Kiedy zamawialiśmy artykuły do tego wydania, epidemia COVID-19 była czymś bardzo rzeczywistym, choć wciąż odległym. Bardzo szybko okazało się, że to element naszej nowej rzeczywistości, pod dyktando którego przyjdzie nam funkcjonować przez kolejne miesiące, jeśli nie lata. Reorganizacja życia prywatnego to jeden wymiar, drugim jest konieczność wprowadzenia zmian prawnych w wielu dziedzinach: z jednej strony przyczyniających się do zapobiegania i zwalczania samej epidemii, z drugiej przeciwdziałających zapaści gospodarczej będącej jej konsekwencją. Odsyłam do lektury artykułu Dominiki Chrabańskiej, która zebrała najważniejsze zmiany prawne wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.
W Temacie numeru piszemy, jak z klasą rozstać się z pracownikiem oraz komunikować zwolnienie pozostały członkom zespołu aptecznego, by nie nadszarpnąć wizerunku apteki. Maciej Chabowski w swoim artykule dowodzi, że „odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie procesu wypowiedzenia umowy może w istotny sposób wpłynąć na to, że apteka postrzegana jest jako wiarygodne i pożądane miejsce pracy”.
W bieżącym wydaniu inaugurujemy też nowy dział w czasopiśmie – Apteka szpitalna. Rozpoczynamy opisem systemowego leczenia nowotworów poprzez terapię doustną. Mamy nadzieję, że nowy dział i poruszane w nim zagadnienia spotkają się z Państwa zainteresowaniem.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF Kup wydanie drukowanePozornie zwolnienie pracownika nie jest spójne z budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy. Mimo to odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie procesu wypowiedzenia umowy może w istotny sposób wpłynąć na to, że apteka postrzegana jest jako wiarygodne i pożądane miejsce pracy.
W terapii większości przypadków nowotworów wykorzystywane jest leczenie systemowe polegające na podawaniu drogą dożylną lub doustną leków przeciwnowotworowych o działaniu ogólnoustrojowym. Stosowane przed operacją pozwalają zmniejszyć rozmiary guza, po zabiegu – obniżają ryzyko wznowy miejscowej oraz przerzutów. Znajduje ono również zastosowanie w kolejnych liniach leczenia w chorobie uogólnionej z...
Opracowanie nowej substancji czynnej bardzo rzadko pozwala osiągnąć skuteczność terapii. Przyczyniają się do tego właściwości fizyczne i chemiczne cząsteczki leku, które wpływają na jej losy w organizmie. Jednak dopiero odpowiednie modyfikacje strukturalne i opracowanie właściwej formy podania gwarantują sukces terapeutyczny. Obecnie, przy malejącej liczbie nowo odkrywanych leków, naukowcy skupiają...
Powszechność chorób zakaźnych sprawia, że społeczeństwo szuka o nich informacji. Niestety wiele dostępnych źródeł jest niekompetentnych, a porad zdrowotnych udzielają osoby bez jakiegokolwiek medycznego wykształcenia. Pojawiają się fałszywe informacje, sprzeczne dane, niepoparte badaniami tylko domysłami i pseudomedycznymi tezami. Krąży zatem wiele mitów i nieprawdziwych doniesień. Warto o nich mówić,...
Według ustawy Prawo farmaceutyczne każda apteka otwarta po 2002 r. musi wykonywać leki recepturowe. W tym celu konieczne jest wygospodarowanie z powierzchni placówki pomieszczenia, w którym znajdą się surowce farmaceutyczne, utensylia oraz inne urządzenia niezbędne do sporządzania preparatów recepturowych dla pacjenta, jak wagi apteczne, od dokładności których w dużej mierze zależy, czy lek zostanie...
Zioła oraz otrzymywane z nich preparaty przeżywają swój renesans, dlatego w cyklu „Zioła w aptece” omawiamy skład chemiczny i właściwości mniej popularnych ziół. W tym numerze zajmiemy się surowcami poprawiającymi odporność.
Skuteczna i bezpieczna farmakoterapia powinna uwzględniać ryzyko wystąpienia interakcji na linii lek – żywność. Przeciętna dieta zawiera wiele różnych składników, które mogą potencjalnie wpłynąć na biodostępność zażytej substancji leczniczej.
Recepty zawierające ordynację na antybiotyki są dla farmaceutów codziennością, szczególnie teraz, wiosną, kiedy infekcje zbierają największe żniwo. Ta grupa leków bardzo często budzi wiele kontrowersji. Mówi się, że w Polsce pacjenci nadużywają antybiotyków. Z czego może to wynikać? Czy my jako farmaceuci jesteśmy w stanie temu przeciwdziałać?
Migrena to samoistny ból głowy objawiający się napadowo, silny, nawracający i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. U 90% pacjentów pierwszy napad następuje przed 40. rokiem życia. Migrenie może także towarzyszyć aura, którą rozumiemy jako zespół zaburzeń neurologicznych, poprzedzających napad. O migrenie epizodycznej mówimy, gdy dokucza mniej niż 15 dni w miesiącu. Przy częstszych atakch diagnozujemy...
Po rekordowym, ponad 30 proc. wzroście sprzedaży w marcu br., w kwietniu polski rynek apteczny zanotował prawie 7 proc. spadek. Rekordowy marzec nie wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek, gdyż wiązał się ze znacznym wzrostem kosztów.
Tylko w 2019 r. sieci apteczne zapłaciły łącznie ponad 1,27 mld zł podatków, tj. dwa razy więcej niż apteki indywidualne.
Kto z farmaceutów nie zna pacjentów wojowników po raz kolejny próbujących rzucić nałóg z pomocą aptecznych specyfików? Znamy też i takich, którzy nie chcą lub nie są gotowi zerwać z paleniem, ale bardzo potrzebują pomocy w terapii dolegliwości związanych z uzależnieniem od nikotyny. I choć powoli spada liczba palaczy, to wciąż szacuje się ją na 8 mln Polaków. Ogromna potrzeba edukacji pacjentów i zapewnienia...
Z każdym dniem przyglądamy się sytuacji, w której narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, czyli COVID-19. Widmo epidemii ciąży również na Polsce. Liczba nowych zachorowań z dnia na dzień rośnie, a to oznacza, że jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli żyć z wirusem.
Środowisko prawne, w którym działa apteka, podlega ciągłym zmianom, najczęściej obejmującym główny asortyment, czyli produkty lecznicze. W najbliższych miesiącach czeka nas jednak gruntowna przebudowa regulacji dotyczących wyrobów medycznych. Zapoczątkowane w 2020 r. zmiany to jednak dopiero początek, gdyż już w 2022 r. obejmą one rynek wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców we wniosku z 6 listopada 2019 r., wskazując na wątpliwości w zakresie wykładni przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 499 ze zm., dalej „Prawo farmaceutyczne”), postawił następujące pytanie: „Czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej aptekę do czasu wydania decyzji o...
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.