Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wynosiła w Polsce aż 9,9 mln osób, czyli 31,5% populacji. Zapewne i bez tych liczb każdy farmaceuta praktyk odczuwa odsetek tych pacjentów, wydając w codziennej pracy zaordynowane leki hipotensyjne.

Nowe wytyczne dotyczące terapii nadciśnienia

Aby jak najlepiej służyć pacjentowi merytoryczną poradą, trzeba być na bieżąco z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, a te w ciągu ostatnich 16 lat zmieniały się aż pięciokrotnie.

Dlaczego wytyczne terapii tak często się zmieniają

Można by wysnuć tezę, że wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) dotyczą lekarzy, gdyż to oni ordynują leki. Ale ponieważ obejmują one nie tylko programy lekowe, lecz także sposoby łączenia medykamentów, to właśnie farmaceuci mają kompetencje do edukacji pacjenta (który często sam o to prosi) w zakresie przyjmowania leków, działań niepożądanych albo przeciwwskazań. Co więcej, pytania o samą technikę mierzenia ciśnienia (szczegółowo opisana w wytycznych), czy o próg graniczny wartości ciśnienia (czy to już nadciśnienie?) to przecież kadry z codziennej pracy za pierwszym stołem.

W Polsce obecne standardy wyznaczają wytyczne PTNT z 2019 r. W 2020 r. opublikowano z kolei wytyczne Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego dotyczące postępowania w leczenia nadciśnienia w wieku podeszłym. Najnowsze wytyczne PTNT bazują na zaleceniach z 2015 r. Ale tylko w ciągu tych czterech lat przeprowadzono na świecie tak wiele metaanaliz, dostarczono wyniki badań oparte na dowodach (Evidence Based Medicine, EBM), przeanalizowano działanie nowych schematów terapeutycznych, że musiało to znaleźć odzwierciedlenie w aktualizacji polskich wytycznych. Właśnie z powodu ogromnej liczby pacjentów z nadciśnieniem w Polsce i na świecie, dane dotyczące terapii hipotensyjnej są stale modyfikowane i optymalizowane. Z całą pewnością taki właśnie trend, aktualizujący co kilka lat standardy leczenia, utrzyma się w przyszłości. Jakkolwiek modyfikacje dotyczą nie tyle wprowadzenia na rynek nowych molekuł leczniczych, co zmian w sposobie ich łączenia.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Szczepienia przeciw COVID‑19

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia 2020 r., a już dzień później rozpoczęła się ogólna dystrybucja.

Czytaj więcej

Pacjent z grzybicą w aptece

Pacjent z grzybicą w aptece

Zakażenia grzybicze, czyli mykozy, to zagadnienie niezwykle obszerne, począwszy od ogromnej liczby gatunków grzybów chorobotwórczych, poprzez możliwe lokalizacje zakażeń, na liczbie strategii terapeutycznych kończąc. W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost występowania zakażeń grzybiczych zarówno u pacjentów hospitalizowanych, jak i ambulatoryjnych. Również w aptekach rośnie liczba zapytań i próśb o rekomendację lub pomoc w wyborze leczniczego preparatu.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama