Astma - przyczyny, objawy, leczenie

BIKA_71_49.jpg
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, której towarzyszy nadreaktywność oskrzeli prowadząca do duszności, ucisku w klatce piersiowej, kaszlu i świszczącego oddechu nasilających się w nocy i nad ranem. Objawy astmy pojawiają się i znikają, natomiast stan zapalny w układzie oddechowym stale trwa. Szacuje się, że na astmę w Polsce obecnie choruje 5,4% dorosłych (17.– 80. r.ż.) i 8,6% dzieci (3. – 16. r.ż.).

Astma może mieć podłoże atopowe lub nieatopowe. Ten pierwszy typ dotyczy sytuacji, kiedy następuje nadmierna produkcja immunoglobuliny E (inaczej astma alergiczna), w drugim przypadku poziom IgE jest prawidłowy, a choroba może być konsekwencją infekcji, leków czy wysiłku, z reguły dotyczy osób dorosłych i ma ciężki przebieg. W patogenezie astmy najważniejszą rolę odgrywają komórki zapalne – mastocyty, eozynofile, limfocyty T, makrofagi i neutrofile – uwalniające substancje zwane mediatorami stanu zapalnego. Należą do nich chemokiny, leukotrieny cysteinylowe, cytokiny i interleukiny, histamina, tlenek azotu i prostaglandyny.

Rozwój choroby zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. W genomie człowieka jest kilka miejsc warunkujących chorobę (dobrze poznano geny dla interleukin, receptora glikokortykosteroidowego, receptorów dla limfocytów T, a także geny związane z odpowiedzią na leczenie przeciwalergiczne). Do czynników środowiskowych należą: dym tytoniowy, czynniki drażniące w miejscu pracy, zanieczyszczenia powietrza, spaliny, alergeny (pyłki traw, drzew, zarodniki, roztocza, alergeny zwierzęce). Astma może się zaostrzyć pod wpływem zimnego powietrza, leków: aspiryny, beta-blokerów i NLPZ, ćwiczeń fizycznych, silnych emocji, infekcji wirusowych czy sztucznego karmienia niemowląt.

ZMNIEJSZENIE OBJAWÓW

Sposobami na zmniejszenie oddziaływania czynników zaostrzających chorobę są: noszenie okularów ochronnych, częste przemywanie oczu i nosa, zmiana odzieży po przebywaniu na zewnątrz, wietrzenie mieszkania w godzinach nocnych, używanie filtrów powietrza, wybieranie miejsc odpoczynku w zależności od pylenia. Należy podróżować w klimatyzowanych pojazdach, usunąć z domów: dywany, firanki, zasłony, wykładziny i tapiecerowne meble, używać środków roztoczobójczych, często prać pościel, prać i zamrażać zabawki dziecięce, ograniczyć kontakt ze zwierzętami, stosować odkurzacze z filtrem, być na diecie eliminacyjnej, karmić naturalnie niemowlęta, wyeliminować dym tytoniowy. Chorym na astmę poleca się coroczne szczepienie przeciw grypie. Otyli pacjenci powinni zmniejszyć masę ciała.

DIAGNOZA

Najbardziej charakterystycznym i dokuczliwym objawem astmy jest kaszel. To jednak mało swoisty objaw, dlatego w diagnozie niezbędne jest różnicowanie przewlekłej lub nawrotowej obturacji i/lub kaszlu.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum