Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 76/2019 (lipiec-sierpień)

BIKA_76.jpg

Skuteczne Zarządzanie Zespołem aptecznym

W tym roku mija 10 lat od ukazania się pierwszego numeru „Biuletynu Informacyjnego Kierownika Apteki”. Przez ten czas dużo się zmieniło w prawie farmaceutycznym, na rynku aptecznym oraz w naszym magazynie. Z okazji jubileuszu ten numer jest aż o 16 stron grubszy! Ale po kolei…

Sprawnie funkcjonujący zespół pracowników to podstawa każdej dobrze prosperującej apteki. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tutaj na kierowniku, który swoim stylem zarządzania rozwiązuje lub generuje problemy, motywuje lub demotywuje podwładnych, decyduje o sukcesie lub porażce placówki. O tym, jak skutecznie zarządzać zespołem aptecznym, piszemy w „Temacie numeru”.

W branży aptecznej panuje dużo większa konkurencja niż w wielu innych dziedzinach. Świat wokół też nie stoi w miejscu. Zmieniają się uwarunkowania prawne, oczekiwania pacjentów, wyzwania rynku, dostępne narzędzia. Jak w tym wszystkim działać, aby apteka była rentowna? Trzeba dobrze poznać swoich pacjentów i dać im coś, co znajdą tylko w naszej placówce. W przypadku jednej apteki będą to leki recepturowe, w przypadku innej lokal dostosowany do potrzeb osób na wózkach albo stoisko z produktami dla cukrzyków. Więcej pomysłów na to, jak sprawić, że pacjent wróci do nas, ilekroć będzie musiał zakupić leki, znajdą Państwo w dodatku specjalnym „Nowoczesna apteka”.

Na koniec chciałabym podziękować za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyli. Obiecuję, że nie ustaniemy w pracach nad tym, aby każdy kolejny numer dostarczał jeszcze więcej praktycznej wiedzy i narzędzi pomocnych w codziennym zarządzaniu apteką. A tymczasem zapraszam do lektury bieżącego numeru.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 76/2019

Skuteczne zarządzanie zespołem aptecznym

bika_76_3.jpg

Zarządzanie zespołem aptecznym to jedno z zadań, które spoczywają na kierowniku apteki. Od tego, czy dobrze wywiąże się z tego obowiązku, zależy sukces apteki jako przedsiębiorstwa i placówki zdrowia publicznego. Warto więc poznać podstawowe mechanizmy zarządzania i krok po kroku wdrażać je w swojej aptece.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Rentowna apteka

bika_76_24.jpg

Apteka jako placówka ochrony zdrowia publicznego ma za zadanie wydawać pacjentom leki i inne produkty medyczne, które wspomagają zdrowie, a w niektórych przypadkach ratują życie. Nie należy jednak zapominać, że jest również przedsiębiorstwem, które dzięki świadczonym usługom powinno z założenia przynosić dochód.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Oleje jako naturalne panacea

bika_76_28.jpg

Moda na naturalne preparaty i tzw. superżywność (ang. superfood) trwa w najlepsze. W tym nurcie to właśnie oleje w ostatnim czasie budzą największy zachwyt. Znane od lat w medycynie Dalekiego Wschodu, w krajach Zachodu dopiero „debiutują” w dietetyce, kosmetologii i farmakoterapii. Ile właściwie o nich wiemy?

Czytaj więcej
nr 76/2019

Zioła w aptece: lipa

bika_76_33.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu Zioła w aptece będziemy omawiać skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze pod lupę wzięliśmy lipę, której kwiatostan można z powodzeniem wykorzystywać w terapii wspomagającej leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Wyróżnić się na tle konkurencji

bika_76_37.jpg

Przepisy znacznie ograniczają możliwości aptek w zakresie promocji, zarówno w aspekcie cenowym, jak i w obszarze komunikowania się z pacjentem. Po jakie narzędzia można zatem sięgnąć, żeby pozostać w zgodzie z prawem, a jednocześnie zyskać zaufanie pacjentów?

Czytaj więcej
nr 76/2019

Rodzic w aptece

bika_76_57.jpg

Leczenie małych dzieci nie należy do najłatwiejszych. Wiele z preparatów stosowanych zazwyczaj u dorosłych na podstawowe dolegliwości nie sprawdza się u dzieci bądź też nie jest dla nich wskazanych z uwagi na ryzyko działań niepożądanych. Często brakuje leku, który jest jednocześnie skuteczny, bezpieczny i szybko działający. W większości przypadków farmaceuta nie ma też bezpośredniego kontaktu z małym...

Czytaj więcej
nr 76/2019

Leksykon badań: gastroskopia

bika_76_62.1..jpg

Gastroskopia to badanie diagnostyczne, pozwalające na dokładną analizę stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega ona na oglądaniu przełyku, żołądka, opuszki dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego i elastyczności ścian za pomocą endoskopu o średnicy ok. 9,3 mm.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Dietoterapia osteoporozy

bika_76_66.jpg

Farmakologiczne leczenie osteoporozy można wspomóc prawidłową dietą, w której podaż składników odżywczych powinna być tak zbilansowana, aby ich wzajemne proporcje korzystnie wpłynęły na budowę i stan mineralny masy kostnej. Które składniki pożywienia odgrywają istotną rolę w dietoterapii osteoporozy?

Czytaj więcej
nr 76/2019

Insulin resistance: causes, symptoms and treatment

bika_76_71.jpg

Insulin resistance, also called prediabetes and metabolic sydrome has become the major health hazard of modern world. Leading to type 2 diabetes mellitus (T2DM), which has become one of the major cause of morbidity and mortality, it has been spreading not only in the developed world but also in the underdeveloped countries.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 76/2019

Efektywność 4.0, czyli spotkanie branży Pharma już 15 i 16 października

www.pharmaplanet.pl.png

Pierwsza edycja Forum Pharma 360° PLanet to odpowiedź na wyzwanie poprawy efektywności w najważniejszych dziś obszarach branży farmaceutycznej. Ponad siedemdziesięciu prelegentów wyznaczy kierunek rozwoju sektora. 

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 76/2019

Kongres Opieka Farmaceutyczna od zaraz: Leki i choroby wieku podeszłego [15 grudnia 2019]

100% wiedzy merytorycznej i case study oparte na najczęstszych problemach pacjentów w polskich aptekach

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 76/2019

Jak dbać o nawodnienie organizmu?

2_clean-drop-of-water-liquid-40784.jpg

Prawidłowe nawadnianie organizmu jest ważnym aspektem racjonalnego żywienia, warunkującym zachowanie zdrowia. Organizm człowieka bez jedzenia może przetrwać do sześciu tygodni, a bez wody tylko do tygodnia. Woda pełni wiele istotnych funkcji fizjologicznych. Stanowi średnio 60% masy ciała, przy czym najwięcej wody znajduje się w organizmie noworodków (75%), a najmniej u osób w wieku podeszłym (50%)....

Czytaj więcej
nr 76/2019

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego:nowe zasady działania dystrybutorów detalicznych

bika_76_15.jpg

6 czerwca, na mocy nowelizacji Prawa farmaceutycznego, wejdą w życie nowe zasady, zgodnie z którymi przedsiębiorcy detaliczni będą mogli wykonywać swoją działalność. Zmienione przepisy mają przeciwdziałać nieprawidłowościom i niedoborom w zaopatrzeniu na rynku farmaceutycznym.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Trzeba wybrać: apteka czy podmiot leczniczy

bika_76_19.jpg

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego albo są wpisani do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi oraz jednocześnie wpisani do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, do 31 lipca 2019 r. muszą wybrać, którą z działalności chcą kontynuować. Co to oznacza w praktyce? Co się stanie z drugą z prowadzonych...

Czytaj więcej
nr 76/2019

Prawo w pigułce: Kolejna nowelizacja Prawa farmaceutycznego

BIKA_73_23.jpg

Kolejna nowelizacja Prawa farmaceutycznego

Czytaj więcej
nr 76/2019

Prawo w pigułce: Stosowanie starych druków recept

BIKA_73_23.jpg

Stosowanie starych druków recept

Czytaj więcej
nr 76/2019

Podwyżka motywuje na krótko

BIKA_76_9.jpg

Każdy farmaceuta, obejmując stanowisko kierownika apteki, ma pewne wyobrażenie o tym, jakim menedżerem chciałby być dla swojego zespołu. Odnalezienie się w nowej roli nie jest jednak proste, bo przecież nikt nas nie uczy zarządzania grupą ludzi. Jakich błędów w obszarze zarządzania zespołem unikać? W jaki sposób przekazywać trudne decyzje? Jak budować swój autorytet w gronie niedawnych kolegów? I co...

Czytaj więcej
nr 76/2019

8 blogów farmaceutycznych, które warto śledzić

bika_76_75.jpg

Blogowanie stało się niezwykle popularne. Najczęściej w Internecie można spotkać blogi modowe, kulinarne, podróżnicze. Są również strony tego typu tworzone przez farmaceutów dla farmaceutów. Które z nich warto śledzić, aby być na bieżąco z nowościami z rynku aptecznego? Gdzie znajdziemy analizę najnowszych zmian w prawie farmaceutycznym? Przedstawiam subiektywne zestawienie ośmiu blogów, które warto...

Czytaj więcej

Nowoczesna apteka

nr 76/2019

Nowoczesna apteka: wyzwania i szanse

bika_76_42.jpg

Hinduska bogini Mahakali ma pięć głów i pięć par rąk. Jeden z wykładowców na studiach podyplomowych ze strategicznego zarządzania apteką tak właśnie wyobrażał sobie kierownika w nowoczesnej aptece. I choć ani on, ani studenci nie praktykowali hinduizmu, nie sposób odmówić tej wizualizacji trafnej symboliki.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 76/2019

Aby apteka była widoczna

bika_76_44.jpg

Rynek apteczny w Polsce od wielu lat wymaga od właścicieli aptek dużej czujności w zakresie tego, czy stosowane przez nich zabiegi marketingowe są zgodne z obowiązującym prawem. Jednocześnie bardzo duża konkurencja wymaga, aby w miarę dostępnych możliwości starać się aktywnie pozyskiwać pacjentów i ich zainteresowanie.

Czytaj więcej
nr 76/2019

Asortyment atrakcyjny dla pacjenta, czyli co poza lekami

bika_76_47.jpg

Ponad 10 lat temu wydawnictwo Medpharm opublikowało poradnik dla farmaceutów. Jego duża popularność i poczytność wynikała z tego, że humorystycznie przedstawiono koncepcje dotyczące możliwości łączenia asortymentu w taki sposób, aby pacjent dokonywał zakupów kompleksowo. Jednym z pomysłów była ekspozycja chusteczek higienicznych obok kropli do nosa i kremu natłuszczającego. Celem niniejszego artykułu...

Czytaj więcej
nr 76/2019

Monitorowanie temperatury w aptece

bika_76_50.jpg

Zachowanie odpowiedniej temperatury w każdym ogniwie łańcucha dystrybucji gwarantuje skuteczność leku oraz zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa. Produkty lecznicze muszą być zatem przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla nich wymagań. W sytuacji nieprzestrzegania zasad dotyczących przechowywania leków okoliczność ta może bowiem powodować ryzyko wystąpienia zagrożenia...

Czytaj więcej
nr 76/2019

Euceryna ‑ ważny filar receptury aptecznej

bika_76_54.jpg

Euceryna stanowi podstawę większości maści robionych w aptece. Odpowiedni dobór jej rodzaju zdecydowanie ułatwia wykonywanie oraz poprawia trwałość leków recepturowych.

Czytaj więcej

Reklama