Biopsja to inwazyjne badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu materiału biologicznego (bioptatu) z tkanek, co do których istnieje podejrzenie procesu chorobowego. Uzyskany bioptat poddaje się następnie ocenie mikroskopowej, aby zweryfikować, czy i jaki proces chorobowy może być rozpoznany. Choć mogłoby się wydawać, że współczesna diagnostyka medyczna bazuje na nowoczesnych, mało inwazyjnych lub nieinwazyjnych metodach, to jednak biopsja – znana już od połowy XIX w. – nadal pozostaje powszechna i przydatna w wielu dziedzinach medycyny, ale stale jest udoskonalana.

Zastosowanie biopsji – kiedy i dlaczego przydatna

Biopsja wykonywana jest wówczas, gdy lekarz – bazując na zgromadzonych wynikach badań klinicznych i obrazowych (jak np. USG) – nadal nie jest w stu procentach pewny diagnozy lub też wykorzystuje biopsję jako „namacalne” potwierdzenie swojego rozpoznania, aby móc wdrożyć właściwe leczenie. Często metoda ta jest wręcz niezbędna do postawienia właściwej diagnozy. Zwykle taka sytuacja dotyczy procesów o charakterze rozrostowym, a więc nowotworów, ale nie tylko. Biopsja może mieć charakter potwierdzający (gdy wykrywa proces złośliwy i umożliwia tym samym wdrożenie leczenia operacyjnego) lub wykluczający (co wiąże się z zaniechaniem leczenia operacyjnego), na jej podstawie można też ocenić stopień złośliwości guza, czyli ważny czynnik prognostyczny.

Bywa, że wynik biopsji nie jest równoznaczny z postawieniem diagnozy w rozumieniu zero-jedynkowym. Kiedy bioptat wskazuje na potencjalnie złośliwą zmianę, ale nie jest możliwe jednoznaczne rozstrzygnięcie i potrzebne są operacja oraz badanie wyciętej zmiany (np. w przypadku guzów pęcherzykowych i onkocytarnych – zbudowanych z komórek nabłonkowych). Warto też wspomnieć, że biopsja, opróżniając zmianę z płynów, zmniejsza jej wymiary. Badanie to ma pełną wartość diagnostyczną, gdy jest przeprowadzone przez doświadczonego w pobieraniu bioptatów lekarza, a następnie właściwie zinterpretowane pod mikroskopem przez patomorfologa. Niekiedy bioptat, poza badaniem morfologicznym, jest też wykorzystywany do badań wirusologicznych, biochemicznych itd.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Postępowanie w sytuacji podejrzenia u siebie wirusowej choroby zakaźnej

Chorobę zakaźną wywołują biologiczne czynniki chorobotwórcze, tj. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz substancje biologicznie czynne przez nie produkowane, czyli toksyny. Mają charakter zaraźliwy, tzn. mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową.

Czytaj więcej

Badania profilaktyczne ‑ edukacja pacjentów w ramach opieki farmaceutycznej

BIKA_82_53.jpg

Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym, j akie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać farmaceuci.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

BIKA_82_48.jpg

Endometrioza, choć odkryta ponad sto lat temu, wciąż pozostaje jedną z bardziej enigmatycznych chorób. Stanowi też swoisty paradoks, bo choć wiadomo, jak ją zdefiniować, to nadal nie sposób ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Co więcej, mimo znanych metod diagnostycznych, prawidłowe rozpoznanie stawiane bywa bardzo późno, a dotyka coraz więcej pacjentek. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama