O opiece farmaceutycznej mówi się niemal od 20 lat, a mimo to polska apteka wciąż jest głównie placówką handlową, w której jakiekolwiek dodatkowe usługi, poza krótką poradą znad pierwszego stołu, są niedostępne.

Czy polskie apteki i pacjenci są gotowi na opiekę farmaceutyczną

Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrujemy w tym, że zamiast dyskutować o konkretnych usługach, które mogliby świadczyć farmaceuci i których efekty mogłyby być mierzone, debatuje się o bliżej nieokreślonej idei opieki farmaceutycznej, której do końca nie rozumieją sami farmaceuci, a co dopiero pacjenci, lekarze i decydenci. Chcąc wesprzeć wdrażanie opieki farmaceutycznej w Polsce, w 2019 r. grupa opieka.farm przeprowadziła ogólnopolskie badanie pod nazwą „Pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm”. Było to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badanie dotyczące możliwości wdrożenia do aptek otwartych usług opieki farmaceutycznej.1

Apteki się rozwijają, co z farmaceutami?

Rynek farmaceutyczny dynamicznie ewoluuje. Dla przykładu tylko w 2019 r. wdrożono serializację, e-receptę i system monitorowania obrotu lekami. Patrząc z zewnątrz, wydawać się może, że polska apteka staje się coraz bardziej nowoczesna. Jest jednak coś, co pozostaje w tyle za tymi zmianami – znaczenie i rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia, którzy nadal są niedoceniani, a ich potencjał niewykorzystywany. Co ciekawe, wyniki przeprowadzonego badania wykazały ogromne pokłady chęci i zaangażowania, jakie drzemią w farmaceutach. Świadczyć o tym może ponad 300 aptek, które zgłosiły swoją kandydaturę do udziału w projekcie.

Usługi Opieki Farmaceutycznej

Ideą projektu było zbadanie możliwości wdrożenia w otwartych aptekach czterech usług, które już teraz, bez dużego nakładu kosztów i zmian prawnych, mogą być wprowadzone do polskich aptek. Usługi zostały wybrane i zaprojektowane tak, aby obejmowały cztery aspekty pracy farmaceuty: proste badanie w aptece (pomiar ciśnienia z farmaceutą), instruktaż poprawnej obsługi sprzętu medycznego (na przykładzie inhalatorów), pomoc w samoleczeniu (przegląd domowej apteczki) i optymalizacja stosowania leków (przegląd lekowy). Apteki biorące udział w badaniu za wykonanie usługi otrzymywały wynagrodzenie, które miało zobrazować (i symulować) refundację NFZ za wykonanie poszczególnych usług opieki farmaceutycznej.

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Łysienie u kobiet i u mężczyzn – skuteczna terapia

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Obejmuje 70–100 włosów dziennie. Diagnozuje się je, gdy ubytek sięga powyżej 100 włosów dziennie, jest długotrwały, nadmierny i z widoczną redukcją gęstości o około 30%.

Czytaj więcej

Opieka nad pacjentem po COVID‑19

Opieka nad pacjentem po COVID-19

Ocena powikłań po przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2, a tym samym kompleksowa opieka nad rekonwalescentem, jest i będzie jednym z większych wyzwań dla współczesnej medycyny.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama