Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 75/2019

BIKA_75.jpg

Serializacja: problemy i wątpliwości

Trzymają Państwo w rękach 75. numer „Biuletynu Informacyjnego Kierownika Apteki”, który jest przepełniony wątpliwościami wynikającymi z niejasnych lub zbyt ogólnych przepisów, braku wiedzy w danym temacie czy po prostu nowych, jeszcze niedopracowanych procedur.

W lutym weszły w życie mocno oczekiwane przepisy tzw. dyrektywy fałszywkowej wprowadzające serializację leków. Mają one ograniczyć problem fałszowania produktów leczniczych na rynku europejskim. Problem w tym, że cały czas czekamy na regulacje krajowe doprecyzowujące wiele kwestii, których przepisy unijne nie wyjaśniają, co w praktyce rodzi wiele pytań i wątpliwości, z jakimi muszą sobie na co dzień radzić farmaceuci. Pisze o tym Dominika Chrabańska w artykule „Serializacja: problemy i wątpliwości”.

Medyczna marihuana trafiła do aptek w styczniu. W związku z tym, że przez wiele lat jej stosowanie było w Polsce zakazane, brakuje przepisów na sporządzanie leków recepturowych na bazie tego surowca, a także ustandaryzowanej wiedzy na temat technologii ich tworzenia, doboru odpowiednich substancji pomocniczych oraz dawek. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule Mariusza Mogielnickiego „Konopie medyczne: wciąż sporo znaków zapytania”.

Realizacja recept to obszar, który zawsze rodzi mnóstwo pytań, a że w tym roku weszły w życie nie tylko wspomniane wcześniej przepisy dotyczące serializacji leków, lecz także te dotyczące e-recepty, pojawiły się kolejne wątpliwości. Artur Rakowski w tekście „Recepty w pytaniach i odpowiedziach” zebrał najciekawsze z nich.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Materiały dla pacjentów

Archiwum