Praca farmaceuty jest specyficzna. Musi on być przygotowany na pytania pacjentów, które dotyczą bardzo szerokiego zakresu tematów okołomedycznych. Często dopytują oni, w jaki sposób wykonać dane badanie analityczne oraz jak interpretować jego wyniki. W tekście opisane zostały wszelkie aspekty związane z przeprowadzeniem testu obciążeniowego glukozą. Informacje w nim zawarte z pewnością będą pomocne dla farmaceutów, gdy przyjdzie im się zmierzyć z odpowiedzią na trudne pytania pacjentów.

Glukoza jest substancją, która stanowi główne źródło energii dla wielu komórek ludzkiego organizmu. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na nią wykazują komórki mózgu oraz mięśni szkieletowych. Stężenie glukozy we krwi jest regulowane przy pomocy dwóch hormonów wydzielanych przez trzustkę: insuliny oraz glukagonu. Zwiększone wydzielanie pierwszego z nich prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, a wzrost uwalniania glukagonu – do jego podniesienia.

Komu zaleca się wykonanie testu obciążeniowego glukozą?

Test obciążeniowy glukozą jest inaczej zwany krzywą cukrową, krzywą glikemiczną albo z angielskiego oral glucose tolerance test, czyli testem OGTT. Wykonuje się go w celu pomiaru stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu można stwierdzić bądź wykluczyć cukrzycę typu II, cukrzycę ciężarnych lub nietolerancję wchłaniania glukozy.

Wykonanie testu obciążenia glukozą zleca lekarz pacjentom, u których podejrzewa się nietolerancję wchłaniania glukozy, lub w celu kontrolowania stanu pacjenta, gdy tego typu zaburzenie już u niego zdiagnozowano. Istnieje ponadto szereg objawów, które mogą predysponować do skierowania pacjenta do wykonania krzywej cukrowej. Są to m.in.: częstomocz, szybkie przybranie na wadze w krótkim odstępie czasu, pobudzenie apetytu, wzmożone pragnienie, a także osłabienie, permanentne przemęczenie czy nawracające infekcje.

Etapy przebiegu testu obciążeniowego glukozą

Test obciążeniowy glukozą przebiega w trzech etapach:

  •  I etap: polega na oznaczeniu u pacjenta stężenia glukozy we krwi na czczo.
  •  II etap: pacjent w ciągu 5 minut od pobrania krwi na czczo powinien wypić roztwór 75 g glukozy w 300 g wody.
  •  III etap: po 120 minutach od wypicia roztworu ponownie oznacza się stężenie glukozy we krwi (u kobiet w ciąży oznaczenie wykonuje się również po 60 minutach).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty nr 77/2019

Półpasiec

Półpasiec to choroba zakaźna wywołana przez wirusa Varicella zoster. Do jej rozwoju dochodzi poprzez uaktywnienie utajonego zakażenia i powstanie zmian zapalnych. Pierwotnie zakażenie tym wirusem powoduje ospę wietrzną. Półpasiec może wystąpić u wszystkich osób, które przebyły ospę, bez względu na to, czy jej przebieg był łagodny, czy ciężki. Półpasiec jest zaraźliwy – po kontakcie z chorym można zachorować na ospę wietrzną.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo stosowania leków w czasie karmienia piersią

BIKA_77_50.jpg

Niniejszy artykuł stanowi przedruk rozdziału 3. z podręcznika „Zeszyty Apteczne: Leki i karmienie piersią”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa opieka.farm.

Czytaj więcej

Antyoksydanty i adaptogeny w walce z chorobami cywilizacyjnymi

BIKA_77_40.jpg

Choroby cywilizacyjne to prawdziwa zmora krajów wysoko rozwiniętych, jak i tych szybko rozwijających się. Z definicji to globalnie występujące schorzenia, których pojawienie się i rozprzestrzenianie ma związek z rozwojem i postępem cywilizacji. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo ich występowania są: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, życie w pośpiechu, w stresie i w zanieczyszczonym środowisku, a także czynniki genetyczne.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama