Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 r. liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym wynosiła w Polsce aż 9,9 mln osób, czyli 31,5% populacji. Zapewne i bez tych liczb każdy farmaceuta praktyk odczuwa odsetek tych pacjentów, wydając w codziennej pracy zaordynowane leki hipotensyjne.

Aby jak najlepiej służyć pacjentowi merytoryczną poradą, trzeba być na bieżąco z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, a te w ciągu ostatnich 16 lat zmieniały się aż pięciokrotnie.

Dlaczego wytyczne terapii tak często się zmieniają

Można by wysnuć tezę, że wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) dotyczą lekarzy, gdyż to oni ordynują leki. Ale ponieważ obejmują one nie tylko programy lekowe, lecz także sposoby łączenia medykamentów, to właśnie farmaceuci mają kompetencje do edukacji pacjenta (który często sam o to prosi) w zakresie przyjmowania leków, działań niepożądanych albo przeciwwskazań. Co więcej, pytania o samą technikę mierzenia ciśnienia (szczegółowo opisana w wytycznych), czy o próg graniczny wartości ciśnienia (czy to już nadciśnienie?) to przecież kadry z codziennej pracy za pierwszym stołem.

W Polsce obecne standardy wyznaczają wytyczne PTNT z 2019 r. W 2020 r. opublikowano z kolei wytyczne Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego dotyczące postępowania w leczenia nadciśnienia w wieku podeszłym. Najnowsze wytyczne PTNT bazują na zaleceniach z 2015 r. Ale tylko w ciągu tych czterech lat przeprowadzono na świecie tak wiele metaanaliz, dostarczono wyniki badań oparte na dowodach (Evidence Based Medicine, EBM), przeanalizowano działanie nowych schematów terapeutycznych, że musiało to znaleźć odzwierciedlenie w aktualizacji polskich wytycznych. Właśnie z powodu ogromnej liczby pacjentów z nadciśnieniem w Polsce i na świecie, dane dotyczące terapii hipotensyjnej są stale modyfikowane i optymalizowane. Z całą pewnością taki właśnie trend, aktualizujący co kilka lat standardy leczenia, utrzyma się w przyszłości. Jakkolwiek modyfikacje dotyczą nie tyle wprowadzenia na rynek nowych molekuł leczniczych, co zmian w sposobie ich łączenia.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Nebulizacja w praktyce (cz. 1)

BIKA_83_47.jpg

Określenie „nebulizacja” wywodzi się z łaciny, w której nebula oznacza mgłę. Jednak wbrew tej translacji, nie wypada farmaceucie mieć o niej mgliste pojęcie.

Czytaj więcej

Mikrosfery – nowoczesne nośniki leków w chemoembolizacji wątroby

BIKA_83_43.jpg

Dotętnicza chemoembolizacja wątroby (transarterial chemoebolization, TACE) jest jednym ze sposobów paliatywnej terapii pierwotnych oraz wtórnych nowotworów tego narządu, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Umożliwia zatrzymanie, a nawet cofniecie się procesu chorobowego, co wydłuża życie pacjentów oraz poprawia jego jakość. Rozwój tej metody terapeutycznej jest możliwy dzięki intensywnym badaniom prowadzonym nad nowoczesnymi nośnikami leków takimi jak mikrosfery.

Czytaj więcej

Types of natural cosmetics

BIKA_83_51.jpg

Natural cosmetics are the modern trend in the field of beauty and fashion. Lots of consumers are looking for the eco-friendly and organic cosmetics in pharmacies and drugstores to be sure all the products provided there have been carefully and honestly labelled as “natural”. But what does it really mean? The key is to read the ingredients.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama