Bardzo prawdopodobne, że dla wielu osób nazwa kinesiotaping brzmi enigmatycznie. Choć plastrowanie dynamiczne zyskało w naszym kraju spore grono entuzjastów, potrzeba jeszcze wielu szkoleń i rozwiania wszelkich wątpliwości – od prawidłowości technik, poprzez wskazania, przeciwwskazania, aż po skuteczność i możliwości zastosowania tej unikatowej metody terapeutycznej.

Kinesiotaping - czy to naprawdę działa?

Kinesiotaping to – najprościej rzecz ujmując – naklejanie elastycznej taśmy (plastra dynamicznego) na powierzchnię ciała, aby wywołać dobroczynny efekt terapeutyczny poprzez działanie sensoryczne. Została opracowana w Japonii jeszcze w latach 80. XX w. przez lekarza – Kenzo Kase. Kinesiotaping wciąż można uznać za stosunkowo nową, a wręcz nowatorską metodę – nie brakuje jej gorących zwolenników, ale są też specjaliści poddający w wątpliwość jej skuteczność terapeutyczną. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zapewne fakt, że pomimo kilkunastoletniej obecności plastrowania elastycznego w Polsce, nadal bra kuje metodologii badań naukowych, które weryfikowałyby jakkolwiek (pozytywnie czy negatywnie) jej kliniczną efektywność. Nie wiadomo też, jak duży jest efekt placebo powiązany z faktem noszenia plastra ani jakie są odległe skutki tapingu. Jak dotąd najwięcej badań wskazuje, że technika plastrowania, jako jeden ze sposobów oddziaływania fizjoterapeutycznego, stanowi uzupełnienie czy raczej element komplementarnej terapii wieloskładnikowej. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro każdy człowiek jest inny, problem terapeutyczny danego pacjenta to kwestia mocno zindywidualizowana, a holistyczne podejście jest jak najbardziej zasadne. Kinesiotaping wpisuje się w ten trend, uzupełniając metody farmakologiczne, masaże czy korekcję gimnastyczną wad postawy. Możliwości jego wykorzystania i sposoby działania są szerokie. Liczne, poniżej przytaczane przykłady dysfunkcji, w których kinesiotaping – sam lub w połączeniu z innymi metodami – pomógł pacjentom, z pewnością doprowadzą w końcu do opracowania badań naukowych na większą skalę, które potwierdzą dobroczynny wpływ plastrowania dynamicznego.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE PLASTROWANIA

Pojęcie kinesiotapingu wywodzi się z kinezjologii, a więc nauki badającej ruch ciała człowieka. Silnie związane jest ze światem sportu, a wielu z nas kojarzy choćby tenisistów na korcie oklejonych taśmą. Ale to tylko jedno z zastosowań. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkie dziedziny czerpiące z tapingu, jak m.in.: ortopedia i traumatologia, ginekologia i położnictwo, onkologia oraz pediatria. Charakterystyka plastrowania, sposoby działania i obszary zastosowań tapingu ujęte zostały w tabeli 1.

Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepienia przeciw COVID‑19

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 r., a już dzień później rozpoczęła się ogólna dystrybucja.

Czytaj więcej

Pacjent z grzybicą w aptece

Pacjent z grzybicą w aptece

Zakażenia grzybicze, czyli mykozy, to zagadnienie niezwykle obszerne, począwszy od ogromnej liczby gatunków grzybów chorobotwórczych, poprzez możliwe lokalizacje zakażeń, na liczbie strategii terapeutycznych kończąc. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost występowania zakażeń grzybiczych zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych. Również w aptekach rośnie liczba zapytań i próśb o rekomendację lub pomoc w wyborze leczniczego preparatu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama