W związku z nieustannym postępem nauk medycznych i farmaceutycznych oraz ewolucją roli farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej niezbędne jest aktualizowanie wiedzy. Głównym sposobem dokształcania farmaceuty jest uczestniczenie w szkoleniach w ramach tzw. kształcenia ustawicznego, natomiast nieocenione wsparcie w codziennej praktyce stanowi również fachowa literatura.

Zapowiadane od wielu lat zmiany w praktyce farmaceutycznej, m.in. wprowadzenie e-recepty czy usługi opieki farmaceutycznej, nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Będą one nieuchronnie wiązać się ze zmianami standardu obsługi pacjenta – z przeniesieniem centrum uwagi w kierunku rozwiązywania problemów o charakterze klinicznym. Naturalną konsekwencją będzie wzrost oczekiwań w tym obszarze wobec farmaceutów. Nie należy ponadto zapominać o nieustannym rozwoju technologii farmaceutycznej oraz wiedzy o czynnikach wpływających na losy substancji czynnej w ustroju po podaniu leków. W artykule przedstawiono przegląd aktualnego wyboru podręczników z dziedziny medycyny i farmacji, które stanowią rzetelne źródło do samokształcenia współczesnego farmaceuty.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Konopie medyczne: wciąż sporo znaków zapytania

BIKA_75_58.jpg

W styczniu 2019 r. w polskich aptekach pojawił się nowy surowiec farmaceutyczny – tzw. medyczna marihuana, czyli kwiaty konopi siewnej (Cannabis sativa flos). Jest to efekt wysiłków różnych grup lobbujących za wprowadzeniem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która do tej pory uniemożliwiała pacjentom powszechny, legalny dostęp do surowca. W artykule przedstawiono zarys bardzo obszernej problematyki związanej ze stosowaniem medycznych konopi.

Read more

Analiza: nowy program kształcenia techników farmaceutycznych

BIKA_74_58.jpg

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wznowieniem kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, lecz zgodnie z zapowiedziami profil kompetencji absolwentów kształconych na podstawie nowego programu nauczania będzie się różnić od dotychczasowego. Przedstawiony projekt został skrytykowany przez przedstawicieli techników farmaceutycznych oraz przedstawicieli części pracodawców rynku aptecznego.

Read more

Reklama prawdę ci powie?

BIKA_74_53.jpg
Z corocznych raportów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że branża farmaceutyczna jest najbardziej reklamowana w Polsce. Co czwarta reklama w radiu i telewizji dotyczy farmaceutyków. Nie zawsze jednak zawarty w nich przekaz handlowy jest etyczny. Niejednokrotnie świadomie wprowadza konsumenta w błąd.

 

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama