Określenie „nebulizacja” wywodzi się z łaciny, w której nebula oznacza mgłę. Jednak wbrew tej translacji, nie wypada farmaceucie mieć o niej mgliste pojęcie.

Praca za pierwszym stołem w naturalny sposób wzbudza potrzebę poszerzania wiedzy w tej materii, tym bardziej że nebulizacja stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Możliwość zastosowania tej metody w różnych grupach wiekowych czy opcja redukcji dawki leku to tylko niektóre z zalet tej drogi terapeutycznej.

Czym jest nebulizacja

Punktem wyjścia w rozszerzaniu wiedzy o nebulizacji jest – już na wstępie – rozróżnienie pojęć nebulizacji i inhalacji. Wbrew pozorom nie są to pojęcia tożsame i nie powinny być używane zamiennie, choć często do tego dochodzi. Inhalacja jest terminem zdecydowanie szerszym, ponieważ oznacza każdy zabieg leczniczy, oparty na dostarczeniu pary do drzewa oskrzelowego. Inhalacja może być prowadzona przy użyciu inhalatora, ale nie musi. Inhalację definiuje się też jako wdychanie gorących parów roztworów lub mieszanin olejków eterycznych.

Nebulizacja z kolei jest tylko jednym z rodzajów inhalacji, polegającym na podaniu płynnych leków (zawiesin lub roztworów) pod postacią mgiełki bezpośrednio do drzewa oskrzelowego. Najprościej rzecz ujmując, każda nebulizacja jest inhalacją, ale nie każda inhalacja jest nebulizacją. Nebulizator to nie inhalator, a tylko jego część. Konkretnie to część jednego typu inhalatora – pneumatycznego (zwanego też tłokowym). Z uwagi na to, że obecnie inhalatory pneumatyczne są najczęściej używane, zwyczajowo przyjęło się nazywanie ich inhalatorami. Nebulizator w rzeczywistości jest niewielkim pojemnikiem, który przemienia lek w postaci zawiesiny lub roztworu w aerozol. Z kolei inne rodzaje inhalatorów (niż inhalator tłokowy, którego nebulizator jest częścią) mogą prowadzić ten proces z użyciem np. perforowanych wibrujących membran czy ultradźwięków.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nowe wytyczne dotyczące terapii nadciśnienia

BIKA_83_54.jpg

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wynosiła w Polsce aż 9,9 mln osób, czyli 31,5% populacji. Zapewne i bez tych liczb każdy farmaceuta praktyk odczuwa odsetek tych pacjentów, wydając w codziennej pracy zaordynowane leki hipotensyjne.

Czytaj więcej

Mikrosfery – nowoczesne nośniki leków w chemoembolizacji wątroby

BIKA_83_43.jpg

Dotętnicza chemoembolizacja wątroby (transarterial chemoebolization, TACE) jest jednym ze sposobów paliatywnej terapii pierwotnych oraz wtórnych nowotworów tego narządu, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Umożliwia zatrzymanie, a nawet cofniecie się procesu chorobowego, co wydłuża życie pacjentów oraz poprawia jego jakość. Rozwój tej metody terapeutycznej jest możliwy dzięki intensywnym badaniom prowadzonym nad nowoczesnymi nośnikami leków takimi jak mikrosfery.

Czytaj więcej

Types of natural cosmetics

BIKA_83_51.jpg

Natural cosmetics are the modern trend in the field of beauty and fashion. Lots of consumers are looking for the eco-friendly and organic cosmetics in pharmacies and drugstores to be sure all the products provided there have been carefully and honestly labelled as “natural”. But what does it really mean? The key is to read the ingredients.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama