Rola farmaceuty w skutecznej farmakoterapii

BIKA_68_43.jpg

Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie przełomowy dla farmaceutów w Polsce. Pilotaż opieki farmaceutycznej oraz prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty mogą już wkrótce przywrócić aptekarzom należne miejsce w systemie opieki zdrowotnej. Nie czekając na te zmiany, już dziś można otoczyć swoich pacjentów należytą opieką.

Specjalistyczna wiedza, którą ma farmaceuta, predysponuje go do znacznie szerszych kompetencji w systemie opieki zdrowotnej, niż ma to miejsce obecnie. Znajomość mechanizmu działania leków, interakcji międzylekowych oraz profili bezpieczeństwa środków leczniczych w różnych grupach wiekowych sprawia, że z powodzeniem może pełnić rolę „strażnika” farmakoterapii. W wielu krajach Unii Europejskiej od dawna docenia się opiekę farmaceutyczną, nie tylko przez pryzmat społeczny, ale również ekonomiczny. Przestrzeganie zaleceń lekarskich i zmniejszanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych nie tylko poprawia jakość życia pacjenta, ale w skali makro zmniejsza liczbę hospitalizacji będących następstwem niewłaściwego przyjmowania leków.

Dzięki opiece farmaceutycznej spadają koszty leczenia i refundacji leków. Doświadczenia takich krajów, jak Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia czy Kanada, pokazują, że można pogodzić ideę opieki z wymiarem biznesowym prowadzenia apteki. W Polsce jednak nadal brakuje dostępu do pełnej informacji o pacjencie, elektronicznej recepty oraz ujednoliconych standardów leczenia. Mimo przeszkód prawnych oraz braku narzędzi do sprawowania pieczy nad leczeniem pacjentów wiele rozwiązań można wprowadzić w aptekach już dziś. Systemowe podejście do tematu opieki farmaceutyczej można poprzedzić przecież pracą u podstaw, w codziennym kontakcie z pacjentem.

Apteka jest często pierwszym ogniwem systemu opieki zdrowotnej, z którym spotyka się pacjent. Dzięki temu farmaceuta ma niepowtarzalną okazję, by odpowiednio go ukierunkować – zasugerować wizytę lekarską lub zapobiec brzemiennemu w skutkach odstawieniu leków.

Przeglądy lekowe

Już teraz farmaceuta może przeprowadzić swoim pacjentom podstawowy przegląd lekowy polegający na przeanalizowaniu stosowanych przez nich leków oraz wychwyceniu i rozwiązaniu problemów lekowych. Problemem takim może być dublowanie przyjmowanych lekarstw, wybór niewłaściwej pory dnia na przyjęcie tabletek lub interakcje między równolegle stosowanymi lekami. W tym celu można skorzystać z gotowych formularzy dostępnych w Internecie oraz anglojęzycznych wyszukiwarek interakcji online.

Pacjent, znając farmaceutę, często sam prosi o przejrzenie stosowanych przez siebie leków, jednak aby mu w tym pomóc, warto w prostych i zrozumiałych słowach zachęcić go i przywołać korzyści wynikające z omówienia przyjmowanych medykamentów. W czasie rozmowy powinniśmy unikać medycznego żargonu i pamiętać, że tak banalne dla nas słowa, jak „interakcja”, dla innych są często niezrozumiałe.

Przykład

„Niesteroidowy lek przeciwzapalny, który pani stosuje, wypiera z połączeń białkowych acenokumarol, co stwarza ryzyko niebezpiecznych krwawień wewnętrznych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum