Dolegliwości skórne dotknęły lub dotkną każdego z nas na jakimś etapie życia, to pewne. Nie musi to być poważna dermatoza, wystarczy problematyczny typ skóry i kłopot z dobraniem właściwej pielęgnacji. Pacjenci kierują swoje kroki do gabinetów dermatologicznych, drogerii, ale coraz częściej do aptek. To właśnie w aptekach poszukują szerokiego wyboru profesjonalnych kosmetyków, jak również merytorycznej porady. Jak zatem spełnić ich oczekiwania?

Ilekroć pacjent w czasie transakcji argumentował, że woli kupić kosmetyk w aptece niż w drogerii, nie mogłam sobie odmówić pytania o powód tej decyzji. Zwykle osoba taka odpowiadała, że bardziej ufa aptecznemu asortymentowi, bo kosmetyki w aptece mają lepszy skład. I sporo w tym racji.

Przewaga apteki nad drogerią

Rzadko kto zdawał sobie jednak sprawę, z czego wynika przewaga kosmeceutyków (dermokosmetyków), dostępnych tylko w aptekach nad produktami drogeryjnymi. Warto już na wstępie uświadomić pacjentom, że różnice między obiema grupami są znaczące.

W dermokosmetykach nie znajdziemy substancji zapachowych, środków konserwujących, sztucznych barwników ani żadnych innych komponentów mogących potencjalnie wywołać reakcję alergiczną. To ważne cechy, ponieważ coraz więcej osób trwale lub przejściowo boryka się z problemem skóry alergicznej, nadreaktywnej lub podrażnionej. Nie możemy, rzecz jasna, nigdy przewidzieć, jaki składnik uczuli danego pacjenta, ale warto to ryzyko zminimalizować już na starcie.

Kosmeceutyki często są hipoalergiczne, co gwarantuje, że ich skład został opracowany pod nadzorem dermatologów czy innych specjalistów oraz że przeszły testy kliniczne. Dla porównania kosmetyki drogeryjne podlegają tylko testom bezpieczeństwa, a następnie ocenie konsumenckiej. Dodatkowo niektóre dermopreparaty mogą otrzymać tzw. wizę PP – inaczej mówiąc deklarację jakości produktu. Legislacyjnie miano to określa Kodeks Zdrowia Publicznego i przysługuje kosmetykom służącym zdrowiu ludzkiemu, nawet jeśli nie mają one statusu leku. Przyznanie wizy PP to bardzo rygorystyczny proces i w zasadzie przechodzą go tylko produkty farmaceutyczne. Świadczy zaś o tym, że dokumentacja dermokosmetyku jest wiarygodna, zaś jego skuteczność znalazła potwierdzenie w testach in vivo oraz in vitro. Ta deklaracja jakości przyznawana jest na czas określony przez wyspecjalizowane instytucje. Nie może jednak być dołączona do reklamy produktu.

Wytłumaczenie pacjentowi różnic między kosmetykami a dermokosmetykami to kluczowa kwestia, tak jak różnica między lekiem a suplementem diety. Fachowa wiedza farmaceuty w tym zakresie to spory kapitał i początek lojalnościowej więzi z apteką. Pacjent bowiem docenia zarówno jakość porady oraz jakość samego produktu, więc chętniej wraca w apteczne progi.

Na opakowaniach dermokosmetyków znajdziemy wiele symboli, które nie zawsze mogą być jasne dla nas i dla pacjentów. Najważniejsze zostały zebrane w tabeli. Kiedy już je przyswoimy, stajemy przed prawdziwym wzywaniem – znajomością najczęstszych typów skóry, postawieniem właściwej diagnozy i prawidłowym doborem leczenia czy pielęgnacji.

Trądzik trądzikowi nierówny

Zakładam, że to najczęstszy problem, z którym zgłaszają się pacjenci w różnym wieku, dlatego poświęcam mu najwięcej uwagi. Szacuje się, że w różnych okresach życia dotyka 80–100% populacji (sic!). Dermatoza ta może być ostra lub przewlekła.Zgłasza się z nią po poradę dermatologiczną co piąty pacjent, niekoniecznie – wbrew stereotypom – w wieku pokwitania.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak radzić sobie z problemem lekowym u pacjenta geriatrycznego?

bika_78_58.jpg

Opieka farmaceutyczna już z definicji brzmi jak nie lada wyzwanie. Jeśli zaś dotyczy pacjenta w wieku podeszłym, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Wynika to z mnogości problemów lekowych potencjalnie towarzyszących farmakoterapii w tej grupie wiekowej, jak i samej specyfiki pacjenta geriatrycznego. Rolą farmaceuty jest nie tylko trafne zidentyfikowanie tych problemów, lecz także ich skuteczne rozwiązywanie poprzez doradztwo oraz przeciwdziałanie kolejnym takim niepożądanym zjawiskom w przyszłości.

Czytaj więcej

Testy diagnostyczne z apteki

bika_78_43.jpg

Postępujący ostatnimi czasy rozwój technik medycznych zapoczątkował modę na wykonywanie domowych testów diagnostycznych. Przez test diagnostyczny rozumiemy obiektywną próbę wykonaną na materiale biologicznym, dającą natychmiastową odpowiedź na nurtujące nas zagadnienie medyczne. Dokonuje się go poprzez badanie krwi, moczu, kału, śliny lub wydzieliny pochwowej. Obecnie to łatwo dostępne i tanie źródło wiedzy medycznej pozwalające na eliminację lub mobilizację do wizyty w placówce medycznej w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Czytaj więcej

Choroby tarczycy a leki zakazane

bika_78_35.jpg

Nieprawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy lub jej guzy rzutują na pracę wszystkich układów i narządów. Leczenie zaburzeń pracy tarczycy jest trudne, żmudne i wymaga dobrej współpracy pacjenta. Swoją rolę w procesie leczenia może odgrywać również farmaceuta dysponujący wiedzą o lekach, które mogą wpływać na pracę tarczycy oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami stosowanymi w chorobach współistniejących.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama