Recepty w pytaniach i odpowiedziach

BIKA_75_14.jpg

Od 1 stycznia 2019 r. farmaceuci funkcjonują w zupełnie nowej rzeczywistości. Wprowadzenie e-recepty czy serializacji produktów leczniczych wymusiło na pierwszym stole dostosowanie się do nowych przepisów prawa. Jak w czasie każdej aptecznej rewolucji związanej z receptami, pojawia się mnóstwo pytań dotyczących ich właściwej realizacji. W artykule zebraliśmy kilkanaście najciekawszych.

Pierwsze problemy z e-receptami, które pojawiły się na początku stycznia 2019 r., były inaczej interpretowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, inaczej przez okręgowe izby aptekarskie, a zupełnie inaczej przez Ministra Zdrowia. Nie pomogły szkolenia organizowane przez OIA, a finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, bo przedstawiały podręcznikową, zawsze pomyślną realizację e-recepty. Wielu uczestnikom pozostawał po nich niedosyt. Mimo licznych problemów farmaceuci – szczególnie z młodego pokolenia – pokazali, że potrafią się zorganizować. Nie załamując rąk, korzystali ze społecznościowych grup wsparcia, gdzie w czasie rzeczywistym pomagali sobie z najbardziej problematycznymi e-receptami. Po raz kolejny środowisko aptekarskie udowodniło, że do nieuchronnych zmian podchodzi poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Oto kilka najciekawszych pytań zebranych z różnych portali i grup na Facebooku zrzeszających farmaceutów.

Czy można dzielić opakowania leków wziewnych, np. zawiesinę do nebulizacji z budesonidem, wydając pacjentowi kilka ampułek?

Zgodnie z par. 5 pkt 3–6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2018 r. w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2008) dopuszcza się dzielenie leków wziewnych, o ile nie przyczyni się to do zmiany gwarantowanej przez producenta jakości leku, a każde opakowanie bezpośrednie będzie oznaczone datą ważności i serią. Należy pamiętać, że podzielony lek należy wydać w opakowaniu własnym apteki z dołączoną ulotką lub jej kopią.

Czy dopuszczalna jest zamiana postaci leku z tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu na tabletki o przedłużonym uwalnianiu?

Tak, zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych farmaceuta ma prawo, po uzgodnieniu z pacjentem, wydać inną postać leku niż zapisana na recepcie, pod warunkiem że zamiana ta nie wpłynie na bezpieczeństwo i skuteczność produktu leczniczego. Niezbędne jest również poinformowanie pacjenta o zmianie schematu dawkowania.

W czasie realizacji recepty i próby wysłania Dokumentu Realizacji Recepty do Systemu Informacji Medycznej (SIM) pojawia się błąd 369. Co on oznacza?

Błąd 369 oznacza, że recepta była już zrealizowana w innej aptece. Nie można zrealizować takiej recepty. Warto poprosić pacjenta o powrót do lekarza i przepisanie recepty z innym, nowym unikalnym numerem.

Postępowanie w przypadku, kiedy nie można wysłać recepty do SIM

Jeśli nie można wysłać recepty do SIM i wina nie leży po naszej stronie, mamy prawo zrealizować receptę bez wysyłku – na starych zasadach. Należy jednak dokładnie opisać przypadek na odwrocie recepty wraz z konkretnymi datą i godziną próby wysyłki DRR do SIM. Warto wydrukować również zrzut ekranu z błędem i dołączyć do recepty.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum