Endometrioza, choć odkryta ponad sto lat temu, wciąż pozostaje jedną z bardziej enigmatycznych chorób. Stanowi też swoisty paradoks, bo choć wiadomo, jak ją zdefiniować, to nadal nie sposób ustalić dokładnych przyczyn jej występowania. Co więcej, mimo znanych metod diagnostycznych, prawidłowe rozpoznanie stawiane bywa bardzo późno, a dotyka coraz więcej pacjentek. Dlaczego tak się dzieje?

Leksykon badań. Diagnostyka endometriozy

Endometrioza, zwana też chorobą chorych makrofagów, pojawiła się w piśmiennictwie po raz pierwszy w 1860 r. (sic!), kiedy Karl von Rokitansky zdefiniował ją jako zjawisko obecności tkanki endometrialnej (gruczołów i podścieliska) poza naturalnym umiejscowieniem, czyli jamą macicy. Jest to łagodne schorzenie rozrostowe, przyjmujące postać otrzewnową, jajnikową lub głęboko naciekającą. Przypadłość ta dotyka nawet 15% ogólnej populacji kobiet – z przewagą tych w wieku rozrodczym, ale również coraz częściej młodocianych, niekiedy też pacjentek menopauzalnych. Najczęściej powoduje niepłodność, ale to niejedyny objaw tego schorzenia. Maskami endometriozy są bardzo często: bolesne menstruacje, okołomiesiączkowe bóle w podbrzuszu i nadbrzuszu, bolesne stosunki oraz oddawanie moczu i/lub stolca, przeczulica skórna, krwiomocz, krew w kale, wzdęcia, zaparcia, biegunki, ból kończyn dolnych o charakterze rwy kulszowej. Same bóle mogą mieć charakter ostry lub przewlekły.

Etiopatogeneza wciąż nieznana

Trudno o drugą jednostkę chorobową, co do przyczyn której badacze wysnuwają tak wiele hipotez. Najbardziej prawdopodobną wydaje się być zaproponowana przez Johna A. Sampsona w latach 20. XX w. Składają się na nią trzy przesłanki: po pierwsze, że istnieje wsteczny wypływ krwi miesiączkowej, po drugie, że komórki endometrium niesione ze wstecznym wypływem są żywe i pozostają w jamie otrzewnej i po trzecie, że komórki te są zdolne do namnażania, adhezji do komórek otrzewnowych i implantacji. Choć wiele obserwacji, potwierdziło te przypuszczenia, to jednak pojawiły się kolejne teorie i właściwie do dziś nie wiadomo, czy endometriozę wywołuje jeden czynnik, czy też ich kombinacja. Robert Meyer wysnuł hipotezę przekształcania się pierwotnych komórek jamy ciała w endometrialne komórki w jamie otrzewnej pod wpływem czynników infekcyjnych lub np. hormonalnych. Zwolennicy teorii Meyera uzasadniają jej słuszność faktem, że endometrioza bywa diagnozowana u kobiet z zespołem Rokitansky-Kustner-Hauser (zespół wad wrodzonych z niewykształceniem pochwy i macicy, brakiem miesiączki i bezpłodnością), u kobiet nigdy niemiesiączkujących oraz (choć rzadko) u mężczyzn, co podważa teorię o znaczeniu wstecznego wypływu krwi miesiączkowej. Friedrich Daniel von Recklinghausen uważał z kolei, że komórki endometrialne powstają z pozostałości komórek embrionalnych (co uzasadniałoby przypadki występowania choroby u mężczyzn). Obecnie za główną przyczynę schorzenia uważa się faktor odpowiedzi immunologicznej, związany z wadliwym oczyszczaniem jamy otrzewnej z pozostałości zarzucanej tu wstecznie krwi menstrualnej.

Trudności w rozpoznaniu

Współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami diagnostycznymi – laparoskopią, badaniem ultrasonograficznym (USG), magnetycznym rezonansem jądrowym (MRI). Endometrioza odpowiada przyczynowo za aż 50% wszystkich przypadków niemożności zajścia w ciążę. Postawienie właściwego rozpoznania nie powinno zatem nastręczać trudności. A jednak – jak się okazuje – od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania mija bardzo dużo czasu. Co prawda w Polsce nie istnieją ścisłe dane epidemiologiczne pokazujące czynniki czasu rozpoznania ani częstości występowania endometriozy, ale przykłady z państw Europy Zachodniej nie pozostawiają złudzeń – od pojawienia się pierwszych objawów do momentu rozpoznania schorzenia mija średnio 10 lat w Niemczech i we Włoszech oraz 6 lat w Norwegii. Badacze od lat zwracają uwagę na fakt popełniania licznych błędów diagnostycznych. Zestawienie najczęstszych uwarunkowań takiego stanu rzeczy zestawiono w tabeli 1.

Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepienia przeciw COVID‑19

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 r., a już dzień później rozpoczęła się ogólna dystrybucja.

Czytaj więcej

Pacjent z grzybicą w aptece

Pacjent z grzybicą w aptece

Zakażenia grzybicze, czyli mykozy, to zagadnienie niezwykle obszerne, począwszy od ogromnej liczby gatunków grzybów chorobotwórczych, poprzez możliwe lokalizacje zakażeń, na liczbie strategii terapeutycznych kończąc. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost występowania zakażeń grzybiczych zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych. Również w aptekach rośnie liczba zapytań i próśb o rekomendację lub pomoc w wyborze leczniczego preparatu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama