Z każdym dniem przyglądamy się sytuacji, w której narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, czyli COVID-19. Widmo epidemii ciąży również na Polsce. Liczba nowych zachorowań z dnia na dzień rośnie, a to oznacza, że jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli żyć z wirusem.

Koronawirus a konieczność wprowadzenia zmian prawnych w wielu dziedzinach – co się zmieniło? (25.04.2020)

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych lub wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa) przewiduje konieczność wprowadzenia rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Co więcej, regulator wydał pakiet rozporządzeń umożliwiających funkcjonowanie i podejmowanie działań w tym trudnym czasie. Pakiet obejmuje m.in. następujące akty prawne:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii,
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Pomocne są również komunikaty organów administracji publicznej zaangażowanych w walkę z koronawirusem, w szczególności komunikaty Ministra Zdrowia, Prezesa URPL, Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Inspekcji Sanitarnej.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone w drodze ww. przepisów oraz komunikatów organów administracji publicznej1.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Jak wystawić receptę farmaceutyczną ro familiae i pro auctore

Jak wystawić receptę farmaceutyczną ro familiae i pro auctore

Dnia 1 kwietnia br. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 567). W związku z tym doszło do zmian, m.in. w brzmieniu art. 96 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne. Farmaceuci zyskali prawo do wystawiania recepty dla siebie oraz dla członków rodziny.

Czytaj więcej

Weryfikacja autentyczności produktów leczniczych a wątpliwości interpretacyjne

Weryfikacja autentyczności produktów leczniczych a wątpliwości interpretacyjne

Dnia 1 lipca 2020 r. wszedł w życie art. 77a ust. 4 Prawa farmaceutycznego budzący duże kontrowersje wśród wszystkich uczestników rynku. Przepis ten wywołał żywą dyskusję odnośnie do możliwości zawierania umów pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi, pomimo że jego wprowadzenie uzasadniane było regulacjami dotyczącymi weryfikacji autentyczności produktów leczniczych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama