Kto z farmaceutów nie zna pacjentów wojowników po raz kolejny próbujących rzucić nałóg z pomocą aptecznych specyfików? Znamy też i takich, którzy nie chcą lub nie są gotowi zerwać z paleniem, ale bardzo potrzebują pomocy w terapii dolegliwości związanych z uzależnieniem od nikotyny. I choć powoli spada liczba palaczy, to wciąż szacuje się ją na 8 mln Polaków. Ogromna potrzeba edukacji pacjentów i zapewnienia im sprofilowanej opieki farmaceutycznej jest zatem niezaprzeczalna. Co może zrobić farmaceuta dla pacjenta palacza?

Być może zabrzmi to trywialnie, ale to od motywacji do rzucenia nałogu trzeba zacząć pracę z pacjentem palaczem w ramach opieki farmaceutycznej. Większość osób, w tym palących, ma świadomość najpoważniejszych zagrożeń będących konsekwencją długoletniego nałogu – mam na myśli głównie choroby kardiologiczne oraz przewlekłe choroby płuc z nowotworami włącznie. Trudno o tych zagrożeniach zapomnieć, skoro widać je często na dość drastycznych zdjęciach umieszczanych na opakowaniach papierosów. Istnieją jednak badania pokazujące, że nie oddziałuje to znacząco na wyobraźnię palaczy. Wiele osób traktuje takie ostrzeżenia jako prognozę stanu odległego w czasie lub też woli myśleć, że to ich nie dotyczy, skoro czują się dobrze. Nie przemawia też do ich wyobraźni fakt, że najgroźniejsze konsekwencje przychodzą często po latach, a pierwsze skutki negatywnego wpływu nikotyny na organizm potrafią być ledwo dostrzegalne lub wiązane ze schorzeniami gastrycznymi, słabszą kondycją czy stresem. Skutki nikotynizmu, które warto uświadomić pacjentowi (jako że nie zawsze są oczywiste), obrazuje rysunek.

Oczywiście najpoważniejsze konsekwencje to – jak powszechnie wiadomo – zawał serca czy udar mózgu (na skutek zwężenia światła naczyń krwionośnych i tworzenia skrzepów), przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa i nowotwory (przoduje tu rak płuc). Należy przy tym z całą mocą podkreślić, że groźne następstwa dotyczą zarówno czynnych, jak i biernych palaczy. Pacjenci często (co sama zaobserwowałam) nie zdają sobie sprawy lub nie są skłonni uwierzyć, że odstawienie nikotyny ma niemal natychmiastowy pozytywny efekt. Warto im uświadomić, że po wypaleniu ostatniego papierosa układ krwionośny zaczyna się stabilizować już po 20 minutach! Powrót do stanu takiego, jak gdyby pacjent nigdy nie palił, zajmuje około 15 lat. Już po tygodniu od ostatniego dymka poprawia się elastyczność skóry i poziom jej nawilżenia, a po 24 godzinach stopniowo zaczynają się wyostrzać zmysły smaku i zapachu, zwykle przytłumione u palaczy. Po dwóch latach od wykluczenia nikotyny ryzyko zawału spada aż o 50%, a po trzech miesiącach pojemność płuc zwiększa się o 30%. Żeby zredukować ryzyko wystąpienia nowotworów głowy i szyi do poziomu ryzyka u osób nigdy niepalących, potrzeba 20 lat. Pacjenta powinien zatem pocieszyć i zmotywować fakt, że większość skutków palenia jest odwracalna. Kluczowe parametry w decyzji o rzuceniu nałogu to rzeczywista chęć i silna wola.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Opieka farmaceutyczna nad dzieckiem do 3. roku życia

BIKA_80_55.jpg

Pacjent dziecięcy w kontekście opieki farmaceutycznej to jedno z częstszych i większych wyzwań w codziennej pracy za pierwszym stołem. Szczególnie dzieci do 3. roku życia stanowią newralgiczną podgrupę, ponieważ reakcje organizmu u tak małych pacjentów mogą znacząco odbiegać od tych, które łatwo przewidzieć u dorosłych. Wymaga to od farmaceuty nie tylko wiedzy, co wolno stosować, a czego nie, lecz także znajomości algorytmu postępowania w celu wyznaczenia takiej ścieżki terapii, która będzie zindywidualizowana, możliwie skuteczna i maksymalnie bezpieczna.

Czytaj więcej

Czy polskie apteki i pacjenci są gotowi na opiekę farmaceutyczną

BIKA_80_42.jpg

O opiece farmaceutycznej mówi się niemal od 20 lat, a mimo to polska apteka wciąż jest głównie placówką handlową, w której jakiekolwiek dodatkowe usługi, poza krótką poradą znad pierwszego stołu, są niedostępne.

Czytaj więcej

Recepturowe leki dla osób leżących

BIKA_80_35.jpg

Ograniczona aktywność ruchowa oraz zdeterminowane przez wiele schorzeń długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej prowadzą do istotnych zaburzeń funkcjach fizjologicznych organizmu. Bardzo ważna jest w tej sytuacji odpowiednia profilaktyka zapobiegająca skutkom unieruchomienia, a w razie ich występowania – adekwatne leczenie. Kluczem do uniknięcia poważnych komplikacji jest udana współpraca wykwalifikowanego personelu medycznego oraz członków rodziny chorego.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama