Pacjent w aptece

BIKA_72_45.jpg

Leksykon badań: cytologia

Rak szyjki macicy to drugi spośród najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Statystyki pokazują, że w Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się o tej chorobie, a 5 na nią umiera. Co roku odnotowuje się 500 tys. nowych przypadków zachorowań, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Od 60 lat nie ma lepszego testu diagnostycznego, pomagającego we wczesnym wykrywaniu choroby, niż cytologia.

BIKA_72_49.jpg

Dieta a trądzik

Problem trądziku budzi niepokój, szczególnie wśród osób młodych, będących w okresie dojrzewania. Nie wszyscy pacjenci borykający się z tym schorzeniem zdają sobie sprawę, że oprócz zewnętrznego dbania o skórę w postaci stosowania różnego typu maści, kremów czy maseczek, równie ważna jest troska o wenętrze, czyli odpowiednio skomponowana dieta.

BIKA_71_44.jpg

Stosowanie leków w ciąży

Aż 92% ciężarnych zażywa co najmniej jeden lek przepisany przez lekarza. Około 4% zażywa 10 lub więcej leków (średnio 4,5), przy czym 80% w ramach samoleczenia. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla płodu. Wynika to z różnych przyczyn, m.in.: ze zbyt małej liczby przeprowadzonych badań, z niemożności przeprowadzenia testów lub przeprowadzania ich na zwierzętach, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie na organizmie ludzkim. Jakie leki mogą więc przyjmować pacjentki w ciąży, bez obaw odnośnie do ich negatywnego wpływu na płód?
BIKA_71_49.jpg

Astma - przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, której towarzyszy nadreaktywność oskrzeli prowadząca do duszności, ucisku w klatce piersiowej, kaszlu i świszczącego oddechu nasilających się w nocy i nad ranem. Objawy astmy pojawiają się i znikają, natomiast stan zapalny w układzie oddechowym stale trwa. Szacuje się, że na astmę w Polsce obecnie choruje 5,4% dorosłych (17.– 80. r.ż.) i 8,6% dzieci (3. – 16. r.ż.).
BIKA_71_60.jpg

Boosting immune system in elderly

Immune senescence is the term to describe the tendency for an aging immune system to allow more infections, cancers and diseases to take hold1. The immune system in elderly do not respond well to the vaccines, because of the lack of T-cells, which are responsible of remembering an “invader”, and defend against it better later. Because of producing fewer immune cells, including white blood cells, seniors recover from injuries, infections and illness more slowly.

 

BIKA_70_41.jpg

Hipowitaminoza - witareksja - awitaminoza

Nie stanowią źródła energii ani składnika budulcowego komórek ludzkiego organizmu, jednak są niezbędne do przeżycia. Witaminy, bo o nich mowa, należą do zróżnicowanej grupy związków chemicznych, będących niebiałkowymi składnikami enzymów. Jako biokatalizatory są niezbędne do przeprowadzania wielu reakcji, które zapewniają utrzymanie homeostazy organizmu.
BIKA_70_47.jpg

ABC leczenia ran z perspektywy farmaceuty

Z uwagi na powszechną dostępność aptek zdarza się, że farmaceuta musi udzielić pierwszej pomocy pacjentowi ze świeżo powstałą raną urazową. Jako znawca technologii postaci leku, farmakoterapii oraz aktualnej oferty rynkowej, może zapewnić bezcenne wsparcie w doborze optymalnych środków leczniczych w zależności od etiologii i obrazu klinicznego.

Polecamy

Archiwum