Prawo w pigułce: Zmiany w zakresie wystawiania i realizacji recept

BIKA_70_13.jpg

Akt prawny

Data wejścia w życie

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz. U. z 2018 r., poz. 745)

18 kwietnia 2018 r. (częściowo 17 października 2018 r.)

Dotychczas kwestie wystawiania, realizacji i kontroli recept, poza ustawą, określone były w rozporządzeniach Ministra Zdrowia:

  • z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2017 r., poz. 1570) oraz
  • z dnia 28 października 2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne (Dz. U. z 2017 r., poz. 1589).

Nowo wydany akt wykonawczy dokonuje w tym zakresie unifikacji zasad dotyczących realizacji recept wystawionych przez wszystkie uprawnione do tego osoby, tj. lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, starszych felczerów, pielęgniarki i położne. Co równie istotne, rozporządzenie określa sposób realizacji recept wystawianych zarówno w postaci elektronicznej, jak i papierowej.

Warto również zwrócić uwagę, że znakomita część zasad i trybu wystawiania recept została uregulowana w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r., poz. 2211). Tym samym rozporządzenie określa przede wszystkim elementy niezbędne do właściwej realizacji recept.

Brak obowiązku uzupełniania poziomu odpłatności przez farmaceutów

Na etapie projektowania rozporządzenia, jeden z przepisów wzbudzał dość duże kontrowersje w środowisku farmaceutów. Mowa oczywiście o regulacji zakładającej, że w przypadku niewskazania przez lekarza odpowiedniego poziomu odpłatności w stosunku do produktu występującego w wykazie w więcej niż jednej odpłatności, brak ten powinien zostać uzupełniony przez osobę wydającą lek lub wyrób medyczny. Z uwagi jednak na głosy sprzeciwu ze strony zainteresowanych podmiotów przepis ten ostatecznie został uchwalony w odmiennym brzmieniu, wyłączającym powyżej wskazany obowiązek.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum