Określenie „nebulizacja” wywodzi się z łaciny, w której nebula oznacza mgłę. Jednak wbrew tej translacji, nie wypada farmaceucie mieć o niej mgliste pojęcie.

Nebulizacja w praktyce (cz. 1)

Praca za pierwszym stołem w naturalny sposób wzbudza potrzebę poszerzania wiedzy w tej materii, tym bardziej że nebulizacja stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Możliwość zastosowania tej metody w różnych grupach wiekowych czy opcja redukcji dawki leku to tylko niektóre z zalet tej drogi terapeutycznej.

Czym jest nebulizacja

Punktem wyjścia w rozszerzaniu wiedzy o nebulizacji jest – już na wstępie – rozróżnienie pojęć nebulizacji i inhalacji. Wbrew pozorom nie są to pojęcia tożsame i nie powinny być używane zamiennie, choć często do tego dochodzi. Inhalacja jest terminem zdecydowanie szerszym, ponieważ oznacza każdy zabieg leczniczy, oparty na dostarczeniu pary do drzewa oskrzelowego. Inhalacja może być prowadzona przy użyciu inhalatora, ale nie musi. Inhalację definiuje się też jako wdychanie gorących parów roztworów lub mieszanin olejków eterycznych.

Nebulizacja z kolei jest tylko jednym z rodzajów inhalacji, polegającym na podaniu płynnych leków (zawiesin lub roztworów) pod postacią mgiełki bezpośrednio do drzewa oskrzelowego. Najprościej rzecz ujmując, każda nebulizacja jest inhalacją, ale nie każda inhalacja jest nebulizacją. Nebulizator to nie inhalator, a tylko jego część. Konkretnie to część jednego typu inhalatora – pneumatycznego (zwanego też tłokowym). Z uwagi na to, że obecnie inhalatory pneumatyczne są najczęściej używane, zwyczajowo przyjęło się nazywanie ich inhalatorami. Nebulizator w rzeczywistości jest niewielkim pojemnikiem, który przemienia lek w postaci zawiesiny lub roztworu w aerozol. Z kolei inne rodzaje inhalatorów (niż inhalator tłokowy, którego nebulizator jest częścią) mogą prowadzić ten proces z użyciem np. perforowanych wibrujących membran czy ultradźwięków.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepienia przeciw COVID‑19

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 r., a już dzień później rozpoczęła się ogólna dystrybucja.

Czytaj więcej

Pacjent z grzybicą w aptece

Pacjent z grzybicą w aptece

Zakażenia grzybicze, czyli mykozy, to zagadnienie niezwykle obszerne, począwszy od ogromnej liczby gatunków grzybów chorobotwórczych, poprzez możliwe lokalizacje zakażeń, na liczbie strategii terapeutycznych kończąc. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost występowania zakażeń grzybiczych zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych. Również w aptekach rośnie liczba zapytań i próśb o rekomendację lub pomoc w wyborze leczniczego preparatu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama