O opiece farmaceutycznej mówi się niemal od 20 lat, a mimo to polska apteka wciąż jest głównie placówką handlową, w której jakiekolwiek dodatkowe usługi, poza krótką poradą znad pierwszego stołu, są niedostępne.

Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrujemy w tym, że zamiast dyskutować o konkretnych usługach, które mogliby świadczyć farmaceuci i których efekty mogłyby być mierzone, debatuje się o bliżej nieokreślonej idei opieki farmaceutycznej, której do końca nie rozumieją sami farmaceuci, a co dopiero pacjenci, lekarze i decydenci. Chcąc wesprzeć wdrażanie opieki farmaceutycznej w Polsce, w 2019 r. grupa opieka.farm przeprowadziła ogólnopolskie badanie pod nazwą „Pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm”. Było to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę badanie dotyczące możliwości wdrożenia do aptek otwartych usług opieki farmaceutycznej.1

Apteki się rozwijają, co z farmaceutami?

Rynek farmaceutyczny dynamicznie ewoluuje. Dla przykładu tylko w 2019 r. wdrożono serializację, e-receptę i system monitorowania obrotu lekami. Patrząc z zewnątrz, wydawać się może, że polska apteka staje się coraz bardziej nowoczesna. Jest jednak coś, co pozostaje w tyle za tymi zmianami – znaczenie i rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia, którzy nadal są niedoceniani, a ich potencjał niewykorzystywany. Co ciekawe, wyniki przeprowadzonego badania wykazały ogromne pokłady chęci i zaangażowania, jakie drzemią w farmaceutach. Świadczyć o tym może ponad 300 aptek, które zgłosiły swoją kandydaturę do udziału w projekcie.

Usługi Opieki Farmaceutycznej

Ideą projektu było zbadanie możliwości wdrożenia w otwartych aptekach czterech usług, które już teraz, bez dużego nakładu kosztów i zmian prawnych, mogą być wprowadzone do polskich aptek. Usługi zostały wybrane i zaprojektowane tak, aby obejmowały cztery aspekty pracy farmaceuty: proste badanie w aptece (pomiar ciśnienia z farmaceutą), instruktaż poprawnej obsługi sprzętu medycznego (na przykładzie inhalatorów), pomoc w samoleczeniu (przegląd domowej apteczki) i optymalizacja stosowania leków (przegląd lekowy). Apteki biorące udział w badaniu za wykonanie usługi otrzymywały wynagrodzenie, które miało zobrazować (i symulować) refundację NFZ za wykonanie poszczególnych usług opieki farmaceutycznej.

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Postępowanie w sytuacji podejrzenia u siebie wirusowej choroby zakaźnej

Chorobę zakaźną wywołują biologiczne czynniki chorobotwórcze, tj. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz substancje biologicznie czynne przez nie produkowane, czyli toksyny. Mają charakter zaraźliwy, tzn. mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową.

Czytaj więcej

Badania profilaktyczne ‑ edukacja pacjentów w ramach opieki farmaceutycznej

BIKA_82_53.jpg

Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym, j akie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać farmaceuci.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

BIKA_82_48.jpg

Endometrioza, choć odkryta ponad sto lat temu, wciąż pozostaje jedną z bardziej enigmatycznych chorób. Stanowi też swoisty paradoks, bo choć wiadomo, jak ją zdefiniować, to nadal nie sposób ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Co więcej, mimo znanych metod diagnostycznych, prawidłowe rozpoznanie stawiane bywa bardzo późno, a dotyka coraz więcej pacjentek. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama