Bardzo prawdopodobne, że dla wielu osób nazwa kinesiotaping brzmi enigmatycznie. Choć plastrowanie dynamiczne zyskało w naszym kraju spore grono entuzjastów, potrzeba jeszcze wielu szkoleń i rozwiania wszelkich wątpliwości – od prawidłowości technik, poprzez wskazania, przeciwwskazania, aż po skuteczność i możliwości zastosowania tej unikatowej metody terapeutycznej.

Kinesiotaping to – najprościej rzecz ujmując – naklejanie elastycznej taśmy (plastra dynamicznego) na powierzchnię ciała, aby wywołać dobroczynny efekt terapeutyczny poprzez działanie sensoryczne. Została opracowana w Japonii jeszcze w latach 80. XX w. przez lekarza – Kenzo Kase. Kinesiotaping wciąż można uznać za stosunkowo nową, a wręcz nowatorską metodę – nie brakuje jej gorących zwolenników, ale są też specjaliści poddający w wątpliwość jej skuteczność terapeutyczną. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zapewne fakt, że pomimo kilkunastoletniej obecności plastrowania elastycznego w Polsce, nadal bra kuje metodologii badań naukowych, które weryfikowałyby jakkolwiek (pozytywnie czy negatywnie) jej kliniczną efektywność. Nie wiadomo też, jak duży jest efekt placebo powiązany z faktem noszenia plastra ani jakie są odległe skutki tapingu. Jak dotąd najwięcej badań wskazuje, że technika plastrowania, jako jeden ze sposobów oddziaływania fizjoterapeutycznego, stanowi uzupełnienie czy raczej element komplementarnej terapii wieloskładnikowej. Trudno się z tym nie zgodzić, skoro każdy człowiek jest inny, problem terapeutyczny danego pacjenta to kwestia mocno zindywidualizowana, a holistyczne podejście jest jak najbardziej zasadne. Kinesiotaping wpisuje się w ten trend, uzupełniając metody farmakologiczne, masaże czy korekcję gimnastyczną wad postawy. Możliwości jego wykorzystania i sposoby działania są szerokie. Liczne, poniżej przytaczane przykłady dysfunkcji, w których kinesiotaping – sam lub w połączeniu z innymi metodami – pomógł pacjentom, z pewnością doprowadzą w końcu do opracowania badań naukowych na większą skalę, które potwierdzą dobroczynny wpływ plastrowania dynamicznego.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE PLASTROWANIA

Pojęcie kinesiotapingu wywodzi się z kinezjologii, a więc nauki badającej ruch ciała człowieka. Silnie związane jest ze światem sportu, a wielu z nas kojarzy choćby tenisistów na korcie oklejonych taśmą. Ale to tylko jedno z zastosowań. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkie dziedziny czerpiące z tapingu, jak m.in.: ortopedia i traumatologia, ginekologia i położnictwo, onkologia oraz pediatria. Charakterystyka plastrowania, sposoby działania i obszary zastosowań tapingu ujęte zostały w tabeli 1.

Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Postępowanie w sytuacji podejrzenia u siebie wirusowej choroby zakaźnej

Chorobę zakaźną wywołują biologiczne czynniki chorobotwórcze, tj. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz substancje biologicznie czynne przez nie produkowane, czyli toksyny. Mają charakter zaraźliwy, tzn. mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową.

Czytaj więcej

Badania profilaktyczne ‑ edukacja pacjentów w ramach opieki farmaceutycznej

BIKA_82_53.jpg

Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym, j akie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać farmaceuci.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

BIKA_82_48.jpg

Endometrioza, choć odkryta ponad sto lat temu, wciąż pozostaje jedną z bardziej enigmatycznych chorób. Stanowi też swoisty paradoks, bo choć wiadomo, jak ją zdefiniować, to nadal nie sposób ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Co więcej, mimo znanych metod diagnostycznych, prawidłowe rozpoznanie stawiane bywa bardzo późno, a dotyka coraz więcej pacjentek. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama