Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki 82/2020 (lipiec-sierpień)

Biuletyn Informacyjny Kierownika Apteki nr 82/2020 - Osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii

Osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii

Osobom postronnym może wydawać się, że czasy pandemii to złote żniwa dla aptek. Tymczasem okazuje się, że choć spadek liczby aptek nieznacznie wyhamował, to wciąż z miesiąca na miesiąc ich ubywa. Co więcej, spowolnienie gospodarki wynikające z epidemii pokazało jak ważne jest skuteczne zarządzanie i sprawne podejmowanie decyzji w takich warunkach. I nie ma tu większego znaczenia, w jakiej branży działa przedsiębiorstwo.

W Temacie numeru wskazujemy więc osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii, bo choć ta wciąż trwa, to już dziś możemy dokonać pierwszych ocen i wskazać dobre praktyki oraz obszary, które okazały się szczególnie istotne. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość i tak usprawnić procedury, by były możliwie jak najprostsze, jak najszybsze i jak najbardziej niezawodne.

W bieżącym wydaniu piszemy również o regulacjach prawnych związanych ze stanem epidemii w kontekście wykonywania zawodu farmaceuty, a także o wątpliwościach prawnych dotyczących właściwej kwalifikacji różnego typu maseczek jako środków ochrony indywidualnej.

Z przyjemnością odsyłam też Państwa do lektury pozostałych artykułów, w których piszemy m.in. o recepturowych lekach ginekologicznych, roli farmaceuty w edukacji pacjentów w zakresie badań profilaktycznych oraz trudnościach w diagnozowaniu endometriozy. Zastanawiamy się też, czy zyskujący ostatnio na popularności kinesiotaping naprawdę działa.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup wydanie drukowane Kup PDF

Artykuły

Tekst otwarty Tylko on-line nr 82/2020

36. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

Europejskie Centrum Biznesu oraz Partnerzy Merytoryczni mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 36. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 22 września 2020 r. w formule online.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 82/2020

Osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii

Osiem strategii efektywnego działania apteki w czasach pandemii

Pandemia koronawirusa wystawiła na próbę wiele aptek. Stała się jednocześnie poligonem do sprawdzenia się w nowych warunkach i radzenia sobie przez cały zespół apteczny w niespotykanych dotąd sytuacjach. Które z dobrych praktyk aptecznych okazały się najskuteczniejsze?

 

 

Czytaj więcej
nr 82/2020

Badania kliniczne ‑ co warto wiedzieć?

Badania kliniczne - co warto wiedzieć?

Badania kliniczne stanowią fundament farmakoterapii, gdyż umożliwiają zarejestrowanie nowego leku. Zapewniają pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych, a zarazem bezpiecznych terapii. Muszą być prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz wszelkich obowiązujących przepisów prawa. Zasadniczym obowiązkiem farmaceuty w ośrodku badawczym jest nadzór...

Czytaj więcej
nr 82/2020

Recepturowe leki ginekologiczne

Recepturowe leki ginekologiczne

Preparaty przepisywane przez ginekologów stanowią istotną część leków wykonywanych w recepturze aptecznej. Nowe surowce recepturowe i innowacyjne podłoża oraz możliwość dopasowania składu leku do potrzeb konkretnej pacjentki pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników leczenia.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 82/2020

Prawie 1200 aptek mniej. Rynek apteczny w Polsce trzy lata po wejściu w życie „Apteki dla Aptekarza”

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od wejścia w życie regulacji „Apteka dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie roku 2012. Dziś aptek jest 12 384.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Kinesiotaping ‑ czy to naprawdę działa?

Kinesiotaping - czy to naprawdę działa?

Bardzo prawdopodobne, że dla wielu osób nazwa kinesiotaping brzmi enigmatycznie. Choć plastrowanie dynamiczne zyskało w naszym kraju spore grono entuzjastów, potrzeba jeszcze wielu szkoleń i rozwiania wszelkich wątpliwości – od prawidłowości technik, poprzez wskazania, przeciwwskazania, aż po skuteczność i możliwości zastosowania tej unikatowej metody terapeutycznej.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

Endometrioza, choć odkryta ponad sto lat temu, wciąż pozostaje jedną z bardziej enigmatycznych chorób. Stanowi też swoisty paradoks, bo choć wiadomo, jak ją zdefiniować, to nadal nie sposób ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Co więcej, mimo znanych metod diagnostycznych, prawidłowe rozpoznanie stawiane bywa bardzo późno, a dotyka coraz więcej pacjentek. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
nr 82/2020

Badania profilaktyczne ‑ edukacja pacjentów w ramach opieki farmaceutycznej

Badania profilaktyczne - edukacja pacjentów w ramach opieki farmaceutycznej

Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym, j akie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać...

Czytaj więcej
nr 82/2020

Postępowanie w sytuacji podejrzenia u siebie wirusowej choroby zakaźnej

Chorobę zakaźną wywołują biologiczne czynniki chorobotwórcze, tj. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz substancje biologicznie czynne przez nie produkowane, czyli toksyny. Mają charakter zaraźliwy, tzn. mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Stan epidemii koronawirusa a wykonywanie zawodu farmaceuty i innych zawodów medycznych (regulacje prawne)

Stan epidemii koronawirusa a wykonywanie zawodu farmaceuty i innych zawodów medycznych (regulacje prawne)

Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (dalej: „nowelizacja”) wprowadzono istotne rozwiązania prawne zmierzające do przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Maseczki problemy prawne

Maseczki problemy prawne

Wiele wskazuje na to, że epidemia koronawirusa (SARS-CoV-2), który wywołuje chorobę COVID-19, zostanie z nami dłużej niż początkowo sądzono. Do widoku ludzi w maskach będziemy musieli się przyzwyczaić. Rodzaje osłon twarzy jednak nie są sobie równe, a wątpliwości z ich właściwą kwalifikacją jest coraz więcej. Co istotne, często zapomina się, że nie każda maseczka może być sprzedawana w aptece.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Nie dla słupowania na rynku aptecznym

Nie dla słupowania na rynku aptecznym

26 stycznia br. podczas Krajowego Zjazdu Aptekarzy w Warszawie 95 proc. delegatów zagłosowało za wprowadzeniem przygotowanej przez prezydium Naczelnej Izby Aptekarskiej tzw. uchwały antysłupowej. Ma ona na celu ograniczenie procederu firmanctwa wśród farmaceutów, które stało się popularnym zjawiskiem.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Programy lojalnościowe w aptece a prawo (case study)

Programy lojalnościowe w aptece a prawo (case study)

Udział w programie lojalnościowym i działania polegające na rozpowszechnianiu przez aptekę informacji o nim są niedopuszczalne ze względu na ustawowy zakaz reklamy przewidziany w Prawie farmaceutycznym.

Czytaj więcej
nr 82/2020

Jak motywować samego siebie?

Jak motywować samego siebie?

Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?

Czytaj więcej

Reklama