Postępujący ostatnimi czasy rozwój technik medycznych zapoczątkował modę na wykonywanie domowych testów diagnostycznych. Przez test diagnostyczny rozumiemy obiektywną próbę wykonaną na materiale biologicznym, dającą natychmiastową odpowiedź na nurtujące nas zagadnienie medyczne. Dokonuje się go poprzez badanie krwi, moczu, kału, śliny lub wydzieliny pochwowej. Obecnie to łatwo dostępne i tanie źródło wiedzy medycznej pozwalające na eliminację lub mobilizację do wizyty w placówce medycznej w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Na próbce moczu wykonuje się testy ciążowe, owulacyjne, na obecność substancji psychoaktywnych (narkotyków czy substancji uzależniających). Za pomocą śliny bada się głównie obecność substancji psychoaktywnych i alkoholu. Testy oparte na próbce krwi dotyczą badań na obecność przeciwciał przeciw Helicobacter pylori, na obecność wirusa HIV, testy oznaczające antygen PSA. Testy diagnostyczne wykonywane na kale służą do wykrycia utajonej krwi, natomiast na wydzielinie pochwowej dotyczą obecności chlamydii.

Zanim przystąpi się do wykonania domowego testu, warto zapoznać się z kilkoma laboratoryjnymi pojęciami, często niezrozumiałymi dla pacjenta spoza środowiska medycznego, czyli:

  • dokładność diagnostyczna – mierzy ona zdolność testu do rozróżniania pomiędzy alternatywnymi stanami klinicznymi, np. zdrowiem i chorobą;
  • czułość analityczna – najmniejsza ilość badanej substancji, którą można wykryć miarodajnie za pomocą testu;
  • swoistość diagnostyczna – wskaźnik umożliwiający pewne wyeliminowanie choroby. Miarą swoistości diagnostycznej jest stosunek liczby ujemnych wyników badań w grupie zdrowych (PU) do liczebności wspomnianej grupy, tj. sumy wyników prawdziwie ujemnych i fałszywie dodatnich (PU + FD). Swoistość diagnostyczna [%] = PU / PU + FD;
  • czułość diagnostyczna – zdolność danego testu do wykrywania rzeczywiście chorych. Miarą czułości diagnostycznej jest stosunek liczby wyników prawdziwie dodatnich w grupie rzeczywiście chorych (PD), do liczebności wspomnianej grupy, tj. sumy wyników dodatnich i ujemnych (PD + FU). Czułość diagnostyczna [%] = PD / PD + FU.

Testy ciążowe

Stanowią najbardziej rozpowszechnione testy na rynku aptecznym. Możemy je podzielić na płytkowe, paskowe i strumieniowe. Testy płytkowe w postaci kasetki wymagają zebrania próbki moczu do naczynia, a następnie pobrania moczu pipetką i umieszczenia kilku kropel na płytce. Testy paskowe wymagają pobrania próbki moczu do naczynia, a następnie zanurzenia w niej paska analitycznego. Testy strumieniowe w postaci „flamastra” wymagają umieszczenia testera w strumieniu moczu na kilka sekund. Działanie testu ciążowego polega na potwierdzeniu obecności w moczu hormonu hCG wytwarzanego tuż po zapłodnieniu przez komórki rozwijającego się łożyska.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Jak radzić sobie z problemem lekowym u pacjenta geriatrycznego?

bika_78_58.jpg

Opieka farmaceutyczna już z definicji brzmi jak nie lada wyzwanie. Jeśli zaś dotyczy pacjenta w wieku podeszłym, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Wynika to z mnogości problemów lekowych potencjalnie towarzyszących farmakoterapii w tej grupie wiekowej, jak i samej specyfiki pacjenta geriatrycznego. Rolą farmaceuty jest nie tylko trafne zidentyfikowanie tych problemów, lecz także ich skuteczne rozwiązywanie poprzez doradztwo oraz przeciwdziałanie kolejnym takim niepożądanym zjawiskom w przyszłości.

Czytaj więcej

Farmaceuta ekspertem dermatologicznym, czyli jak doradzić pacjentowi zakup kosmetyku

bika_78_48.jpg

Dolegliwości skórne dotknęły lub dotkną każdego z nas na jakimś etapie życia, to pewne. Nie musi to być poważna dermatoza, wystarczy problematyczny typ skóry i kłopot z dobraniem właściwej pielęgnacji. Pacjenci kierują swoje kroki do gabinetów dermatologicznych, drogerii, ale coraz częściej do aptek. To właśnie w aptekach poszukują szerokiego wyboru profesjonalnych kosmetyków, jak również merytorycznej porady. Jak zatem spełnić ich oczekiwania?

Czytaj więcej

Choroby tarczycy a leki zakazane

bika_78_35.jpg

Nieprawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy lub jej guzy rzutują na pracę wszystkich układów i narządów. Leczenie zaburzeń pracy tarczycy jest trudne, żmudne i wymaga dobrej współpracy pacjenta. Swoją rolę w procesie leczenia może odgrywać również farmaceuta dysponujący wiedzą o lekach, które mogą wpływać na pracę tarczycy oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami stosowanymi w chorobach współistniejących.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama