencefalografia, w skrócie EEG, należy do badań wykorzystywanych w diagnozowaniu chorób układu nerwowego. Polega ona na zarejestrowaniu przez elektroencefalogram spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu w pewnym odcinku czasu z użyciem elektrod umieszczanych na skórze głowy. Elektrody odbierają wahania napięcia, które wynikają z prądów jonowych w komórkach neuronalnych.

Czytaj więcej
nr 74/2019

Żywienie w cukrzycy

BIKA_74_42.jpg

Farmakoterapia wraz z właściwie zbilansowaną dietą są uzupełniającymi się metodami leczenia, zarówno nowo rozpoznanej, jak również wieloletniej cukrzycy. Zmiana już kilku nawyków żywieniowych pozwala osiągnąć pożądane wyniki leczenia. Jaka grupa węglowodanów jest najkorzystniejsza w żywieniu pacjentów zmagających się z cukrzycą? Jakich produktów należy unikać, a jakie wprowadzić do jadłospisu w trakcie...

Czytaj więcej
nr 74/2019

First aid: a practical guide

BIKA_74_48.jpg

Do or don’t? How to deal with first aid? It is one of these basic abilities we all should be aware of. Using basic first aid, you may be able to stop a minor mishap from getting worse. In the case of a serious medical emergency, you may even save a life.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 74/2019

Leczenie bólu w aptece – wszystko, co musisz wiedzieć

konferencja 2.jpg

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, z jakimi pacjenci pojawiają się w aptece są bóle różnego pochodzenia. Dyskusje na forach branżowych nie pozostawiają jednak wątpliwości. Farmaceuci często mają problemy z poleceniem bezpiecznego i skutecznego preparatu. Wiosenny cykl konferencji Opieka Farmaceutyczna od zaraz: Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty ma pomóc rozwiązać ten problem.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 74/2019

Zeszyt Apteczny: Leki i karmienie piersią – nowy podręcznik nie tylko dla farmaceuty

ZAKP.jpg

Jeśli mówimy o lekach, to kto powinien wypowiedzieć się jako pierwszy? Oczywiście, że farmaceuta. Także o stosowaniu leków podczas karmienia piersią.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 74/2019

Ocena stanu odżywienia: badania, które warto zrobić

BIKA_74_63.jpg

Jednym z czynników warunkujących zdrowie jest stan odżywienia wynikający ze zwyczajowego spożycia żywności i możliwości wykorzystania składników odżywczych w organizmie. Nadmiar lub niedobór energii i składników pokarmowych powoduje zaburzenia stanu odżywienia. Niedożywienie prowadzi m.in. do zaburzeń metabolicznych i fizjologicznych, w tym zmniejszonej czynności narządów i tkanek oraz utraty masy...

Czytaj więcej
nr 74/2019

Prawo w pigułce: Realizacja zapotrzebowań i sporządzanie leków w podmiotach leczniczych utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości

BIKA_73_23.jpg
Czytaj więcej
nr 74/2019

Prawo w pigułce: Rozliczenie wydatków związanych z podłączeniem do platformy P1

BIKA_73_23.jpg
Czytaj więcej
nr 74/2019

Kontrola PIS: zakres, przebieg, prawa i obowiązki kontrolowanego

BIKA_74_20.jpg

Farmaceutom kontrola kojarzy się głównie z inspekcją farmaceutyczną. Nie jest to jednak jedyna instytucja nadzorująca apteki. Szerokie uprawnienia w tym zakresie ma również Główny Inspektor Sanitarny i kierowana przez niego Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jak przygotować się do takiej kontroli?

Czytaj więcej
nr 74/2019

Zmiany w prawie pracy 2019

BIKA_74_27.jpg

Z początkiem 2019 r. weszły w życie liczne zmiany w prawie pracy. Część z nich ma na celu dostosowanie przepisów do postępującej cyfryzacji, np. zasady dokonywania płatności wynagrodzenia za pracę oraz cyfryzacja dokumentacji pracowniczej. Zmienione przepisy przewidują nowe zasady prowadzenia, przechowywania oraz udostępniania dokumentacji pracowniczej. Wraz z nowym rokiem bardzo istotne uprawnienia...

Czytaj więcej
nr 74/2019

Reklama prawdę ci powie?

BIKA_74_53.jpg
Z corocznych raportów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że branża farmaceutyczna jest najbardziej reklamowana w Polsce. Co czwarta reklama w radiu i telewizji dotyczy farmaceutyków. Nie zawsze jednak zawarty w nich przekaz handlowy jest etyczny. Niejednokrotnie świadomie wprowadza konsumenta w błąd.

 

Czytaj więcej
nr 74/2019

Analiza: nowy program kształcenia techników farmaceutycznych

BIKA_74_58.jpg

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wznowieniem kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, lecz zgodnie z zapowiedziami profil kompetencji absolwentów kształconych na podstawie nowego programu nauczania będzie się różnić od dotychczasowego. Przedstawiony projekt został skrytykowany przez przedstawicieli techników farmaceutycznych oraz przedstawicieli części pracodawców rynku aptecznego.

Czytaj więcej

Reklama