Leksykon badań: EEG, czyli elektroencefalografia

BIKA_74_38.jpg

Elektroencefalografia, w skrócie EEG, należy do badań wykorzystywanych w diagnozowaniu chorób układu nerwowego. Polega ona na zarejestrowaniu przez elektroencefalogram spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu w pewnym odcinku czasu z użyciem elektrod umieszczanych na skórze głowy. Elektrody odbierają wahania napięcia, które wynikają z prądów jonowych w komórkach neuronalnych.

EEG jest zwykle metodą nieinwazyjną. W nielicznych przypadkach badanie odbywa się poprzez przyłożenie elektrod pomiarowych bezpośrednio do kory mózgowej, co określa się mianem elektrokortykografii.

Elektroencefalografia może być wykonywana w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub w ramach pobytu w szpitalu. Zasadnicza metodologia badania jest taka sama we wszystkich przypadkach, natomiast w zależności od stanu zdrowia pacjenta, miejsca, możliwości, praktyki diagnosty mogą występować nieznaczne różnice.

Przebieg badania

Na początku pacjent jest proszony o zrelaksowanie się w wygodnej dla niego pozycji siedzącej bądź leżącej. Następnie przy pomocy specjalnej pasty do skóry głowy zostaje przymocowanych od 16 do 25 elektrod. W użyciu są także czepki zawierające już rozmieszczone elektrody, co zwiększa wygodę badania, eliminując konieczność mocowania osobno każdego punktu pomiarowego. W czasie analizy pacjent powinien być zrelaksowany, pozostawać w bezruchu z zamkniętymi oczami, by ograniczyć odbiór sygnałów z zewnątrz. Czas trwania testu wynosi od 30 minut do 2 godzin. W przypadku, kiedy niezbędna jest dłuższa obserwacja czynności elektrycznej mózgu, pacjent może zostać przyjęty na oddział w celu wykonania zapisu trwającego 24 godziny. Jeśli chory cierpi na zaburzenia snu, badanie jest wykonywane w jego trakcie.

Dla większego komfortu pacjenta nagrywanie może być przerywane, np. w celu zmiany pozycji. Po zarejestrowaniu zapisu w stanie zrelaksowania diagnosta może przetestować badaną osobę, wykorzystując dodatkowe bodźce, np.: fotostymulację jaskrawym migającym światłem lub hiperwentylację. Ma to na celu sprowokowanie aktywności fal mózgowych nieobserwowanej w spoczynku.

 

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum