Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 78/2019 (listopad-grudzień)

BIKA_78.jpg

Nowe Zasady realizowania e‑recept

Wrzesień przyniósł ze sobą znaczące zmiany prawne. Dnia 7 września 2019 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, która wprowadziła nowe zasady realizacji elektronicznych recept. Określa ona m.in. termin ważności e-recepty oraz liczbę opakowań leków, którą jednorazowo można wydać pacjentowi. To ważna zmiana dla pacjentów, osób wystawiających recepty i je realizujących. W temacie numeru piszemy o wszystkim, co trzeba widzieć o e-receptach.

Tego samego dnia weszła w życie część przepisów nowelizujących Kodeks pracy. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, szczególnych uprawnień pracowników – innych (aniżeli matka lub ojciec) członków najbliższej rodziny oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. W swoim artykule Dominika Chrabańska wyjaśnia sedno wprowadzonych zmian.

W numerze piszemy również o tym, jak radzić sobie z problemem lekowym u pacjenta geriatrycznego, jak wygląda sprzedaż i kupno apteki prowadzonej w formie sp. z o.o., a także w jaki sposób przygotować się do kontroli GIF w kontekście weryfikacji autentyczności leków.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 78/2019

Nowe zasady realizowania e‑recept w aptekach

BIKA_78_3.jpg

Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych to nazwa rządowego projektu. Jednym z jego celów jest wprowadzenie do powszechnego obiegu e-recept. Realizację tego projektu rozpoczęto w 2018 r., kiedy do systemu P1 zostały podłączone pierwsze apteki w Siedlcach i Skierniewicach. Od 1 stycznia 2019 r. do systemu P1 podłączono wszystkie apteki w...

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 78/2019

Rok 2020: Sektor farmaceutyczny w obliczu zmian [kongres POLFARM]

Polfarm-4.jpg

Zapraszamy na 35. edycję Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. "Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki" objął wydarzenie patronatem medialnym. 

Czytaj więcej
nr 78/2019

Etykiety dla leków recepturowych krok po kroku

biak_78_26.jpg

Sporządzanie leku recepturowego jest podstawą zawodu farmaceuty. Ważna jest nie tylko umiejętność poprawnego łączenia składników, lecz także odpowiedniego oznakowania leku dla pacjenta. Jak prawidłowo i czytelnie opisać sygnaturę, aby zawierała wszystkie niezbędne informacje i ułatwiła pacjentowi korzystanie z przygotowanego leku?

Czytaj więcej
nr 78/2019

Zioła w aptece: kasztanowiec

bika_78_31.jpg

Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się kasztanowcem – surowcem stosowanym w wielu schorzeniach krążenia obwodowego.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Leksykon badań: kolonoskopia

bika_78_39.jpg

Farmaceuta, oprócz wiedzy o środkach leczniczych, powinien wykazywać się znajomością przebiegu podstawowych badań diagnostycznych. Popularnym badaniem, z którym przyjdzie mu się zmierzyć za pierwszym stołem, jest kolonoskopia. Czym jest to badanie, jak przebiega i jak powinien się przygotować do niego pacjent – o tym w niniejszym artykule.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Caffeine and teine do they really boost our mornings?

bika_78_55.jpg

“Yes, but coffee first” – this slogan can be found in may offices and in cosy cafes in the city as well. Don`t we all think this way? Most people can not imagine starting their day without coffee or tea. Many of us reach for espresso in the afternoon to help ourselves go through another working day. And, of course, have we ever not been raised by a nice smell of coffee or fresh green tea? That being...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Jak dbać o wzrok

Według WHO około 280 mln ludzi żyje z wadami wzroku lub jest całkiem niewidomych. Większość z nich to osoby zamieszkujące kraje o niskich dochodach, wolno rozwijające się. Badania pokazują, że odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwoliłyby na znaczne poprawienie tych statystyk. Prawie połowa przebadanych Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi poprawnie.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Choroby tarczycy a leki zakazane

bika_78_35.jpg

Nieprawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy lub jej guzy rzutują na pracę wszystkich układów i narządów. Leczenie zaburzeń pracy tarczycy jest trudne, żmudne i wymaga dobrej współpracy pacjenta. Swoją rolę w procesie leczenia może odgrywać również farmaceuta dysponujący wiedzą o lekach, które mogą wpływać na pracę tarczycy oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami stosowanymi w chorobach współistniejących....

Czytaj więcej
nr 78/2019

Testy diagnostyczne z apteki

bika_78_43.jpg

Postępujący ostatnimi czasy rozwój technik medycznych zapoczątkował modę na wykonywanie domowych testów diagnostycznych. Przez test diagnostyczny rozumiemy obiektywną próbę wykonaną na materiale biologicznym, dającą natychmiastową odpowiedź na nurtujące nas zagadnienie medyczne. Dokonuje się go poprzez badanie krwi, moczu, kału, śliny lub wydzieliny pochwowej. Obecnie to łatwo dostępne i tanie źródło...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Farmaceuta ekspertem dermatologicznym, czyli jak doradzić pacjentowi zakup kosmetyku

bika_78_48.jpg

Dolegliwości skórne dotknęły lub dotkną każdego z nas na jakimś etapie życia, to pewne. Nie musi to być poważna dermatoza, wystarczy problematyczny typ skóry i kłopot z dobraniem właściwej pielęgnacji. Pacjenci kierują swoje kroki do gabinetów dermatologicznych, drogerii, ale coraz częściej do aptek. To właśnie w aptekach poszukują szerokiego wyboru profesjonalnych kosmetyków, jak również merytorycznej...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 78/2019

Jak radzić sobie z problemem lekowym u pacjenta geriatrycznego?

bika_78_58.jpg

Opieka farmaceutyczna już z definicji brzmi jak nie lada wyzwanie. Jeśli zaś dotyczy pacjenta w wieku podeszłym, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Wynika to z mnogości problemów lekowych potencjalnie towarzyszących farmakoterapii w tej grupie wiekowej, jak i samej specyfiki pacjenta geriatrycznego. Rolą farmaceuty jest nie tylko trafne zidentyfikowanie tych problemów, lecz także ich...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Prawo w pigułce. Sprzedaż leków do domów dziecka, DPS‑ów, szkół i zakładów pracy

bika_78_9.jpg

 

Akt prawny

Data wejścia w życie

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r., poz. 1542)

20 sierpnia 2019 r.

 

Czytaj więcej
nr 78/2019

Kontrola GIF w kontekście weryfikacji autentyczności leków

bika_78_11.jpg

Jednym z wielu wyzwań czekających na przedsiębiorców skupionych w branży farmaceutycznej było przygotowanie się do wdrożenia przepisów dotyczących umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych zabezpieczeń uniemożliwiających wprowadzanie do obrotu produktów podrobionych (chodzi o tzw. serializację leków, czyli znakowanie niepowtarzalnym identyfikatorem). Celem artykułu jest wskazanie uprawnień...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Sprzedaż i kupno apteki prowadzonej w formie sp.z o.o.

bika_78_16.jpg

Dnia 25 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego z 7 kwietnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1015) zwana „apteką dla aptekarza”, która wprowadziła bardzo restrykcyjne zasady dotyczące otwierania nowych placówek, a także zakupu już istniejących. Do tego dnia ich właścicielem mógł zostać praktycznie każdy, kto zapragnął rozpocząć prowadzenie biznesu aptecznego, niezależnie od...

Czytaj więcej
nr 78/2019

Zmiany w Prawie pracy

bika_78_21.jpg

Dnia 7 września 2019 r. weszła w życie część przepisów nowelizujących Kodeks pracy. Nowe rozwiązania wprowadziła ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej „nowelizacja”). Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, jakie zmiany wprowadzono w obrębie Kodeksu pracy oraz jakie konsekwencje są skorelowane z przedmiotową nowelizacją.

Czytaj więcej
nr 78/2019

Prawo w pigułce. E‑zdrowie

Akt prawny

Data wejścia w życie

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz. U. z 2019 r., poz. 1590)

7 września 2019 r. (większość przepisów)

Czytaj więcej
nr 78/2019

Prawo w pigułce. Promesa na zezwolenie na prowadzenie apteki

Akt prawny

Data wejścia w życie

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1495)

Większość nowych przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r.

Czytaj więcej

Reklama