Opieka farmaceutyczna nad pacjentem

Sposoby leczenia otyłości

Wraz z rozwojem cywilizacji pojawia się problem otyłości, który prowadzi do wielu chorób współistniejących, takich jak cukrzyca, miażdżyca, przeciążenia stawów, a także niektórych typów nowotworów. Dlatego tak ważną sprawą jest zaangażowanie wszystkich specjalistów z dziedziny zdrowia wraz z farmaceutami w aktywne działania promujące zdrowie i zapobiegające otyłości.

Niedobory witamin w okresie jesienno-zimowym – przyczyny i sposoby zapobiegania

Grypa i przeziębienie to częste infekcje układu oddechowego. Pacjenci apteki wielokrotnie zgłaszają się do farmaceuty, prosząc o pomoc w doborze odpowiednich środków farmaceutycznych mających zastosowanie w tych schorzeniach. Szczególnie okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom, warto zatem poznać skuteczne sposoby suplementacji preparatów wzmacniających odporność.

Grzybice skórne

Grzybicą można zarazić się w banalny sposób. Rozprzestrzenia się w miejscach, które są ciepłe i wilgotne. Szczególnie zagrożone są osoby aktywne zawodowo, które większość dnia spędzają w ściśle przylegających do stóp, mało przewiewnych butach. Znakomite warunki dla grzybicy panują w hotelach, pensjonatach, na basenach. Można się zarazić nawet przez chodzenie boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła osoba zarażona, a czasami wystarczy wejście pod prysznic, pod którym się kąpała czy użycie jej ręcznika. Grzybica stóp nabrała dziś wymiaru choroby społecznej.

Czynniki ryzyka występowania chorób serca

Porady pochodzą z książki Vesanto Melina, Brenda Davis, Zostać wegetarianinem. Pełen zestaw porad dla osób pragnących przejść na zdrową, wegetariańską dietę. Gdańsk 2013.
Choroby układu krążenia rzadko są wynikiem jednej ułomności czy pecha. Najczęściej wiele czynników łącznie sprawia, że ktoś znajduje się w strefie zagrożenia. Występują dwa rodzaje czynników ryzyka – główne lub inaczej „klasyczne” oraz przyczyniające się, czyli „nowe”.

Włosy w roli głównej

Włos jest cienkim, zrogowaciałym włóknem. Składa się z części tkwiącej w skórze i sięgającej w głąb do tkanki podskórnej – korzenia włosa (radix pili) oraz z części wystającej ponad powierzchnię skóry, niezawierającej żywych komórek – łodygi włosa (scapus pili). Korzeń objęty jest pochewką, zwaną mieszkiem włosa (folliculus pili) i kończy się w głębi wyraźnym zgrubieniem – cebulką włosa (bulbus pili) i unaczynioną brodawką włosa (papilla pili).1

Andropauza to siostra menopauzy

Proces starzenia organizmu człowieka dotyczy obu płci. W przypadku kobiet posiadamy szeroki dostęp do fachowej wiedzy, dzięki której opracowano i wprowadzono bardzo wiele skutecznych metod (systemów terapeutycznych) niwelowania niedogodności związanych z przekwitaniem. Cierpiące z tego powodu kobiety mogą otrzymać pomoc szybko i skutecznie. W tym celu, w zależności od predyspozycji pacjentki, stosuje się leki hormonalne (syntetyczne), a także fitoterapeutyki. Taka terapia przynosi wymierne korzyści, polegające na poprawie komfortu życia – zarówno osobistego, jak i społecznego.

Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie?

Szczepienia przeciwko grypie każdego roku budzą wiele kontrowersji i wątpliwości. Wśród ekspertów i laików znajdują się zarówno zwolennicy szczepień, jak i ich oponenci. W tym artykule przywołuję związane z tym tematem informacje, przydatne w pracy każdego farmaceuty, oraz opinie wyrażane na łamach specjalistycznych czasopism i fachowej literatury.

Jakość i zalety kosmetyków naturalnych

Skóra jest największym organem człowieka i dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę i troskę. Zdrowa skóra dorosłego człowieka stanowi barierę chroniącą organizm przed wpływami zewnętrznymi: wiatrem, wodą, bakteriami lub kurzem. Zdrowa pielęgnacja ciała jest tak samo ważna jak odpowiednie odżywianie. Stosowanie kosmetyków nieodpowiednich do potrzeb skóry kończy się tym, że cera wygląda niezdrowo, jest podrażniona i zaczerwieniona. W takich sytuacjach wybór konsumentów coraz częściej pada na kosmetyki naturalne.

Promieniowanie ultrafioletowe

Zabarwienie skóry zależy od typu promieniowania pochłoniętego przez skórę (promienie UVA – zabarwienie skóry w ciągu kilku minut, UVB – w ciągu kilku dni i tygodni) oraz od ilości energii. Powstaje dzięki melaninom produkowanym przez melanocyty, zawierającym organelle – melanosomy, wewnątrz których zachodzi synteza melanin. Melanocyty są zdolne do przekazywania melanosomów sąsiadującym keratynocytom, dzięki czemu melanosomy migrują na powierzchnię skóry.

Rola aktywności ruchowej w promowaniu zdrowia

Każdy z niecierpliwością wyczekuje wiosny, którą łączymy ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, co sprzyja aktywności fizycznej. Ruch ma przynosić odprężenie i przyjemność. Jeśli jest się zdrowym, można samodzielnie przygotować zestaw zajęć rekreacyjnych. Warto jednak pamiętać, że podjęcie współpracy z instruktorem zwiększa bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń. W przypadku stwierdzenia poważnych schorzeń przed podjęciem aktywności fizycznej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Archiwum