Dotętnicza chemoembolizacja wątroby (transarterial chemoebolization, TACE) jest jednym ze sposobów paliatywnej terapii pierwotnych oraz wtórnych nowotworów tego narządu, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Umożliwia zatrzymanie, a nawet cofniecie się procesu chorobowego, co wydłuża życie pacjentów oraz poprawia jego jakość. Rozwój tej metody terapeutycznej jest możliwy dzięki intensywnym badaniom prowadzonym nad nowoczesnymi nośnikami leków takimi jak mikrosfery.

Mikrosfery – nowoczesne nośniki leków w chemoembolizacji wątroby

Wśród nowotworów wątroby wyróżniamy zmiany pierwotne i wtórne. Te pierwsze charakteryzują się rozwojem procesu nowotworowego w wątrobie, natomiast wtórne są przerzutami do wątroby nowotworów innych lokalizacji. Wtórnych nowotworów wątroby obserwuje się wielokrotnie więcej niż pierwotnych guzów tego narządu.

Najczęściej występującym pierwotnym nowotworem złośliwym wątroby jest rak wątrobowokomórkowy (hepatocellular carcinoma, HCC). W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się wzrost liczby zgonów oraz nowo zdiagnozowanych przypadków tego nowotworu. Rocznie rozpoznaje się na świecie około 750 tys. nowych zachorowań na HCC (większość, bo ok. 80%, w Azji i Afryce), a częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem, osiągając szczyt około 70. r.ż.

Do czynników ryzyka HCC należą: marskość wątroby, przewlekłe zakażenia HBV i HCV, zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca, stłuszczeniowa choroba wątroby), regularne spożycie alkoholu oraz długotrwała ekspozycja na aflatoksyny i preparaty hormonalne (anaboliki, środki antykoncepcyjne). Pomimo znacznego postępu diagnostycznego, nadal w wielu przypadkach HCC jest rozpoznawany w późnym stadium, co ogranicza możliwości terapeutyczne.

Wtórne nowotwory wątroby powstają w następstwie przerzutu nowotworu pierwotnego, najczęściej raka jelita grubego, raka żołądka, raka trzustki czy raka piersi. U około 15–20% chorych na raka jelita grubego przerzuty do wątroby są rozpoznawane jednocześnie z rozpoznaniem guza w jelicie grubym (przerzut synchroniczny), a u kolejnych 60% pojawiają się w dalszym przebiegu nowotworu.

O wyborze leczenia chorego z rakiem wątroby decyduje wielkość guza, liczba zmian oraz ich położenie, a także obecność przerzutów, wydolność wątroby oraz stan ogólny pacjenta. Wszystkie powyższe parametry można ocenić klasyfikacja barcelońską (BCLC – Barcelona Clinic Liver Cancer):

Stopień 0 – 1 guzek mniejszy niż 2 cm – podstawą leczenia jest zabieg operacyjny,

Stopień A – 1–3 guzki mniejsze niż 3 cm – stosuje się metody ablacyjne, a u pacjentów ze zmniejszoną wydolnością wątroby przeszczep narządu,

Stopień B – wiele guzków – zalecane jest niszczenie zmian przeztętniczą chemoembolizacją (TACE),

Stopień C – inwazja naczyń – stosuje się celowane leczenie molekularne np. sorafenib,

Stopień D – terminalna postać nowotworu – leczenie objawowe.

Pozostałe 59% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepienia przeciw COVID‑19

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 r., a już dzień później rozpoczęła się ogólna dystrybucja.

Czytaj więcej

Pacjent z grzybicą w aptece

Pacjent z grzybicą w aptece

Zakażenia grzybicze, czyli mykozy, to zagadnienie niezwykle obszerne, począwszy od ogromnej liczby gatunków grzybów chorobotwórczych, poprzez możliwe lokalizacje zakażeń, na liczbie strategii terapeutycznych kończąc. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost występowania zakażeń grzybiczych zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych. Również w aptekach rośnie liczba zapytań i próśb o rekomendację lub pomoc w wyborze leczniczego preparatu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama