Postępujący ostatnimi czasy rozwój technik medycznych zapoczątkował modę na wykonywanie domowych testów diagnostycznych. Przez test diagnostyczny rozumiemy obiektywną próbę wykonaną na materiale biologicznym, dającą natychmiastową odpowiedź na nurtujące nas zagadnienie medyczne. Dokonuje się go poprzez badanie krwi, moczu, kału, śliny lub wydzieliny pochwowej. Obecnie to łatwo dostępne i tanie źródło wiedzy medycznej pozwalające na eliminację lub mobilizację do wizyty w placówce medycznej w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Na próbce moczu wykonuje się testy ciążowe, owulacyjne, na obecność substancji psychoaktywnych (narkotyków czy substancji uzależniających). Za pomocą śliny bada się głównie obecność substancji psychoaktywnych i alkoholu. Testy oparte na próbce krwi dotyczą badań na obecność przeciwciał przeciw Helicobacter pylori, na obecność wirusa HIV, testy oznaczające antygen PSA. Testy diagnostyczne wykonywane na kale służą do wykrycia utajonej krwi, natomiast na wydzielinie pochwowej dotyczą obecności chlamydii.

Zanim przystąpi się do wykonania domowego testu, warto zapoznać się z kilkoma laboratoryjnymi pojęciami, często niezrozumiałymi dla pacjenta spoza środowiska medycznego, czyli:

  • dokładność diagnostyczna – mierzy ona zdolność testu do rozróżniania pomiędzy alternatywnymi stanami klinicznymi, np. zdrowiem i chorobą;
  • czułość analityczna – najmniejsza ilość badanej substancji, którą można wykryć miarodajnie za pomocą testu;
  • swoistość diagnostyczna – wskaźnik umożliwiający pewne wyeliminowanie choroby. Miarą swoistości diagnostycznej jest stosunek liczby ujemnych wyników badań w grupie zdrowych (PU) do liczebności wspomnianej grupy, tj. sumy wyników prawdziwie ujemnych i fałszywie dodatnich (PU + FD). Swoistość diagnostyczna [%] = PU / PU + FD;
  • czułość diagnostyczna – zdolność danego testu do wykrywania rzeczywiście chorych. Miarą czułości diagnostycznej jest stosunek liczby wyników prawdziwie dodatnich w grupie rzeczywiście chorych (PD), do liczebności wspomnianej grupy, tj. sumy wyników dodatnich i ujemnych (PD + FU). Czułość diagnostyczna [%] = PD / PD + FU.

Testy ciążowe

Stanowią najbardziej rozpowszechnione testy na rynku aptecznym. Możemy je podzielić na płytkowe, paskowe i strumieniowe. Testy płytkowe w postaci kasetki wymagają zebrania próbki moczu do naczynia, a następnie pobrania moczu pipetką i umieszczenia kilku kropel na płytce. Testy paskowe wymagają pobrania próbki moczu do naczynia, a następnie zanurzenia w niej paska analitycznego. Testy strumieniowe w postaci „flamastra” wymagają umieszczenia testera w strumieniu moczu na kilka sekund. Działanie testu ciążowego polega na potwierdzeniu obecności w moczu hormonu hCG wytwarzanego tuż po zapłodnieniu przez komórki rozwijającego się łożyska.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Opieka farmaceutyczna w terapii bólu u pacjenta onkologicznego

BIKA_79_55.jpg

Rosnąca w zatrważającym tempie zapadalność na rozmaite typy nowotworów stawia farmaceutę przed koniecznością pogłębienia wiedzy w zakresie tej gałęzi opieki farmaceutycznej. Farmakoterapia onkologiczna to pojęcie bardzo złożone, ale to właśnie terapia bólu jest przedmiotem szczególnej wagi, bowiem ból niemal zawsze towarzyszy pacjentowi w trakcie całej choroby lub któregoś z jej stadiów.

Czytaj więcej

Leksykon badań. Biopsja

BIKA_79_47.jpg

Biopsja to inwazyjne badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu materiału biologicznego (bioptatu) z tkanek, co do których istnieje podejrzenie procesu chorobowego. Uzyskany bioptat poddaje się następnie ocenie mikroskopowej, aby zweryfikować, czy i jaki proces chorobowy może być rozpoznany. Choć mogłoby się wydawać, że współczesna diagnostyka medyczna bazuje na nowoczesnych, mało inwazyjnych lub nieinwazyjnych metodach, to jednak biopsja – znana już od połowy XIX w. – nadal pozostaje powszechna i przydatna w wielu dziedzinach medycyny, ale stale jest udoskonalana.

Czytaj więcej

Dietoterapia nadciśnienia tętniczego

BIKA_79_42.jpg

Na każdym etapie leczenia nadciśnienia tętniczego obok zażywania odpowiednio dobranych dawek leków, należy stosować się do zaleceń niefarmakologicznych, w których podstawowym schematem postępowania jest zachowanie odpowiedniej diety, zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie aktywności fizycznej.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama