Praca farmaceuty jest specyficzna. Musi on być przygotowany na pytania pacjentów, które dotyczą bardzo szerokiego zakresu tematów okołomedycznych. Często dopytują oni, w jaki sposób wykonać dane badanie analityczne oraz jak interpretować jego wyniki. W tekście opisane zostały wszelkie aspekty związane z przeprowadzeniem testu obciążeniowego glukozą. Informacje w nim zawarte z pewnością będą pomocne dla farmaceutów, gdy przyjdzie im się zmierzyć z odpowiedzią na trudne pytania pacjentów.

Glukoza jest substancją, która stanowi główne źródło energii dla wielu komórek ludzkiego organizmu. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na nią wykazują komórki mózgu oraz mięśni szkieletowych. Stężenie glukozy we krwi jest regulowane przy pomocy dwóch hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny oraz glukagonu. Zwiększone wydzielanie pierwszego z nich prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, a wzrost uwalniania glukagonu – do jego podniesienia.

Komu zaleca się wykonanie testu obciążeniowego glukozą?

Test obciążeniowy glukozą jest inaczej zwany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną albo z angielskiego oral glucose tolerance test, czyli testem OGTT. Wykonuje się go w celu pomiaru stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu można stwierdzić bądź wykluczyć cukrzycę typu II, cukrzycę ciężarnych lub nietolerancję wchłaniania glukozy.

Wykonanie testu obciążenia glukozą zleca lekarz pacjentom, u których podejrzewa się nietolerancję wchłaniania glukozy, lub w celu kontrolowania stanu pacjenta, gdy tego typu zaburzenie już u niego zdiagnozowano. Istnieje ponadto szereg objawów, które mogą predysponować do skierowania pacjenta do wykonania krzywej cukrowej. Są to m.in.: częstomocz, szybkie przybranie na wadze w krótkim odstępie czasu, pobudzenie apetytu, wzmożone pragnienie, a także osłabienie, permanentne przemęczenie czy nawracające infekcje.

Etapy przebiegu testu obciążeniowego glukozą

Test obciążeniowy glukozą przebiega w trzech etapach:

  •  I etap: polega na oznaczeniu u pacjenta stężenia glukozy we krwi na czczo.
  •  II etap: pacjent w ciągu 5 minut od pobrania krwi na czczo powinien wypić roztwór 75 g glukozy w 300 g wody.
  •  III etap: po 120 minutach od wypicia roztworu ponownie oznacza się stężenie glukozy we krwi (u kobiet w ciąży oznaczenie wykonuje się również po 60 minutach).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Opieka farmaceutyczna nad pacjentem palaczem

BIKA_81_57.jpg

Kto z farmaceutów nie zna pacjentów wojowników po raz kolejny próbujących rzucić nałóg z pomocą aptecznych specyfików? Znamy też i takich, którzy nie chcą lub nie są gotowi zerwać z paleniem, ale bardzo potrzebują pomocy w terapii dolegliwości związanych z uzależnieniem od nikotyny. I choć powoli spada liczba palaczy, to wciąż szacuje się ją na 8 mln Polaków. Ogromna potrzeba edukacji pacjentów i zapewnienia im sprofilowanej opieki farmaceutycznej jest zatem niezaprzeczalna. Co może zrobić farmaceuta dla pacjenta palacza?

Czytaj więcej

Opieka farmaceutyczna nad dzieckiem do 3. roku życia

BIKA_80_55.jpg

Pacjent dziecięcy w kontekście opieki farmaceutycznej to jedno z częstszych i większych wyzwań w codziennej pracy za pierwszym stołem. Szczególnie dzieci do 3. roku życia stanowią newralgiczną podgrupę, ponieważ reakcje organizmu u tak małych pacjentów mogą znacząco odbiegać od tych, które łatwo przewidzieć u dorosłych. Wymaga to od farmaceuty nie tylko wiedzy, co wolno stosować, a czego nie, lecz także znajomości algorytmu postępowania w celu wyznaczenia takiej ścieżki terapii, która będzie zindywidualizowana, możliwie skuteczna i maksymalnie bezpieczna.

Czytaj więcej

Czy polskie apteki i pacjenci są gotowi na opiekę farmaceutyczną

BIKA_80_42.jpg

O opiece farmaceutycznej mówi się niemal od 20 lat, a mimo to polska apteka wciąż jest głównie placówką handlową, w której jakiekolwiek dodatkowe usługi, poza krótką poradą znad pierwszego stołu, są niedostępne.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama