Dolegliwości skórne dotknęły lub dotkną każdego z nas na jakimś etapie życia, to pewne. Nie musi to być poważna dermatoza, wystarczy problematyczny typ skóry i kłopot z dobraniem właściwej pielęgnacji. Pacjenci kierują swoje kroki do gabinetów dermatologicznych, drogerii, ale coraz częściej do aptek. To właśnie w aptekach poszukują szerokiego wyboru profesjonalnych kosmetyków, jak również merytorycznej porady. Jak zatem spełnić ich oczekiwania?

Ilekroć pacjent w czasie transakcji argumentował, że woli kupić kosmetyk w aptece niż w drogerii, nie mogłam sobie odmówić pytania o powód tej decyzji. Zwykle osoba taka odpowiadała, że bardziej ufa aptecznemu asortymentowi, bo kosmetyki w aptece mają lepszy skład. I sporo w tym racji.

Przewaga apteki nad drogerią

Rzadko kto zdawał sobie jednak sprawę, z czego wynika przewaga kosmeceutyków (dermokosmetyków), dostępnych tylko w aptekach nad produktami drogeryjnymi. Warto już na wstępie uświadomić pacjentom, że różnice między obiema grupami są znaczące.

W dermokosmetykach nie znajdziemy substancji zapachowych, środków konserwujących, sztucznych barwników ani żadnych innych komponentów mogących potencjalnie wywołać reakcję alergiczną. To ważne cechy, ponieważ coraz więcej osób trwale lub przejściowo boryka się z problemem skóry alergicznej, nadreaktywnej lub podrażnionej. Nie możemy, rzecz jasna, nigdy przewidzieć, jaki składnik uczuli danego pacjenta, ale warto to ryzyko zminimalizować już na starcie.

Kosmeceutyki często są hipoalergiczne, co gwarantuje, że ich skład został opracowany pod nadzorem dermatologów czy innych specjalistów oraz że przeszły testy kliniczne. Dla porównania kosmetyki drogeryjne podlegają tylko testom bezpieczeństwa, a następnie ocenie konsumenckiej. Dodatkowo niektóre dermopreparaty mogą otrzymać tzw. wizę PP – inaczej mówiąc deklarację jakości produktu. Legislacyjnie miano to określa Kodeks Zdrowia Publicznego i przysługuje kosmetykom służącym zdrowiu ludzkiemu, nawet jeśli nie mają one statusu leku. Przyznanie wizy PP to bardzo rygorystyczny proces i w zasadzie przechodzą go tylko produkty farmaceutyczne. Świadczy zaś o tym, że dokumentacja dermokosmetyku jest wiarygodna, zaś jego skuteczność znalazła potwierdzenie w testach in vivo oraz in vitro. Ta deklaracja jakości przyznawana jest na czas określony przez wyspecjalizowane instytucje. Nie może jednak być dołączona do reklamy produktu.

Wytłumaczenie pacjentowi różnic między kosmetykami a dermokosmetykami to kluczowa kwestia, tak jak różnica między lekiem a suplementem diety. Fachowa wiedza farmaceuty w tym zakresie to spory kapitał i początek lojalnościowej więzi z apteką. Pacjent bowiem docenia zarówno jakość porady oraz jakość samego produktu, więc chętniej wraca w apteczne progi.

Na opakowaniach dermokosmetyków znajdziemy wiele symboli, które nie zawsze mogą być jasne dla nas i dla pacjentów. Najważniejsze zostały zebrane w tabeli. Kiedy już je przyswoimy, stajemy przed prawdziwym wzywaniem – znajomością najczęstszych typów skóry, postawieniem właściwej diagnozy i prawidłowym doborem leczenia czy pielęgnacji.

Trądzik trądzikowi nierówny

Zakładam, że to najczęstszy problem, z którym zgłaszają się pacjenci w różnym wieku, dlatego poświęcam mu najwięcej uwagi. Szacuje się, że w różnych okresach życia dotyka 80–100% populacji (sic!). Dermatoza ta może być ostra lub przewlekła.Zgłasza się z nią po poradę dermatologiczną co piąty pacjent, niekoniecznie – wbrew stereotypom – w wieku pokwitania.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Opieka farmaceutyczna w terapii bólu u pacjenta onkologicznego

BIKA_79_55.jpg

Rosnąca w zatrważającym tempie zapadalność na rozmaite typy nowotworów stawia farmaceutę przed koniecznością pogłębienia wiedzy w zakresie tej gałęzi opieki farmaceutycznej. Farmakoterapia onkologiczna to pojęcie bardzo złożone, ale to właśnie terapia bólu jest przedmiotem szczególnej wagi, bowiem ból niemal zawsze towarzyszy pacjentowi w trakcie całej choroby lub któregoś z jej stadiów.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Biopsja

BIKA_79_47.jpg

Biopsja to inwazyjne badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu materiału biologicznego (bioptatu) z tkanek, co do których istnieje podejrzenie procesu chorobowego. Uzyskany bioptat poddaje się następnie ocenie mikroskopowej, aby zweryfikować, czy i jaki proces chorobowy może być rozpoznany. Choć mogłoby się wydawać, że współczesna diagnostyka medyczna bazuje na nowoczesnych, mało inwazyjnych lub nieinwazyjnych metodach, to jednak biopsja – znana już od połowy XIX w. – nadal pozostaje powszechna i przydatna w wielu dziedzinach medycyny, ale stale jest udoskonalana.

Czytaj więcej

Dietoterapia nadciśnienia tętniczego

BIKA_79_42.jpg

Na każdym etapie leczenia nadciśnienia tętniczego obok zażywania odpowiednio dobranych dawek leków, należy stosować się do zaleceń niefarmakologicznych, w których podstawowym schematem postępowania jest zachowanie odpowiedniej diety, zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie aktywności fizycznej.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama