Nowa ustawa o farmaceutach - wciąż niewiele wiadomo

BIKA_75_19.jpg

Ustawa regulująca zasady wykonywania zawodu farmaceuty jest jedną z najbardziej oczekiwanych w branży. Mimo tego że projekt miał trafić do konsultacji publicznych w pierwszym kwartale 2019 r., w dalszym ciągu jego dokładna treść nie jest dostępna publicznie.

Jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia, projekt ustawy o zawodzie farmaceuty (część normatywna), nad którym pracował powołany w tym celu zespół, został dostosowany do wymogów określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. z 2016 r., poz. 283), przez pracowników Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. Obecnie trwają prace nad zgłoszeniem przedmiotowego projektu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów jako rządowego, tj. z inicjatywy ustawodawczej przysługującej Radzie Ministrów, a dopiero po zgłoszeniu go tam będzie on powszechnie dostępny.

Cele nowej ustawy

Warto zwrócić uwagę, że od uchwalenia pierwszej w historii Polski ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu farmaceuty mija w tym roku 81 lat. Dnia 25 marca 1938 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o wykonywaniu zawodu aptekarskiego (Dz. U. z 1938 r. Nr 23).

Ustawa o wykonywaniu zawodu aptekarskiego z 1938 r., podobnie jak większość ustaw z tamtego okresu, była lakoniczna (liczyła zaledwie 23 artykuły). Rozwiązywała problem unifikacji zasad wykonywania zawodu, który w różnych zaborach podlegał odmiennym systemom prawnym. Precyzowała w szczególności, na czym polegało wykonywanie zawodu aptekarskiego, kto mógł go wykonywać, w jakich okolicznościach można było stracić prawo do wykonywania zawodu. Bez wątpienia projektowana ustawa będzie dużo dłuższa i bardziej skomplikowana. Bardziej złożona jest jednak materia, jaką będzie regulować. Spór o kształt nowej ustawy toczy się w zasadzie o model wykonywania zawodu farmaceuty oraz zakres opieki farmaceutycznej. W dużej mierze od tej regulacji zależy pozycja farmaceutów w systemie ochrony zdrowia.

Celem planowanej ustawy o zawodzie farmaceuty jest w głównej mierze wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej w aptekach, a także precyzyjne określenie roli farmaceutów w szpitalach. Środowisko zawodowe farmaceutów liczy na to, że projektowane zmiany doprowadzą do zapewnienia im niezależności.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum