Kto z farmaceutów nie zna pacjentów wojowników po raz kolejny próbujących rzucić nałóg z pomocą aptecznych specyfików? Znamy też i takich, którzy nie chcą lub nie są gotowi zerwać z paleniem, ale bardzo potrzebują pomocy w terapii dolegliwości związanych z uzależnieniem od nikotyny. I choć powoli spada liczba palaczy, to wciąż szacuje się ją na 8 mln Polaków. Ogromna potrzeba edukacji pacjentów i zapewnienia im sprofilowanej opieki farmaceutycznej jest zatem niezaprzeczalna. Co może zrobić farmaceuta dla pacjenta palacza?

Opieka farmaceutyczna nad pacjentem palaczem

Być może zabrzmi to trywialnie, ale to od motywacji do rzucenia nałogu trzeba zacząć pracę z pacjentem palaczem w ramach opieki farmaceutycznej. Większość osób, w tym palących, ma świadomość najpoważniejszych zagrożeń będących konsekwencją długoletniego nałogu – mam na myśli głównie choroby kardiologiczne oraz przewlekłe choroby płuc z nowotworami włącznie. Trudno o tych zagrożeniach zapomnieć, skoro widać je często na dość drastycznych zdjęciach umieszczanych na opakowaniach papierosów. Istnieją jednak badania pokazujące, że nie oddziałuje to znacząco na wyobraźnię palaczy. Wiele osób traktuje takie ostrzeżenia jako prognozę stanu odległego w czasie lub też woli myśleć, że to ich nie dotyczy, skoro czują się dobrze. Nie przemawia też do ich wyobraźni fakt, że najgroźniejsze konsekwencje przychodzą często po latach, a pierwsze skutki negatywnego wpływu nikotyny na organizm potrafią być ledwo dostrzegalne lub wiązane ze schorzeniami gastrycznymi, słabszą kondycją czy stresem. Skutki nikotynizmu, które warto uświadomić pacjentowi (jako że nie zawsze są oczywiste), obrazuje rysunek.

Oczywiście najpoważniejsze konsekwencje to – jak powszechnie wiadomo – zawał serca czy udar mózgu (na skutek zwężenia światła naczyń krwionośnych i tworzenia skrzepów), przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa i nowotwory (przoduje tu rak płuc). Należy przy tym z całą mocą podkreślić, że groźne następstwa dotyczą zarówno czynnych, jak i biernych palaczy. Pacjenci często (co sama zaobserwowałam) nie zdają sobie sprawy lub nie są skłonni uwierzyć, że odstawienie nikotyny ma niemal natychmiastowy pozytywny efekt. Warto im uświadomić, że po wypaleniu ostatniego papierosa układ krwionośny zaczyna się stabilizować już po 20 minutach! Powrót do stanu takiego, jak gdyby pacjent nigdy nie palił, zajmuje około 15 lat. Już po tygodniu od ostatniego dymka poprawia się elastyczność skóry i poziom jej nawilżenia, a po 24 godzinach stopniowo zaczynają się wyostrzać zmysły smaku i zapachu, zwykle przytłumione u palaczy. Po dwóch latach od wykluczenia nikotyny ryzyko zawału spada aż o 50%, a po trzech miesiącach pojemność płuc zwiększa się o 30%. Żeby zredukować ryzyko wystąpienia nowotworów głowy i szyi do poziomu ryzyka u osób nigdy niepalących, potrzeba 20 lat. Pacjenta powinien zatem pocieszyć i zmotywować fakt, że większość skutków palenia jest odwracalna. Kluczowe parametry w decyzji o rzuceniu nałogu to rzeczywista chęć i silna wola.

Pozostałe 57% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Infekcje intymne kobiet i mężczyzn

Infekcje intymne kobiet i mężczyzn

Do najczęstszych dolegliwości intymnych kobiet zaliczają się: swędzenie, pieczenie, suchość pochwy, nasilone upławy, intensywniejszy zapach, podrażnienie i bóle podczas stosunku. Bardzo ważną rolę w omawianym schorzeniu odgrywa flora bakteryjna organu. To bardzo wrażliwy ekosystem uzależniony od występujących w nim bakterii, produktów ich przemiany materii, poziomu estrogenu lub wartości pH. W środowisku tym przeważają szczepy z rodzaju Lactobacillus zdolne do wytwarzania substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, a ich bytowanie w nabłonku pomaga stymulować lokalny układ odpornościowy. Flora bakteryjna pochwy dodatkowo wytwarza kwas mlekowy zakwaszający środowisko do poziomu 4,5 pH, co ogranicza rozwój niepożądanych patogenów. Zaburzenie tych struktur zwiększa zapadalność na infekcje.

Czytaj więcej

Suplementacja witamin i składników mineralnych w ciąży

Suplementacja witamin i składników mineralnych w ciąży

Ciąża to czas, kiedy zmienia się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze i witaminy. Stworzenie zbilansowanego jadłospisu często może nie wystarczyć dla pokrycia nowych potrzeb, a wówczas okazuje się, że nie obejdzie się bez dodatkowej suplementacji.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama